Reklama

Budynki po policji. Wiadomo, jakie są plany

Opublikowano:
Autor:

Budynki po policji. Wiadomo, jakie są plany - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lada chwila policjanci będą się przeprowadzać do nowej komendy. Już wiemy, że miasto, które dostanie poprzednie siedziby policji, całkiem poważnie przymierza się do zaadaptowania kamienicy przy 1 maja na salę koncertową dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a budynku przy Słowackiego na mieszkania.

Lada chwila policjanci będą się przeprowadzać do nowej komendy. Już wiemy, że miasto, które dostanie poprzednie siedziby policji, całkiem poważnie przymierza się do zaadaptowania kamienicy przy 1 maja na salę koncertową dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a budynku przy Słowackiego na mieszkania.

Do tej pory Ratusz nie bardzo chciał snuć wizje tego, co ewentualnie mogłoby się mieścić w dwóch ważnych budynkach, które staną się własnością miasta, gdy policjanci wyprowadzą się do nowej komendy przy Kilińskiego. Wprawdzie podczas grudniowej sesji rady miasta prezydent przebąkiwał, że być może przy 1 Maja można by pomyśleć o siedzibie dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej, dotąd wynajmującej kątem salę szkoły muzycznej, ale były to dopiero bardzo wstępne plany.

O potrzebie wybudowania sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia dla płockiej orkiestry mówi się bez mała od 40 lat. Ale teraz - gdy płoccy symfonicy muszą na dodatek wyprowadzić się z koncertami ze szkoły muzycznej przy Kolegialnej, bo tam będzie trwał remont, potrzeba stała się jeszcze bardziej paląca i wrócił temat zabytkowej kamienicy na rogu 1 Maja i Sienkiewicza.

Teraz wprawdzie nadal nic nie jest jeszcze przesądzone, ale jak się dowiedzieliśmy, to najpoważniej brany pod uwagę pomysł. - Za zaadaptowaniem zabytkowej kamienicy i całego kompleksu na potrzeby sali koncertowej dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej przemawia wiele i faktycznie rozważamy ten pomysł na poważnie, ale o szczegółach będzie można mówić dopiero, gdy obiekt formalnie stanie się własnością miasta - zastrzega Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza.

Zalet takiego rozwiązania jest sporo. Po pierwsze - tłumaczy Ratusz - od strony technicznej nie powinno być to specjalnie trudne przedsięwzięcie - w zabytkowej siedzibie widocznej od głównych ulic mogłaby mieścić się siedziba orkiestry (dziś znajduje się przy Bielskiej, obok ratusza), a na tyłach - sala koncertowa, parking, może jakiś zielony skwerek.

Pod względem lokalizacji to doskonałe miejsce. Filharmonia dołączyłaby do rozsianych w tej części miasta instytucji kulturalnych - w niedalekim sąsiedztwie miałaby Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Muzeum Mazowieckie i Muzeum Żydów, kino, trochę dalej katedrę, Muzeum Diecezjalne, ratusz itp.

Ze względów historycznych to ważne dla płocczan miejsce. To właśnie w budynku zaprojektowanym przez znanego płockiego architekta Bolesława Zienkiewicza (autora m.in. Hotelu Herman czy kamienicy na Górkach, w której dziś mieści się instytut PWSZ) mieściła się najpierw siedziba gestapo, a potem NKWD, UB i SB, to tu w brutalnych śledztwach zamęczono wielu Polaków.

- Zaadaptowanie tego miejsca kaźni np. na mieszkania byłoby trudne ze względów mentalnych - przyznaje Hubert Woźniak. - Ponadto przekształcenie tej kamienicy wraz z zapleczem na filharmonię pozwoliłoby być może na stworzenie w podziemiach budynku bp. izby pamięci.
Mieszkania raczej więc odpadają, ale jeśli nie filharmonia, to co? Ratusz przyznaje, że na razie to najpoważniej brany pod uwagę scenariusz.

- Warto dodać, że ta część miasta jest aktualnie rewitalizowana, więc remont kamienicy i budowa sali koncertowej nie tylko byłaby gratką dla płockich melomanów, ale wpisałaby się w działania mające na celu ożywienie tego fragment starego Płcoka - podkreśla Hubert Woźniak. - Trwa remont kamery pruskiej, MTBS przygotowuje się do remontu kamienic naprzeciwko więzienia, a Wodociągi Płockie po dokonaniu rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną wyremontują ulicę 1 Maja.

A minusy? Tych właściwie nie ma, choć ostateczna ocena pomysłu będzie zależała oczywiście od kosztów. Ale i tu jest więcej zalet niż wad, bo na rewitalizację tego obiektu można uzyskać dofinansowanie (nawet do 20 mln zł kosztów kwalifikowanych).

- Na pewno zaadaptowanie budynku po byłej komendzie byłoby tańsze niż wybudowanie nowej sali koncertowej - ocenia biuro prasowe Ratusza. - Ale za wcześnie na szczegóły.

Na te przyjdzie czas, gdy na ostatni guzik zostaną dopięte formalności związane z przekazaniem budynku. Będą one trwały prawdopodobnie do końca czerwca. Trochę czasu minie też, zanim z dotychczasowej siedziby wyprowadzą się policjanci.

Z takich przymiarek Ratusza cieszy się Adam Mieczykowski, szef Płockiej Orkiestry Symfonicznej liczącej dziś 52 muzyków. - Cieszę się jak dziecko! - przyznaje szczerze. - To doskonała lokalizacja, w centralnym punkcie Płocka, w kamienicy, która ma i duszę, i przyszłość. Myślę, że byłoby to świetne rozwiązanie dla nas, symfoników, ale przede wszystkim dla płockich melomanów, którzy od tylu lat czekają na salę.

Nowa siedziba z wyczekiwaną od lat własną salą koncertową z prawdziwego zdarzenia otwiera drogę do przekształcenia orkiestry w filharmonię. A to oznacza większy prestiż, większe możliwości. - Przekształcenie orkiestry w filharmonię nie zmienia radykalnie np. liczby muzyków i nie łączy się ze zmianą podstawowego profilu działalności, ale podnosi rangę instytucji, jej status, pozwala na rozszerzenie możliwości od strony artystycznej np., przez funkcjonowanie w jej ramach nowych struktur, zespołów - wyjaśnia dyrektor POS.

Policjanci, którzy lada dzień wyprowadzą się na Kilińskiego, opuszczą również budynek przy Słowackiego. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, również on trafi w ręce miasta jako częściowa rekompensata za wkład w budowę nowej komendy.

Niemal od początku mówiło się, że Ratusz będzie chciał urządzić tam mieszkania i choć urząd raczej oszczędnie przyznawał się do tego pomysłu, starając się studzić związane z nim emocje, okazuje się, że ten wariant jest faktycznie rozważany na poważnie. - Rzeczywiście, myślimy o zaadaptowaniu tego budynku na nowe mieszkania komunalne, nie socjalne - podkreśla Ratusz. - Ale podobnie jak w przypadku kamienicy na rogu 1 Maja i Sienkiewicza, o szczegółach będziemy mogli mówić dopiero po przejęciu nieruchomości.

Czytaj też:

Na zdjęciach: budynki komendy policji przy 1 Maja oraz przy Słowackiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE