Reklama

Polski Ład to chaos w księgowości

Opublikowano: wt, 8 lut 2022 13:39
Autor:

Polski Ład to chaos w księgowości - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polski Ład spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W takiej atmosferze nietrudno o błędy i przeoczenia, a to może pociągnąć za sobą bardzo kosztowne konsekwencje. W czasie tak ogromnego zamieszania w przepisach warto zdać się na profesjonalistów - kompleksową obsługę i indywidualne podejście do każdego klienta zapewnia Biuro Rachunkowe "Perfekt" w Płocku.

Księgowi w całej Polsce od kilku tygodni próbują przyswoić nowe zasady, które wprowadził Polski Ład. Przepisy są zagmatwane, nietrudno o pomyłkę. 

Polski Ład to tak ogromna liczba zmian, że chyba nikt nie jest w stanie tego w tak krótkim czasie przyswoić - przyznaje Elżbieta Grabarczyk, współwłaścicielka Biura Rachunkowego "Perfekt". 

Wielu Polaków zastanawia się, jakie oświadczenie należy złożyć, czy korzystać z ulgi dla klasy średniej i jakie to będzie miało konsekwencje, czy składać PIT-2.

Uważam, że to duże ryzyko. Na koniec roku rozliczeniowego możemy nie osiągnąć minimalnego pułapu, a wtedy wszystko będzie trzeba zwrócić, moim zdaniem bezpieczniej jest zrezygnować i ewentualnie uzyskać zwrot przy rozliczeniu rocznym - radzi Monika Rzepecka, współwłaścicielka Biura Rachunkowego "Perfekt". - Dużą kontrowersją jest PIT 2, który zwiększa kwotę wolną od podatku. Możemy złożyć go tylko u jednego pracodawcy. 

Zawiłości systemowych i wątpliwości jest mnóstwo, zarówno wśród pracowników, którzy nie wiedzą na jakich zasadach przysługuje im ulga, jak i przedsiębiorców. Przykładowo - pojawiły się różne stawki składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy w nawale przepisów mogą się zwyczajnie pogubić. 

Dużo przedsiębiorców zastanawia się nad ucieczką w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wielu zrobiło to pochopnie, bo nie skorzystają na tym. Do podjęcia słusznej decyzji potrzebne są odpowiednie kalkulacje - mówi Monika Rzepecka.

Prowadząc własną działalność gospodarczą warto powierzyć sprawy księgowe profesjonalistom. W Biurze Rachunkowym "Perfekt" dokumenty można przysyłać mailem, nie trzeba nawet mieszkać w Płocku. 

Dajemy dostęp do programu, podatnik skanuje faktury smartfonem i tak trafiają do nas. Oszczędza czas, bo nie musi przychodzić do biura. W dobie pandemii wiele osób pracuje przecież zdalnie. Plusem jest też archiwum elektroniczne. Dokument może się zgubić, a w chmurze zostanie. Poza tym taki dokument jest uznawany prawnie na równi z oryginałem - wylicza Monika Rzepecka.  

Usługi dla programistów 

Od 2019 roku przedsiębiorcy z branży badawczo-rozwojowej mogą skorzystać ze specjalnej ulgi IP BOX. 

Jeśli programista ma odpowiednie kody źródłowe i interpretację dla swojej branży, to możemy skorzystać z ulgi. Na koniec roku możemy ją wykorzystać, obliczając na zasadzie wskaźnika Nexusa. Podatnik zamiast 19% na podatku liniowym, zapłaci tylko 5%. Współpracujemy z kancelarią, która pomaga uzyskać interpretacje. Jesteśmy po kilku kontrolach i ulgi zostały uznane - zapewnia Elżbieta Grabarczyk.  

Polski Ład zmienił także zasady w formach opodatkowania dla programistów - niektóre rozwiązania są dla nich nieopłacalne. W Biurze Rachunkowym "Perfekt" mają rozwiązania, które pozwolą wybrać optymalne rozwiązanie. Dotyczy to wszystkich klientów. 

Każdy klient może tu liczyć nie tylko na indywidualne podejście, ale też lojalność i gwarancję.

Mamy zwiększone dobrowolne ubezpieczenie. Błąd nam się jeszcze nie zdarzył, ale mamy świadomość, że może się zdarzyć, zwłaszcza przy tak ogromnej zmianie. Nie odwracamy się plecami, bierzemy pełną odpowiedzialność. Tłumaczymy też naszym klientom, co wolno, a czego nie, co jest zgodne z przepisami, a co nie - tłumaczy Monika Rzepecka. - Komunikacja z nami jest łatwa - odbieramy telefony, odpisujemy na maile. 

A jeśli ktoś dopiero chce zacząć własną działalność, to także dobry adres. Do Biura Rachunkowego "Perfekt" można wejść jako osoba fizyczna, a wyjść jako przedsiębiorca. Pomogą z założeniem działalności, a nawet z założeniem konta w banku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE