Nie mieszka w pałacu i jeździ tym samym samochodem od trzech lat. W rozmowie dla RM FM płocki biskup otwarcie mówi, że nie ma problemu z mówieniem o pieniądzach. Zarabia wcale niemało, do tej sumy może jeszcze dorobić, ale niekoniecznie przeznacza je na swoje potrzeby.
- Chętnie tym, co zarobię dzielę się z tymi, którzy tego potrzebują. Nie mieszkam w pałacu - podkreślił Mirosław Milewski, płocki biskup. - Mieszkam w Muzeum Diecezjalnym. Mieszkanie mam ładne, funkcjonalne, wystarczające na moje potrzeby. Raz w tygodniu przychodzi pani Agnieszka, która sprząta.
Duchowny zabrał głos w sprawach ważnych dla Kościoła, m.in. związków nieformalnych, mówiąc że sprawa jest dla niego niezrozumiała. Niezmiennie takim ludziom powtarza, żeby nie wykluczali sakramentu małżeństwa.
- Czasami mi jest trudno jedną czy drugą sytuację zrozumieć, że ktoś np. może nie zawrzeć sakramentu małżeństwa z różnych racji - mówił biskup. - Bo ludzie chcą spróbować, zobaczyć jak to będzie.
Biskup jednak uważa, że do sakramentu nie można nikogo zmusić. Robi więc co może - zachęca i modli się za takie osoby.
Zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o to, czym jest Tinder (mobilny portal randkowy) przyznał, że nie wie. Natomiast na pytanie o to, co by poradził osobom korzystającym z portali randkowych, odparł: "ja bym ich zaprosił do kościoła".
- Powiedziałbym im, że w ten sposób prawdziwych uczuć i miłości nie znajdą - zapewnił. - I dodałbym, że niezależnie od tego, co robią, jak funkcjonują, co mają w głowie, Kościół jest również dla nich.
Biskup podkreślił także, że kościół jest otwarty dla wszystkich, dla tych, którzy czują się "poza Kościołem" również i kończy się czas pewnej stygmatyzacji.
Jak podaje diecezja płocka Mirosław Milewski pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. Urodził się 26 lutego 1971 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku i 14 czerwca 1997 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Następnie pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Zakroczymiu.
W roku 2008 biskup płocki Piotr Libera powierzył księdzu Milewskiemu obowiązki kanclerza Kurii, a w 2009 mianował go wikariuszem generalnym diecezji płockiej. Został wtedy również mianowany członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W roku 2012 Ojciec Święty Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości (prałata).
Dewizą biskupią nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa Nolite timere (Nie lękajcie się), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17,7.
[ZT]17092[/ZT]