Reklama

Bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci. Dobry czy zły pomysł?

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci. Dobry czy zły pomysł? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla dzieci proponuje radna Daria Domosławska. Podobne rozwiązanie realizowane jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Jak do pomysłu odnosi się prezydent?

Darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla dzieci proponuje radna Daria Domosławska. Podobne rozwiązanie realizowane jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Jak do pomysłu odnosi się prezydent?

- Uważam, że Płock powinien wykorzystać doświadczenia innych miast i wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej [...] - napisała w interpelacji radna Daria Domosławska. - Przyczyną takiej propozycji i wprowadzenia powyższego rozwiązania jest chęć zmniejszenia ilość prywatnych samochodów na ulicach, a co za tym idzie zmniejszenia problemu zanieczyszczeń w powietrzu, problemów z parkingami, korkującymi się ulicami itp. 

Radna zwraca także uwagę, że dzieci bardzo często dowożone są do żłobków, przedszkoli, szkół oraz na zajęcia pozalekcyjne prywatnymi samochodami. Bezpłatne przejazdy autobusowe miałyby być zachętą dla młodych płocczan, by od najmłodszych lat wybierać ten środek transportu. Co w konsekwencji przyzwyczai dzieci do korzystania z transportu publicznego i realnie wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczeń w powietrzu.

Jak do pomysłu odnosi się ratusz?

- Za komunikację płaci samorząd, który utrzymuje się z podatków. Im większa część tych kosztów jest pokrywana wpływami ze sprzedaży biletów, tym mniej za usługę poprzez system podatkowy płacą osoby, które z niej nie korzystają. Słowem: na komunikację miejską płacą wszyscy, a z ulg korzystają wybrani - czytamy w odpowiedzi do interpelacji. 

Realizacja pomysłu wymagałaby wygospodarowania dodatkowych środków z budżetu miasta, kosztem innych realizowanych inwestycji, które pokryłyby przychody utracone ze sprzedaży biletów. W 2017 roku z budżetu miasta przekazano Komunikacji Miejskiej w Płocku ok. 24,5 mln zł w formie rekompensaty, na pokrycie różnicy między kosztami wykonywanej usługi, a wpływami ze sprzedaży biletów, które wyniosły ok. 15,5 mln zł. 

- Każde zwiększenie kosztów wykonywania usługi [...] wynikające ze zwiększenia liczby pasażerów automatycznie będzie generować wzrost kwot w budżecie przeznaczonym na komunikację miejską - czytamy w odpowiedzi do interpelacji.

Obecnie do bezpłatnych przejazdów uprawnione są m.in. dzieci w wieku do 4 lat. Radna proponuje, by z obowiązku opłaty za bilet zwolnione były dzieci do ukończenia szkoły podstawowej.

Co o pomyśle sądzą nasi Czytelnicy?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE