Reklama

Reklama

Powstaje Zakład Aktywności Zawodowej. Będzie praca dla osób niepełnosprawnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powstaje Zakład Aktywności Zawodowej. Będzie praca dla osób niepełnosprawnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Płocku, działanie rozpocznie Zakład Aktywności Zawodowej. Zaoferuje on miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

To będzie drugie takie miejsce w Polsce. Jego uruchomienie jest bardzo ważne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. 

- Osoby niepełnosprawne będą mogły znaleźć swoje miejsce na rynku pracy – tłumaczył podczas konferencji prasowej Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - By tak się stało trzeba było wykazać się pewną determinacją, bo to będzie drugi taki ośrodek w Polsce. Trzeba było o niego nieco zabiegać, ale udało się – dodał po chwili. 

Zakład Atywności Zawodowej (ZAZ) ma być miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą podnosiły swoje kwalifikacje i nabywały umiejętności potrzebych na rynku pracy. Jak podkreślał włodarz miasta, to dla nich szansa na niezależność finansową i samodzielność w życiu.

- Będą mogły normalne funkcjonować poprzez pracę w społeczeństwie – stwierdził Nowakowski. – Taki mieliśmy cel przygotowując Zakład Aktywności Zawodowej. Zorganizowaliśmy to miejsce, napisaliśmy projekt i złożyliśmy go do służb marszałka, bo powstaje on przy współpracy z samorządem województwa mazowieckiego – zdradził prezydent podczas spotkania z dziennikarzami.

W tej chwili powstał projekt ZAZ-u został złożony i zaakceptowany. Teraz czeka na środki, które mają wpłynąć z urzędu marszałkowskiego na rozpoczęcie działalności. Pieniądze te, wraz z wkładem z budżetu miasta, pozwolą na uruchomienie tego miejsca. W przyszłości zakład ma się jednak finansować sam.

- Docelowo dzięki środkom z PFRON-u oraz przede wszystkim z pracy, którą wykonają niepełnosprawni - wyjaśniał Andrzej Nowakowski.  – Na początek pracę znajdzie tu 21 osób w tym 16 absolwentów ośrodka, ale to dopiero początek - przekonywał.

Wykonywane prace będą związane przede wszystkim z ogrodnictwem i sprzątaniem, jednak tych aktywności będzie o wiele więcej. – To w zależności od tego, jakie prace ci młodzi ludzie będą mogli wykonywać – precyzował.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 2 w Płocku przekonywał, że to bardzo ważna inwestycja – nie tylko dla absolwentów ośrodka.

- To spełnienie marzeń rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami – zapewniał Robert Kowalski, dyrektor placówki. – Warunki lokalowe pozwalają na to, by tych osób co roku przybywało. Na początek będzie to 16 naszych absolwentów, jednak wierzę, że wkrótce ta liczba zostanie zwiększona – zdradził w trakcie konferencji. 

Zakład Aktywności Zawodowej ma zacząć działać jesienią, a konkretnie w październiku 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy