Reklama

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Kiedy i dla kogo?

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Kiedy i dla kogo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Nowakowski poinformował dziś o planowanym zarządzeniu, zgodnie z którym część mieszkańców będzie mogła korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Podobne rozwiązanie realizowane jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

Prezydent Andrzej Nowakowski poinformował dziś o planowanym zarządzeniu, zgodnie z którym część mieszkańców będzie mogła korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Podobne rozwiązanie realizowane jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. 

O pomyśle informowaliśmy już w lutym na łamach portalu, kiedy radna Daria Domosławska zaproponowała wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej.

[ZT]18056[/ZT]

Okazuje się, że pomysł zostanie jednak zrealizowany. 

- Dobra wiadomość dla dzieci i uczniów płockich podstawówek - informuje na swoim profilu na FB prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. - Po konsultacjach z całym zespołem zdecydowaliśmy, że od nowego roku szkolnego będziecie jeździć autobusami Komunikacji Miejskiej - Płock Sp. z o.o. za darmo. Zainspirowała mnie radna Daria Domosławska. Powstaje właśnie zarządzenie w tej sprawie.

Dziś z obowiązku kupowania biletu zwolnione są dzieci do czwartego roku życia.

- Komunikacja Miejska przeprowadziła analizę wpływu finansowego takiego rozwiązania - mówi Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami UMP. - Wstępnie możemy już szacować, że wprowadzenie takiej ulgi będzie kosztowało budżet miasta od 1 do 3 mln zł. W tej sytuacji prezydent Płocka zdecydował, że od września tego roku nie tylko maluchy, ale także wszystkie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych będą jeździć autobusami KM za darmo. 

Pracownicy biura Pełnomocnika Prezydenta ds. Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego już od pewnego czasu pracują nad kształtem zarządzenia wprowadzającego tę ulgę, a także nad szczegółami technicznymi. 

- Prawdopodobnie dzieci uprawnione do bezpłatnych przejazdów będą posługiwać się specjalnymi, elektronicznymi kartami, na których będzie zakodowana informacja o prawie do bezpłatnego przejazdu - dodaje Hubert Woźniak - Zastanawiamy się jeszcze, jak potraktować jeden rocznik uczniów wygaszanych gimnazjów. Wstępnie zdecydowaliśmy, że w projekcie zarządzenia użyjemy sformułowania, iż bezpłatnie będą jeździć „uczniowie płockich szkół podstawowych poruszający się w obszarze strefy taryfowej A”. Oznacza to, że ulga będzie dotyczyć młodzieży mieszkającej w Płocku.

Nie wyklucza się jednak rozmów z sąsiednimi gminami na temat zwolnienia z opłat także dzieci mieszkających na ich terenie.

Prace nad przygotowaniem zarządzenia toczyły się od kilku tygodni. Prawdopodobnie w najbliższych dniach zarządzenie zostanie podpisane przez prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego i tym samym wprowadzone w życie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE