Reklama

Bezrobocie w powiatach i gminach. Ubywa ofert pracy

Opublikowano:
Autor:

Bezrobocie w powiatach i gminach. Ubywa ofert pracy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wprawdzie sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach poprawia się, ale nie wszędzie jest różowo. Stopa bezrobocia w powiecie płockim to 10 proc., w gostynińskim - 11,1 proc., a w powiecie sierpeckim - aż 14,8 proc.

Wprawdzie sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach poprawia się, ale nie wszędzie jest różowo. Stopa bezrobocia w powiecie płockim to 10 proc., w gostynińskim - 11,1 proc., a w powiecie sierpeckim - aż 14,8 proc.

W końcu 2019 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła średnio 5,1 proc., na Mazowszu - oczywiście za sprawą Warszawy - było to tylko 4,3 proc., a w Płocku - 6 proc. To całkiem nieźle, sęk w tym, że płocczanie nie szukają już jakiejkolwiek pracy za najniższą krajową, lecz znacznie lepiej płatnych, atrakcyjniejszych posad. 

Co mają jednak powiedzieć choćby mieszkańcy powiatu szydłowieckiego, gdzie bez pracy jest niemal co czwarty do niej zdolny? Albo przysuskiego (17,7 proc.) czy radomskiego (16,4 proc.)/

Niestety, .w regionie płockim sytuacja też jest jeszcze daleka od choćby satysfakcjonującej. Najgorsza jest jest w powiecie sierpeckim. Posady szuka co siódmy zdolny do pracy, to prawie 2.800 osób. Najwięcej w Sierpcu i gminie Sierpc - 1270, a w gminie Mochowo - 436, Gozdowo - 318, Zawidz - 310, Rościszewo - 232, a Szczutowo - 221.

- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gostyninie w końcu grudnia 2019 r. wyniosła 2020 osób - informuje PUP. 

Stopa wyniosła ponad 11 proc. W tym gronie najwięcej osób pochodzi z miasta oraz gminy Gostynin - ponad 1370, ze Szczawina Kościelnego ponad 250, za to z Pacyny - tylko ok, 140.

W powiecie płockim ziemskim w rejestrach urzędu jest niespełna 3.800 bezrobotnych. Patrząc liczbowo na gminy, posady szuka m.in. 380 mieszkańców miasta i gminy Gąbin, 371 ze Starej Białej, 331 z Bielska, 305 z Brudzenia Dużego, 283 z Radzanowa. 

Co ciekawe, w mieście i gminie Wyszogród zarejestrowano tylko 116 osób bez pracy - najwyraźniej wiele osób korzysta choćby z możliwości zatrudnienia na niezbyt odległym rynku warszawskim. 

Jest jeszcze jeden minus - w grudniu 2019 r. do urzędów w województwie mazowieckim zgłoszono aż o 15 proc. ofert pracy mniej niż w listopadzie. 

- W końcu grudnia na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 19 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim - 27 - informuje Urząd Statystyczny w Warszawie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE