Reklama

Reklama

Problematyczny transport części do budowy Olefin. Trzeba wyciąć drzewa, ale miasto dostanie dużą kasę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Problematyczny transport części do budowy Olefin. Trzeba wyciąć drzewa, ale miasto dostanie dużą kasę - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez kilka najbliższych tygodni do Płocka będą transportowane ponadnormatywne części potrzebne do budowy instalacji Olefin III. Konieczna będzie wycinka drzew. Miasto może jednak liczyć na sowitą rekompensatę.

Reklama

Powierzchnia, na której zostanie zbudowana instalacja Olefiny III, to ponad 100 hektarów. Potrzebne do budowy części przypłyną z fabryk w Azji, wpłynął na Wisłę przez port w Gdańsku i tą drogą dotrą do Płocka. Tu trzeba będzie je wyładować na tzw. nabrzeżu Petrochemii. i przetransprotować na plac budowy. 

Części są ogromne - niektóre z nich mierzą nawet 120 metrów i mają 9 metrów wysokości. Dla porównania boisko na stadionie im. Kazimierza Górskiego ma 105 metrów długości. Po wielu tygodniach analiz okazało się, że właśnie transport drogą kołową jest jedynym możliwym. 

- Z powodu bardzo dużych rozmiarów oraz wagi poszczególnych konstrukcji składowych instalacji, jedyną możliwością ich dostarczenia na teren budowy jest transport kołowy. Forma tranzytu wymusza na dostawcy wprowadzenie zmian w pasie drogowym na trasie przejazdu.  Wydanie decyzji pozwalających na transport ponadnormatywnych elementów było poprzedzone przeprowadzeniem uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz szczegółową analizą alternatywnych środków transportów, które niestety nie spełniały wymagań bezpieczeństwa oraz warunków technicznych, jakie są wymagane do przewozu tego typu konstrukcji - wyjaśnia biuro prasowe PKN ORLEN.

Niestety, trzeba wyciąć drzewa, które przeszkadzają w transporcie. Chodzi m.in. o drzewa rosnące przy ul. Zglenickiego. Wykonawca uzgodnił z władzami lokalnymi, że drzewa i krzewy zostaną tam odtworzone w ramach nasadzeń komensacyjnych. W Płocku i na terenie gminy Stara Biała zostanie posadzonych 450 drzew, ale to już zaplanowanej kompleksowej modernizacji ulicy Zglenickiego. Nowa droga ma być szersza, obok ma powstać ścieżka rowerowa, chodniki i oświetlenie.  A to nie koniec. 

Duża kasa dla miasta 

Płock zyska bardzo duży zastrzyk gotówki. Pieniądze będzie można jednak przeznaczyć tylko na nasadzenia. 

- Samorząd Płocka otrzyma od kontraktora opłatę za redukcję zieleni, opłatę za wykupienie ściętego drewna oraz odszkodowanie w łącznej kwocie ponad 10 mln zł, a Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska otrzyma 800 tys. zł.  Środki za zmiany w zielonej przestrzenni miejskiej zostaną przeznaczone na nasadzenie drzew w różnych częściach miasta, urządzanie nowych terenów zielonych oraz na działania związane z ochroną środowiska i poprawą jego stanu - tłumaczy ORLEN.

Miasto ujawniło już, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Ratusz planuje m.in. urządzenie skweru przy ul. Czerwonych Kosynierów na Podolszycach Południe, nasadzenia drzew w Płocku m.in. przy ul. Mickiewicza, przy ul. Mazowieckiej na osiedlu Borowiczki.

- Urząd Miasta będzie też kontynuował zieloną rewitalizację, której celem jest poprawa warunków siedliskowych starodrzewia - przekazał Ratusz. 

Rozbudowa kompleksu Olefin to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Szacowana wartość inwestycji to 13,5 mld złotych. Koncern szacuje, że pracę w nowej instalacji znajdzie 380 osób, a z tytułu podatków do kasy miasta rocznie będzie wpływać nawet 160 mln złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy