Reklama

Budowa stadionu. Radni zostaną poproszeni o zgodę na zaciągnięcie kredytu

Opublikowano:
Autor:

Budowa stadionu. Radni zostaną poproszeni o zgodę na zaciągnięcie kredytu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek podczas sesji radni podejmą kluczową decyzję o zagwarantowaniu całej kwoty dla wykonawcy stadionu przy ul. Łukasiewicza. Płocki Ratusz wstępnie miał zabezpieczoną część potrzebnej kwoty, ale to nie wystarczy. Firma Mirbud, która jako jedyna zgłosiła ofertę, chciałaby zainkasować o wiele większą kwotę.

W czwartek podczas sesji radni podejmą kluczową decyzję o zagwarantowaniu całej kwoty dla wykonawcy stadionu przy ul. Łukasiewicza. Płocki Ratusz wstępnie miał zabezpieczoną część potrzebnej kwoty, ale to nie wystarczy. Firma Mirbud, która jako jedyna zgłosiła ofertę, chciałaby zainkasować o wiele większą kwotę.

Wpierw wyczekiwano na wyniki przetargu, później na stole leżała oferta na kwotę 166 477 375,80 brutto. Kibice oczekiwali na weryfikację dokumentów, aby dowiedzieć się, że Ratusz dopuszcza możliwość unieważnienia postępowania. Następnie potencjalny wykonawca - firma Mirbud - zwróciła się z tą sprawą do Krajowej Izby Odwoławczej. Tam poszło sprawnie, a jednak umowy wciąż nie podpisano m.in. dlatego, że wpierw musi wpłynąć uzasadnienie orzeczenia KIO, jako podstawy do wybrania firmy Mirbud. Ponadto bez zabezpieczenia całej koniecznej kwoty kibice nie doczekają się momentu podpisania umowy na realizację nowego obiektu dla Nafciarzy. Konieczne są zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej - w dokumencie odnoszącym się do finansów na wiele inwestycji w mieście w perspektywie wielu lat.

- Zabezpieczamy 168 mln zł brutto - mówi Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu.

W zmienionej Wieloletniej Prognozie Finansowej limit wydatków w 2020 r. na zadanie pn. "Modernizacja Stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza - Rozwój miasta" zapisano kwotę 37 485 561,35 zł, w 2021 r. 65 448 300,00 zł, natomiast w 2022 r. to kwota 65 365 198,59 zł.

- W 2019 r. wydatki na ten cel zmniejszyliśmy o 3,8 mln zł, natomiast w 2020 r. zwiększamy o 6 mln 735 tys. zł, w 2021 r. o 32 mln zł 238 tys. zł, w 2022 r. o kwotę 35 mln 365 tys. zł, co zabezpiecza nam potencjalne podpisanie umowy po uzyskaniu uzasadnienia od Krajowej Izby Odwoławczej - informował podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej skarbnik miasta, Wojciech Ostrowski. - W związku z tym zwiększamy zadłużenie w 2021 r. o 23 mln zł i w 2022 r. o 27 mln zł.

Ratusz zamierza sfinansować powstanie stadionu częściowo ze środków zewnętrznych, czyli z kredytu w łącznej kwocie 50 mln zł (termin spłaty będzie w latach 2026-2039). Pozostała część to środki własne zabezpieczone przez miasto. Warto tu przypomnieć, że gromadzenie funduszy z zamiarem budowy stadionu trwa od kilu lat, a wstępne wizualizacje poznaliśmy w drugiej połowie 2016 r. Z kolei w kwietniu 2017 r. prezydent rekomendował przeznaczenie zastrzyku gotówki w wysokości 30 mln zł właśnie na rzecz powstania nowego obiektu przy ul. Łukasiewicza. Kwota miała związek z rozliczeniem podatku CIT za 2016 r. Pod koniec 2018 r. a nawet jeszcze w tym roku miasto przymierzało się do wydania na stadion ponad 100 mln zł. Prezydent Płocka podkreślał, że stadion to jeden z priorytetów w tej kadencji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE