Reklama

Reklama

Bezrobotni w Płocku. Co pokazują najnowsze dane?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Bezrobotni w Płocku. Co pokazują najnowsze dane? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja na płockim rynku pracy - tym, którym zajmuje się Miejski Urząd Pracy w Płocku - wydaje się minimalnie poprawiać. W czerwcu kartoteki zmniejszyły się symbolicznie - o 48 osób.

Reklama

MUP zaprezentował dane za czerwiec 2021 r. Oczywiście to tylko jedno spojrzenie na problem, bo wiele osób bez pracy szuka jej np. zagranicą, wyjeżdża, by zarobić na chleb i rodzinę, a jednocześnie znika z urzędowej ewidencji.

Dlatego dane - choć oczywiście prawdziwe - nie oddają całości tematu bezrobocia w Płocku i regionie.

W końcu czerwca stopa bezrobocia w kraju wyniosła średnio 5.9 proc. (spadek o 0,2 proc. w porównaniu do maja), na Mazowszu - 5 proc. (spadek o 0,1 proc.), a w Płocku 6,6 proc, czyli o 0,1 proc. mniej niż w maju.

Jeszcze kilka lat temu 6,6 proc. zostałoby uznane jako wielki sukces. Ale czasy się zmieniają, teraz celem jest już nie sama praca - jak za czasów, gdy ochroniarz otrzymywał 5 zł/h - lecz praca z godną wypłatą, znacznie powyżej najniższej krajowej, wynoszącej obecnie 2.800 zł brutto, czyli 2.061 "na rękę".

Wśród bezrobotnych w spisie płockiego MUP dominują kobiety. Jest ich niespełna 2,6 tys., czyli ok. 63 proc.

Szczególnie trudno znaleźć posadę długotrwale bezrobotnym, czyli osobom pozostającym w zestawieniu MUP łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Takich osób jest w Płocku ponad 2.200.

Wydawać się może, że studia oznaczają bardzo dużą szansę na etat. Ale nie zawsze, aż ponad 740 płocczan z wyższym wykształceniem szuka pracy.

Na drugim biegunie jeśli chodzi o wykształcenie jest ponad 1.050 osób z wykształceniem gimnazjalnym lub bez żadnego wykształcenia.

Niepokojące, że pracy nie ma duża grupa osób bardzo młodych, do 24. roku życia - aż 318 osób, a w wieku 25-34 lata - aż ponad tysiąc osób.

Z pewnością w trudnej sytuacji są płocczanie, którzy do tej pory jeszcze nie pracowali, nie mają żadnego stażu - a jest ich w zestawieniu MUP 419.

Po raz kolejny żadna firma czy instytucja nie zgłosiła zamiaru zwolnień grupowych w Płocku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy