reklama

Biskup wyznaczył datę rozpoczęcia synodu

Opublikowano:
Autor:

Biskup wyznaczył datę rozpoczęcia synodu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBiskup płocki Piotr Libera wydał dekret zwołujący 43.synod diecezjalny. Ostatni, trwający cztery lata, odbył się dwie dekady temu. Od tego czasu sporo zdążyło się zmienić. - Synod jest jakby konstytucją dla Kościoła lokalnego - mówił nam ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Biskup płocki Piotr Libera wydał dekret zwołujący 43.synod diecezjalny. Ostatni, trwający cztery lata, odbył się dwie dekady temu. Od tego czasu sporo zdążyło się zmienić. - Synod jest jakby konstytucją dla Kościoła lokalnego - mówił nam ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Potrzebę zwołania synodu rozważali w zeszłym roku członkowie zespołu roboczego z ks. prof. Ireneuszem Mroczkowskim na czele. Wszystkie gremia zgodziły się, że taka potrzeba jest, bo od ostatniego synodu w płockim Kościele, podobnie jak w całej Polsce, sporo się pozmieniało. - Przez ten czas dokonało się wiele zmian, zaczynając od choćby takich spraw jak lekcje religii, które 20 lat temu odbywały się w salkach parafialnych, a dziś dzieci religię mają w szkołach, przez organizacje i stowarzyszenia kościelne, które przez lata się zmieniały, a kończąc na bardziej skomplikowanych kwestiach jak choćby zmiany w obyczajowości czy mentalności. Każdy synod diecezjalny jest jakby konstytucją dla Kościoła lokalnego- mówił nam w zeszłym roku ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Kapłan wskazuje, że jednym z trudniejszych zadań do przepracowania dla synodu będą też prace nad dostosowaniem posługi duszpasterskiej do wymagań współczesności i wyzwań duchowych, obyczajowych i moralnych, które ze sobą niesie. Zdaniem ks. Mroczkowskiego, nie obędzie się bez zmian języka duszpasterzy, ale i sposobów ewangelizacji czy innych przeformułowań. - Oczywiście, nauka Kościoła pozostaje niezmienna, ale praca duszpasterzy też wymaga aktualizacji, dostosowania do obecnych warunków - wyjaśniał nam ks. Mroczkowski. - Na przykład dzięki sakramentowi pokuty kapłani wiedzą, z jak ogromnymi problemami emocjonalnymi czy psychicznymi boryka się współczesny człowiek, dlatego moim postulatem byłoby na przykład zwiększenie liczby poradni świadczących pomoc psychologiczną, utworzenie ich przy parafiach. To oczywiście tylko przykład. Mówiąc bardziej ogólnie o zmianach na linii duszpasterskiej, synod z pewnością zająłby się takimi problemami jak stosunek Kościoła do osób niewierzących, do związków niesakramentalnych itd., ale także zagadnieniami związanymi ze współczesną moralnością i obyczajowością. Z tym że proszę mnie dobrze zrozumieć: synod nie jest od wykluczania, ekskomunikowania, publicznego wydawania sądów na przykład nad politykami, którzy deklarując swój katolicyzm, jednocześnie wygłaszają opinie czy podejmują decyzje sprzeczne z nauką Kościoła - zastrzega ks. Mroczkowski.

Jak dziś poinformowała płocka Kuria, biskup płocki specjalnym dekretem zwołał 43.synod diecezjalny, jego uroczyste rozpoczęcie wyznaczając na 14 października. Jak czytamy w biskupim dekrecie, synod będzie miał charakter duszpasterski i zostanie zwołany w celu „wytyczenia głównych linii działalności duszpasterskiej dostosowanej do wymogów nowej ewangelizacji, ujednolicenia sprawowania obrzędów liturgicznych oraz ustanowienia kościelnego prawa partykularnego, z zachowaniem norm Kodeksu Prawa Kanonicznego i zaleceń Stolicy Apostolskiej. - W synodalnej refleksji nad potrzebami naszego Kościoła lokalnego kierować się będziemy przesłaniem Soboru Watykańskiego II, nauczaniem papieskim oraz uchwałami II Polskiego Synodu Plenarnego - objaśnia biskup płocki.

W przeprowadzenie synodu będą zaangażowani duchowni oraz świeccy.

W diecezji płockiej od momentu jej powstania, czyli od XI wieku, po lata współczesne zwołano 42 synody diecezjalne. Ostatni rozpoczął się w 1987 r. i obradował przez cztery lata. Obrady uroczyście zakończył w 1991 r. papież Jan Paweł II podczas wizyty w Płocku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE