Reklama

Bezrobocie w Płocku: jest coraz gorzej

Opublikowano:
Autor:

Bezrobocie w Płocku: jest coraz gorzej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chociaż w dobie gospodarki rynkowej może to zakrawać na swoisty paradoks, największe problemy ze znalezieniem pracy mają sprzedawcy i ekonomiści. Zastanawiający jest również fakt, że wśród bezrobotnych w zdecydowanej mniejszości są ludzie, którzy nie posiadają zawodu wyuczonego.

Chociaż w dobie gospodarki rynkowej może to zakrawać na swoisty paradoks, największe problemy ze znalezieniem pracy mają sprzedawcy i ekonomiści. Zastanawiający jest również fakt, że wśród bezrobotnych w zdecydowanej mniejszości są ludzie, którzy nie posiadają zawodu wyuczonego.

Młodzi ludzie, którzy nie do końca wiedzą, czym zamierzają zająć się w przyszłości, powinni dokładnie prześledzić listę zawodów, których przedstawiciele mają największe kłopoty ze znalezieniem pracy oraz tych, na których pracodawcy czekają z otwartymi rękami.

„Czołówkę” zawodów, których przedstawiciele zarejestrowani są w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku jako bezrobotni, stanowią: sprzedawca, technik ekonomista, murarz, ślusarz i robotnik pomocniczy w przemyśle przetwórczym. Ekonomiści są również na czele bezrobotnych absolwentów z wyuczonym zawodem. Za nimi plasują się sprzedawcy, technicy ekonomiści, specjaliści administracji publicznej i technicy prac biurowych. Listę trwale bezrobotnych otwierają nam przedstawiciele tych samych zawodów, które można było znaleźć w dwóch wcześniejszych zestawieniach: sprzedawca, technik ekonomista, robotnik pomocniczy w przemyśle przetwórczym, sprzątaczka biurowa i technik prac biurowych.

Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że pracodawcy najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na ludzi pracujących w zawodach należących do wymienionych już wcześniej grup: robotnik biurowy, sprzątaczka biurowa, sprzedawca, technik prac biurowych oraz pracownik przygotowujący posiłki typu fast food.

Fakt, że w gronie bezrobotnych (również tych, którzy od dawna nie mogą znaleźć zatrudnienia) znajdują się przedstawiciele zawodów będących również na liście tych najbardziej poszukiwanych wynika zazwyczaj z faktu, że poszukujący pracy nie zawsze spełniają wymagania stawiane przez pracodawców.

Miejski Urząd Pracy zgłosił zapotrzebowanie na przedstawicieli zawodów, którzy nie są zarejestrowani jako bezrobotni. Są to między innymi: inżynierowie technologii drewna, lekarze (radiologia i diagnostyka obrazkowa), nauczyciele technologii informatycznych placówkach pozaszkolnych, specjaliści sprzedaży technologii i usług informatycznych, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, programiści aplikacji, asystenci prawni, psycholodzy, technicy ekektroradiolodzy, asystentki stomatologiczne, instruktorzy fitness i korektorzy tekstu.

Na drugim biegunie znalazły się osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne, ale MUP nie dysponuje żadnymi ofertami pracy w ich zawodach. Należą do nich między innymi: dyrektorzy: ds. energetyki, produkcji i wykonawczy; kierownicy: działu marketingu, działu transportu i magazynu; inżynierowie: ogrodnictwa, zootechniki, budownictwa ogólnego oraz budowy mostów a także nauczyciele: biologii, historii, języka angielskiego, języka niemieckiego, języka rosyjskiego, wychowania fizycznego i nauczania początkowego.

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie pracy zaledwie 17,5 procent stanowią osoby bez zawodu wyuczonego. Zdecydowana większość, bo aż 82,5 procent zarejestrowanych to bezrobotni posiadający konkretny, wyuczony zawód.

Z „kronikarskiego” obowiązku nie możemy również pominąć kilku danych liczbowych związanych z ogólną liczbą bezrobotnych zarejestrowanych w miejskim i powiatowym urzędach pracy.

Z danych statystycznych wynika, że w 2012 roku bezrobocie wzrosło zarówno w Płocku jak i powiecie płockim ziemskim. Jak poinformowała nas Dorota Bielińska z Powiatowego Urzędu Pracy, 31 grudnia 2012 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 7767, czyli o 261 osób więcej niż rok wcześniej. Płocki PUP w 2012 roku odnotował tylko jedno zwolnienie grupowe, wskutek którego pracę straciło 37 osób.

Ze statystyk Miejskiego Urzędu Pracy wynika, że 31 grudnia 2012 roku na terenie Płocka było 8258 bezrobotnych, czyli o 558 osób więcej niż na koniec roku 2011. Grono płockich bezrobotnych powiększyły 44 osoby zwolnione na skutek zwolnień grupowych.

Na liście firm, które dokonały zwolnień grupowych w 2012 roku lub zamierzają zrobić to w najbliższym czasie, są między innymi Saba, Vectra, Turbud i BEM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE