Reklama

Budżet na 2018 rok. Ile i na co miasto chce wydać pieniądze?

Opublikowano:
Autor:

Budżet na 2018 rok. Ile i na co miasto chce wydać pieniądze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt budżetu na najbliższy rok. Zapewne podczas zbliżającej się sesji wprowadzone zostaną korekty, ale wiadomo że w przyszłym roku miasto planuje wydać niemal 1,1 mld złotych.

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt budżetu na najbliższy rok. Zapewne podczas zbliżającej się sesji wprowadzone zostaną korekty, ale wiadomo że w przyszłym roku miasto planuje wydać niemal 1,1 mld złotych.

Miasto planuje dochody na poziomie nieco ponad miliarda złotych, a dokładnie 1 001 056 942,17 złotych. Najwięcej, bo prawie 468 milionów mają wynieść wpływy z podatków. Tu największe pozycje to podatek od nieruchomości (224 mln złotych) i podatek dochodowy od osób fizycznych (177 mln). Ponad 128 mln złotych to dotacje w rubryce "transport i łączność", a 183 mln złotych to subwencje ogólne z budżetu państwa. 133,5 mln złotych mają pochodzić ze środków europejskich i innych środków zagranicznych, niepodlegających zwrotowi. 

Ratusz więcej pieniędzy planuje wydać - wstępnie jest to 1 099 970 348,29 złotych. Powstanie więc deficyt na niemal 99 milionów złotych

Wydatki budżetowe należy podzielić na dwie kategorie: majątkowe (779 mln) i bieżące (321 mln). Majątkowe to przede wszystkim inwestycje, ale też wniesienie kapitału do spółek prawa handlowego z udziałem miasta, jak np. Komunikacja Miejska, Agencja Rewitalizacji Starówki czy kluby sportowe. Z kolei wydatki bieżące to przede wszystkim wynagrodzenia czy dotacje na działania bieżące. 

Niemal jedna czwarta przyszłorocznego budżetu to rubryka "transport i łączność". 202,8 mln złotych to wydatki majątkowe, a pozostałe 39 mln to wydatki bieżące. Jeszcze więcej, bo 275 mln złotych miasto chce przeznaczyć na oświatę. Tu z kolei aż 261 mln to wydatki bieżące. Ponad 68 mln złotych ma nas w przyszłym roku kosztować administracja publiczna, 49,6 mln złotych gospodarka mieszkaniowa, a 45 mln złotych to planowane wydatki na opiekę społeczną. Wydatki majątkowe na kulturę fizyczną to z kolei 27,5 mln złotych, podzielone na "obiekty sportowe" (12,1 mln) i "pozostałą działalność" (15,3 mln). 

Na co konkretnie przeznaczone zostaną te pieniądze? Z pewnością dokończona zostanie obwodnica i remont ulic Przemysłowej i Kostrogaj. Miasto zakupi też nowe autobusy hybrydowe, budowana jest magistrala rowerowa. 

[ZT]17067[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE