Reklama

Budżet. Na co wydamy miejską kasę?

Opublikowano:
Autor:

Budżet. Na co wydamy miejską kasę? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt uchwały budżetowej jest dostępny od jakiegoś czasu. Radni pochylą się nad nią w przyszłym tygodniu, 28 lutego, ale prace w poszczególnych komisjach już trwają. O biletomatach w zoo, powiększeniu cmentarza komunalnego i zazielenieniu starówki pisaliśmy. Co jeszcze zamierzają zdziałać w Ratuszu w 2015 roku? Być może będzie to kolejny kredyt nawet na 50 mln zł.

Projekt uchwały budżetowej jest dostępny od jakiegoś czasu. Radni pochylą się nad nią w przyszłym tygodniu, 28 lutego, ale prace w poszczególnych komisjach już trwają. O biletomatach w zoo, powiększeniu cmentarza komunalnego i zazielenieniu starówki pisaliśmy. Co jeszcze Ratusz zamierza zdziałać w 2015 roku?

Sporo z propozycji w projekcie budżetu na 2015 rok dotyczy budżetu obywatelskiego, nie brakuje też wzmianek o stworzeniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej, co oznacza, że nie zobaczymy w 2015 roku zbyt dużej ilości przecinanych wstęg z okazji otwarcia. Ponadto są to dopiero wstępne przymiarki. Co z budżetu ostatecznie wypadnie, a co zostanie tak naprawdę dopiero się jeszcze okaże.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do liczb. Tym razem wydatki mają wynieść 807 mln 926 tys. zł, natomiast dochody 779 tys. zł 542 tys. zł (z czego dochody gminy 565 mln 754 tys. zł, natomiast powiatu 213 mln 787 tys. zł), co oznacza deficyt na poziomie przeszło 28 mln zł.. W dodatku okazuje się, że grozi nam zaciągnięcie kolejnego kredytu w 2015 roku na 50 mln zł (warunki to rok karencji i czternastoletni okres spłaty). Pod koniec zeszłego roku zrobiło się głośno z powodu zaciągnięcia kredytu na 30 mln zł, przez co łączny dług dla miasta wzrósł do kwoty 471 mln 391 tys. zł., ale wtedy tłumaczono to koniecznością zapewniania ciągłości rozpoczętych wcześniej inwestycji. Jak będzie tym razem?

Wiaty, nowe ulice, łączniki, obwodnica… i pas na lotnisku

Dobra wiadomość dotyczy zakupu kolejnych wiat przystankowych (300 tys. zł). W budżecie ujęto też m. in. plany projektowe drogi, którą szybko dostaniemy się na ul. Górną (na etap I zaplanowano 400 tys. zł.). Na miejskim planie przybędzie też kilka nowych ulic, natomiast ul. Filtrową czeka przebudowa.

Jeśli zaś chodzi o projekt z budżetu obywatelskiego z zakresu infrastruktury, to w przyszłorocznym budżecie zaplanowano dokończenie chodnika na Zielonym Jarze przy ul. Batalionu Parasol oraz budowę drogi rowerowej od ronda im. Grabskiego na osiedlu Skarpa do ronda na osiedlu Winiary. Ponadto w 2015 roku rowerzyści doczekaliby się ścieżek rowerowych łączących centrum z osiedlami Podolszyc Północ i Południe, których koszt oszacowano na 400 tys. zł.  

Powinna powstać dokumentacja za pół mln zł na łącznik między ul. Czwartaków, centrum Graniczna do ul. Wyszogrodzkiej (poprzez Graniczną) oraz ul. Wodnej (od skrzyżowania z Graniczną do skrzyżowania z Górną).

Odnośnie parkingów, to teren przy ul. Chopina 16 czeka gruntowna przebudowa za 300 tys. zł, podobnie jak ulicę  Norwida. Pojawiła się szansa na lepsze chodniki dla mieszkańców Kolegialnej, Jasnej, Kredytowej,  Kobylińskiego, Kwiatowej i na nowe oświetlenie na Słodowej 4 i Kredytowej 10.

Sporo zadań postawiono przed Miejskim Zarządem Dróg, w tym m. in. przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego (odcinek od Okrzei do Jasnej), na co miasto planuje pozyskać połowę środków z budżetu państwa w ramach schetynówki (planowany koszt całości to 6 mln zł), oraz Słowiczej (500 tys. zł).

W ramach kolejnych nawiązań do budżetu obywatelskiego, do projektu wpisano rozbudowę ul. Boryszewskiej na osiedlu Podolszyce Północ (200 tys. zł), ale na razie w zakresie stworzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Wśród pozostałych znalazły się jeszcze: rozbudowa ul. Parowa (kanalizacja i odtworzenie nawierzchni), przebudowa Słowiczej i Czerwonych Kosynierów (stworzenie dokumentacji), rozbudowa ul. Krakówka (jezdnia, chodniki, kanalizacja wraz oświetleniem). MZD miałby również zakończyć tworzenie dokumentacji na przebudowę parkingu przy ul. Dobrowolskiego.

Powróćmy też do niedawnej, w dodatku bardzo gorącej dyskusji odnośnie przyszłości płockiego lotniska i zapowiadanego przetargu na część wydzielonych gruntów. Na pozostałych miałby powstać pas startowy. Urealnieniem dokończonej w 2015 roku koncepcji miałaby być dokumentacja projektowo-kosztorysowa za kwotę 100 tys. zł.

Z kolei zaglądając do części poświęconej powiatowi, znajdziemy wzmianki o etapie II i III obwodnicy (uzyskania pozwoleń, wypłata odszkodowań za grunty i faktyczne rozpoczęcie robót), tj. kontynuacji prac na odcinkach od węzła „Boryszewo” do węzła „Bielska” i dalej od węzła „Bielska” do węzła „Długa”. Oznacza to wydatek rzędu 33,5 mln zł.

A co z rozbudową ulicy Wyszogrodzkiej od Armii Krajowej do ul. Harcerskiej? Tu zaplanowano wybudowanie drugiego pasa jezdni. Nie oznacza to jednak, że już niedługo napotkamy drogowców żwawo poszerzających ulicę. Na razie chodzi wyłącznie o uzyskanie pozwolenia, jako podstawy do wypłaty odszkodowań za grunty przejęte pod przebudowę drogi.

W zakresie infrastruktury drogowej znalazł się także punkt dotyczący kolejnego etapu Systemu Informacji Miejskiej z myślą o kierowcach (200 tys. zł), rozbudowy ul. Harcerskiej (stworzenie dokumentacji), Łukasiewicza i Batalionów Chłopskich (jezdnia, chodniki, kanalizacja, oświetlenie, ścieżki rowerowe) czy Bielskiej. Kilka skrzyżowań czeka przebudowa (na skrzyżowaniu Korczaka, Pocztowej i Harcerskiej miałoby powstać rondo). Powstałaby też dokumentacja na przebudowę ul. Chopina (jezdnia, chodniki, oświetlenie, parkingi, ścieżki rowerowe i kanalizacja deszczowa) i Kolejowej, trasy ks. J. Popiełuszki (przebudowa wyspy w pobliżu ronda, wyznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów).

Rewitalizacja krok po kroczku

Ratusz w uchwale umieścił również zakupy, czyli wykup nieruchomości do zasobów gminy (np. z myślą o planowanych inwestycjach). Ponad 5 mln otrzyma Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, chociażby w związku z inwestycją MTBS przy Kwiatka 3 (budowa oficyny, przebudowa i nadbudowa budynku frontowego) z dofinansowaniem ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat. Przy Kazimierza Wielkiego 6 oraz Sienkiewicza 38 (w tym drugim przypadku dopiero prace przygotowawcze, ale w planach jest uzyskanie kolejnego dofinansowania z BGK) planowana jest przebudowa budynków na potrzeby mieszkań komunalnych. Rewitalizacja czeka także budynki na osiedlu Miodowa – Jar (Miodowa 37 i 39), chociaż MZGM-TBS powinien otrzymać również dokapitalizowanie z przeznaczeniem na modernizację lokali przy Miodowej 8 (1 mln 300 tys. zł). Odrębne zadanie postawiono przed Agencją Rewitalizacji Starówki (z otrzymaniem wkładu pieniężnego w wysokości 820 tys. zł na podwyższenie kapitału zakładowego), na której barkach spocznie wykonanie przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku przy Tumskiej 13 oraz parkingu za pomnikiem 13 Straconych.

Nowe auta dla policji, straży i municypalnych

Z nowego budżetu (a przynajmniej z jego kształtu na etapie wstępnym) powinna być zadowolona straż miejska. Municypalni być może zyskają dwa nowe samochody służbowe do przewozu osób zatrzymanych i nietrzeźwych (100 tys. zł). Nowe samochody zostaną też zakupione dla policji (dla służb patrolowo-interwencyjnych i kryminalnych) i straży pożarnej (dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego). Obie służby miałyby otrzymać dotacje na ten cel po 300 tys. zł. Ponadto 1,5 mln zł pójdzie na dofinansowanie Funduszu Wsparcia na rzecz kontynuacji budowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 PSP przy ul. Popłacińskiej.

Szalety. Czyżby koniec z pergolami?

Wiadomo już, że koncepcja zagospodarowania Placu Obrońców Warszawy, która zwyciężyła w ostatnim budżecie obywatelskim, wraz z pracami budowlanymi wiąże się z kosztami rzędu 300 tys. zł.

Dokładnie o milion więcej wdamy na zagospodarowanie terenu przy Armii Krajowej na Zielonym Jarze. Ponadto w 2015 roku być może zakończy się budowa pl. Paderewskiego na Podolszycach Południe (niemal 2,5 mln zł), ale to, co szczególnie uciesz płocczan, to zapis o wykonaniu ogólnodostępnej toalety miejskiej. Projekt nie przeszedł wprawdzie szczęśliwie przez budżet obywatelski. Jednak urzędnicy sami uznali, że warto tę sprawę raz na zawsze rozwiązać. Miałoby to kosztować 100 tys. zł. O tym, że kwestię nareszcie potraktowano poważnie, chyba świadczy fakt, że zaplanowano modernizację szaletów miejskich również przy pl. Narutowicza i Królewieckiej.

W 2015 roku powinna powstać dokumentacja na zagospodarowanie Parku Mościckiego na Radziwiu. Całkiem prawdopodobne, że nowego placu zabaw doczekają się dzieci z Gradowskiego, a siłowni zewnętrznych osoby mieszkające przy Obrońców Westerplatte 5/1, Bartniczej/Skłodowskiej i z Podolszyc Północ. Wygląda na to, że pod Orlen Areną do placu zabaw dla dzieci i stolików do szachów dołączy ścianka wspinaczkowa. Jej koszt wraz z infrastrukturą oceniono na 100 tys. zł (chociaż wcześniej mówiło się minigolfie).

Nowe centrum terapeutyczne za kilka milionów

W dziedzinie opieki zdrowotnej przypominamy o planach budowy Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego (3,5 mln zł). Miasto zamierza również wnieść wkład pieniężny w wysokości 4 mln 350 tys. zł na rzecz Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w tym z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego i aparatury. Natomiast w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy Wolskiego w 2015 roku powinna zacząć jeździć winda dla osób niepełnosprawnych (blisko 369 tys. zł, ale z dofinansowaniem w wysokości 140 tys. z PFRON-u).

Oświata. Głównie przedszkola i podstawówki

Odnośnie oświaty, to i tu pojawią się inwestycje, jak chociażby stworzenie podwalin pod przyszłą przebudowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 12, czy sali gimnastycznej i termomodernizacji dla Szkoły Podstawowej nr 17 (termomodernizacja czeka tez SP nr 18 w segmencie B). Szansę na nowy parkiet i sprzęt sportowy ma podstawówka im. Św. Franciszka z Asyżu w Górach dzięki budżetowi obywatelskiemu. Wreszcie przy SP nr 23 powstanie platforma przyschodowa i zamontowany zostanie podjazd dla osób niepełnosprawnych (z dofinansowaniem PFRON).

Jeśli zaś chodzi o przedszkola, podwyższenie kapitału na ten cel powinna otrzymać spółka Inwestycje Miejskie (3 mln 800 tys. zł w ramach programu „Płockie przedszkola 2014”). Nowe przedszkole wyrośnie w miejscu starego przy ul. Szarych Szeregów 32 (5 mln 900 tys. zł), gdzie roboty budowlane rozpoczęły się jeszcze w 2014 roku. Przebudowa już istniejącego budynku dotyczy przedszkola nr 15 (najpierw zostanie wykonana zamienna dokumentacja projektowo-kosztorysowa odprowadzania wód deszczowych, a dopiero później rozpoczną się prace budowlane). W 2015 roku powinna także powstać dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę żłobka miejskiego na Podolszycach Południe.

Spośród płockich gimnazjów, wspomniano wyłącznie o Gimnazjum nr 5, gdzie wdrożenia wymaga II etap prac termomodernizacyjnych oraz, zgodnie z budżetem obywatelskim, będzie wybudowana ścieżka zdrowia (158 tys. zł).

Pieniądze zostaną też spożytkowane na wyposażenie dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7 czy Zespołu Szkół Technicznych (do hali sportowej), bądź zakupów aut czy busów dla specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, dla Młodzieżowego Domu Kultury na zakup niezbędnego wyposażenia m. in. na potrzeby sali plastycznej i tanecznej (plus sprzęt nagłośnieniowy i muzyczny). Na dokończenie czekają jeszcze III i IV piętro w Bursie Płockiej (400 tys. zł) w byłym hotelu Petrochemii. Ponadto liczący już kilka dekad zabytkowy gmach Książnicy Płockiej przy Kościuszki ma wreszcie szanse na dotację celową (ponad 839 tys. zł) z przeznaczeniem na remont, który byłby współfinansowany ze środków unijnych.

Co jeszcze? Powstanie młodzieżowego domu kultury wraz z domem dziennego pobytu seniora za 800 tys. zł, którego pomysł wyłonił się w trakcie ostatniego budżetu obywatelskiego. No i długo wyczekiwana budowa akwariów dla rybek i rekina, a właściwie jej kontynuacja (3,5 mln zł).

Powracamy także do tematu sztandarowej inwestycji, czyli rozbudowy nabrzeża wiślanego. W 2015 roku na ten cel najprawdopodobniej wydamy milion zł. Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia prac, trzeba najpierw zadbać o dokumentację w zakresie infrastruktury (energia elektryczna, kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociągi), przebudowy ul. Rybaki, rozbudowy budynku PTTK „Morka” pod kapitanat i hangar oraz zagospodarowania terenu wokół Zalewu Sobótka.

Równie ważną inwestycją, także z punktu widzenia rozwoju turystyki w Płocku, są plany budowy Miejskiej Przystani wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym (publikowaliśmy już jego wizualizacje), które mają swoje korzenie w budżecie obywatelskim. Miasto wysupła najprawdopodobniej przeszło 31 tys. zł na nadzór autorski nad jego budową.

Infrastruktura sportowa to nie tylko orliki

Zerknijmy teraz do planów dotyczących obiektów sportowych. Oprócz budowy „Stoczniowca (3 mln 100 tys. zł), zaplanowano kontynuację prac budowy hali nad przebudowanymi kortami do gry w tenisa na terenie Stadionu im. Kazimierza Górskiego (5 mln zł). Nie zapomniano o nowych placach zabaw (przy Browarnej w Ciechomicach) i utworzeniu terenu rekreacyjno-zabawowego przy ul. Krakówka z miejscem do zabawy dla dzieci, siłownią dla dorosłych i miejscami postojowymi (250 tys. zł). Przy ul. Hermana pomyślano o terenie rekreacyjnym z boiskiem, małą architekturą i alejkami.

Wisła Płock otrzyma kolejny finansowy zastrzyk na podwyższenie kapitału spółki i modernizację budynków administracyjno-socjalnych. Reasumując, szykują dla spółki kwotę 2 mln 580 tys. zł. SPR Wisła skapnie mniej, 1 mln 500 tys. zł. Natomiast Miejski Zespół Obiektów Sportowych dysponowałby kwotą 200 tys. zł na przebudowę placu zabaw przy Stadionie Miejskim na osiedlu Kochanowskiego.

Mimo że siedziba Delegatury Urzędu Wojewódzkiego wygląda na gotową, to jednak na jej dokończenie będzie potrzebne jeszcze 7 mln zł (w ramach III etapu prac), alle środki będą pochodziły z budżetu państwa.

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE