Reklama

Reklama

Budżet na 2021 rok. Skarbnik: bardzo mocno obawiam się o 2021 rok

Opublikowano: czw, 10 gru 2020 21:13
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Budżet na 2021 rok. Skarbnik: bardzo mocno obawiam się o 2021 rok - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni na razie dyskutowali o budżecie na 2021 rok w ramach połączonych komisji. Największą inwestycją w 2021 roku ma być przebudowa stadionu im. Kazimierza Górskiego, a zadłużenie miasta ma oscylować wokół 500 mln złotych.

Reklama

Połączone komisje radnych debatowały dziś nad projektem budzetu na 2021 rok. Długiej dyskusji nie było, a wszystko tradycyjnie poprzedziła prezentacja miejskiego skarbnika. 

- Obawiam się o rok 2021 bardzo mocno, bo, mimo swojego optymizmu, nie do końca wierzę w nadwyżkę. Będziemy mieli deficyt - pytanie jak duży. Zobaczymy, bo dużo będzie zależało od sytuacji gospodarczej kraju, a najbardziej firm naszego miasta. Zwłaszcza jednej, bo marże ostatnio poleciały w dół - mówił Wojciech Ostrowski.

Miasto liczy na dochody bieżące w wysokości 1,053 mld złotych, a na wydatki bieżące chce przeznaczyć nieco ponad 970 mln złotych. W porównaniu do budżetu z 2020 roku dochody mają wzrosnąć o ok. 40 mln złotych. 

Skąd miasto pozyska dochody bieżące? 245 mln złotych to planowy dochód z podatku od nieruchomości, 255 mln złotych to udział w podatkach budżetu państwa (4 mln mniej niż w 2020 r.), 226 mln to subwencja ogólna na utrzymanie dróg (ponad 10 mln zł więcej niż w 2020 r.), 198 mln to dotacje celowe z budżetu pańtwa (ponad 5 mln zł więcj niż w 2020 r.), pozostałe to 126,7 mln złotych. 

- 4 mln złotych mniej to obniżenie PIT-u. To kolejne ruchy rządu, który przesuwa pieniądze do budżetu centralnego z budżetów samorządów. W tym roku również nie uzyskamy w granicach 8-9 mln złotych. Będzie niższy, niż zaplanowany, a ten na następny rok jest planowany jeszcze o 4 mln złotych niższy, więc teoretycznie o 4-5 mln złotych wyższy, niż uzyskamy w tym roku. Jaka będzie realizacja - zobaczymy - tłumaczył Ostrowski. 

Najwięcej miasto wyda jak co roku na oświatę - prawie 378 mln złotych, o prawie 10 mln złotych więcej niż w tym roku. Pomoc społeczna to 229,7 mln złotych (więcej o 5 mln złotych niż w 2020 r.), 71 mln administracja publiczna, 44,8 mln złotych to transport i łączność, 57,8 mln złotych to gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 26,1 mln to kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, 40,8 mln złotych to "janosikowe" (o 12 mln złotych więcej niż w 2020 r.), 27,1 mln złotych to bezpieczeństwo, a 94,9 mln złotych to pozostałe wydatki. 

- W poprzednich latach mogliśmy mówić, że wzrosty PIT-u pokryją wzrost wydatków na oświatę, natomiast PIT spada, a nasze wydatki oświatowe rosną w sposób lawinowy. W 2014 roku dokładaliśmy 37,9% wszystkich kosztów, w tym roku to 42,9%. To 5% wzrostu finansowania przez samorząd. Gdybyśmy finansowali dziś 38%, to nasza nadwyżka, czyli środki na inwestycje czy podwyżki wynosiłyby około 20 mln złotych - obrazował skarbnik. - Przestają być optymistą, bo ucieka nam kilkadziesiąt milionów. Powiem prawdę: dziwiłem się, że rząd znajduje pieniądze na wspieranie samorządów w tym roku, bo dla mnie to było oczywiste, że wszyscy muszą zacisnąć pasa. Te ruchy spowodowane PIT-em i oświatą uszczuplają nam dochody o 30-40 mln złotych rocznie. W 10 lat mówimy o 400 mln złotych. To horrendalne pieniądze. 

W 2021 roku będzie mniej pieniędzy z Unii Europejskiej, bo to rok przejściowy. Kończy się jedna perspektywa, a druga ruszy mocniej dopiero w 2022 roku. W porównaniu do kończącego się 2020 roku dochodów majątkowych będzie o 55 mln złotych mniej. W 2021 roku miasto planuje sprzedać majątek wart nieco ponad 29 mln złotych. Chodzi przede wszystkim o tereny przy lotnisku. Środków unijnych ma być tylko 7,2 mln złotych. 

O ponad 90 mln złotych w porównaniu do poprzedniego roku rosną wydatki na kulturę fizyczną i sport. Skąd taki wzrost? Chodzi oczywiście o przebudowę stadionu im. Kazimierza Górskiego, która finalnie ma pochłonąć ponad 160 mln złotych. W 2021 roku miasto wyda na tę inwestycję 87 mln złotych.  

Zadłużenie 

Miasto ze środków własnych na inwestycje wyda prawie 130 mln złotych. Ponad 47 mln złotych będzie pochodziło jednak z kredytu, a łącznie przychodów z kredytu w 2019 roku będzie 90 mln złotych. W 2021 roku na spłatę kredytu miasto wyda za to 42,4 mln złotych.

- W najbliższych latach dochodzimy do 50 mln złotych (rocznie) - mówił Wojciech Ostrowski. 

Planowana kwota zadłużenia miasta w 2021 roku to 565,5 mln złotych. Realne zadłużenie będzie wynosiło jednak około 500 milionów złotych. 

- Zadłużenie od 2015 roku jest na stabilnym poziomie. Udaje nam się te budżety zamykać "na zero" - tłumaczył skarbnik.

Radni nie mieli zbyt wielu uwag do budżetu, choć to dopiero posiedzenie połączonych komisji. Radny Tomasz Kolczyński (PiS) dopytwał o kilka inwestycji, m.in. o ulicę Pocztową. 

- Zadanie nie ma kontynuacji w Wieloletniej Prognozie Finansowej, bo chcemy tę ulicę najpierw zaprojektować. Widzimy tam konieczność, jeśli chodzi o układ komunikacyjny. To trochę odpowiedź na zapotrzebowanie, które widzimy na pierwszym rejonie odcinka obwodnica. W połączeniu z ulicą Boryszewską będzie to tworzyło pewien szkielet komunikacyjny. Jest tam też zainteresowanie deweloperów - odpowiedział Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. inwestycji i remontów. 

Póki co to tylko opinia dotycząca budżetu, ale wszystkie komisje wystawiły mu pozytywną opinię. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (20)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  dsadasda

  Skarbnik niech nie zrzuca winy na rząd i nie politykuje tylko zajmie się tym za co bierze pieniądze. Bo jest co robić bez politikierstwa i zrzucania winy na tych co winni nie są.....

 • rok temu | ocena +0 / -0

  styka

  Najwięcej miasto wyda jak co roku na oświatę - prawie 378 mln złotych - po co wydawać takie kwoty jak w Płocku nie ma pracy???? Marnotrawstwo lub nieudolność nauczania !!! Młody człowiek po szkole pójdzie do pracy i za oferowaną w Płocku pensję nie wynajmie nawet mieszkania???!!!! Nie mówiąc już potrzebach własnych podstawowych takich założenia rod... Rozwiń

 • rok temu | ocena +0 / -0

  qqqq

  Nikt nie chce mieszkać w Płocku, zakładać rodzin i żyć. Mieszkają i pozostają tu Ci którzy muszą lub z innych powodów muszą pozostać. Płock to miasto geriatryczne gdzie nikt nie myśli o młodych. To efekty zaniedbań i nieudolności i zaprzaństwa tych którzy doprowadzili do takiej sytuacji. Dobrze tu się żyje tylko tym którzy z sobie znanych powodów m... Rozwiń

 • rok temu | ocena +0 / -0

  weqweqweq

  W Płocku utrzymuje się drogi za 226 mln w ramach subwencji???? Śmiech na sali - każdy kto jeździ widzi jakie wspaniałe rozwiązania są tu stosowane - średniowiecze i brak podstawowych funkcji ciągów jakim jest zmaksymalizowanie przepustowości.... Ale na znakach pionowych, poziomych i wszelkiej innej armaturze nikt tu nie oszczędza. Tylko komu ona sł... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -0

  asdfg

  Zlikwidować wszystkie spółki zależne od miasta,, zwolnić połowę urzędników - nikt tego nawet nie zauważy, egzekwować od tych co pozostaną to za co dostają wynagrodzenie. Nie wówczas będzie deficytu a myślę, że nawet jeszcze będzie in plus.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Rowerzysta stop DDR

  Nie budujcie już tych przeszkód dla rowerzystów. STOP DDR - om w obecnym kształcie. Wydzielać pasy ruchu z ulicy, a wszystkim żyło się będzie lepiej.

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Transylwania

  Przyłączcie Płock jako dzielnice Warszawy. Będziecie mieli spokój. Prezydent Warszawy Czajkowski tak świetnie zarządza miastem.

 • rok temu | ocena +6 / -1

  Łowca baranów

  PiSowi większość spraw udaje się załatwić a Patologia Obywatelska i ZSL potrafią tylko płakać i biadolić. Tak było i jest

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Love and Rockets

  Tam, gdzie rządzi PO i PSL to tylko brud, smród, ubóstwo i zadłużanie obywateli. Nic się nie nauczyli, a marzą o powrocie do władzy w Polsce.

  • rok temu | ocena +0 / -0

   dfsdfsda

   To już się nie wróci.... Oby....

 • rok temu | ocena +6 / -1

  Jasiu

  Kasa pusta, nie ma na nic, AN-dż-ej rzondi, kredyt, kredyt, kredyt itd.

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Bla

  Obudzili się...

 • rok temu | ocena +12 / -1

  Klaus

  Ciężko będzie.....to trzeba jeszcze wybudować oprócz filharmonii operetkę, stadion dla wielorybów, wyrzutnię rakiet kosmicznych, dworzec do przyjmowania Marsjan itd. itd

 • rok temu | ocena +8 / -4

  543rew

  HOŁLTA POKO SLD PSL SB UBeki sprzedawczyki za pare ero sprzedali by swoje matki albo już sprzedali taki bez muzgom trzeba nakazaćć i pokazać palcem szkoda słów na to hołote

 • rok temu | ocena +14 / -1

  Urzędas

  Na twoim miejscu bardziej obawiałbym się roku kiedy w końcu przyjdą zmiany.

 • rok temu | ocena +20 / -5

  Observer

  Nowakowski zaciagnie dla POcka nowy kredycik i git byndzie

 • rok temu | ocena +11 / -6

  LIPAAAAAAAAAAAAAA

  PSL na prezydent tylko STRUZIK nas wybawi buhahahahahaha

 • rok temu | ocena +23 / -7

  Z(P)SL= PZPR

  Przecie nygus bedzie teraz zwalał na Pandemie. a tak naprawde 21% firm uciekło z Płocka przed pandemia. COTEX HORTEX itp na wynajem stoi juz kilka lat. My jestemy w LOCDAWNIE od 10 lat. Czy Pandemia czy nie na miescie Pucha. Małolaty siano starych wydaja w innych miastach. LIPA ten NYGUS wyludnił miasto.

 • rok temu | ocena +18 / -2

  finansista

  Trzeba było rozważniej podchodzić do zaciągania przez miasto kolejnych kredytów

 • rok temu | ocena +24 / -4

  Lolek

  Niech więcej zatrudniają PSLowców i POwców w spółkach :)