Reklama

Będzie ważna zmiana w zasadach kolejnego budżetu obywatelskiego

Opublikowano:
Autor:

Będzie ważna zmiana w zasadach kolejnego budżetu obywatelskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedna z nowych radnych ostatnio dopytywała o możliwość konsultacji społecznych zasad budżetu obywatelskiego. Zaproponowała również pewne zmiany w dotychczasowych zasadach, jak chociażby wprowadzenie drogi odwoławczej czy bloków tematycznych. Wychodzi na to, że rzeczywiście czeka nas zmiana regulaminu budżetu obywatelskiego.

Jedna z nowych radnych ostatnio dopytywała o możliwość konsultacji społecznych zasad budżetu obywatelskiego. Zaproponowała również pewne zmiany w dotychczasowych zasadach, jak chociażby wprowadzenie drogi odwoławczej czy bloków tematycznych. Wychodzi na to, że rzeczywiście czeka nas zmiana regulaminu budżetu obywatelskiego.

Marta Krasuska sama należy do osób zaangażowanych w projekty składane do budżetu obywatelskiego. Chodzi o parki dla psów (ostatnio wraz z Darią Domosławską wysunęła w interpelacji propozycję powstania kolejnego, tylko tym razem na osiedlu Łukasiewicza przy Biedronce). To również ona postanowiła dopytać o kwestię budżetu obywatelskiego, ile projektów dotychczas zrealizowano, a  ile wciąż czeka na wykonanie.

W 2018 r. wprowadzono nowe przepisy nakładające obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w gminach będących miastami na prawach powiatu. W Płocku budżet obywatelski funkcjonuje od kilku lat (pierwsza edycja to lata 2012/2013), dlatego nie jest niczym nowym, podobnie jak stałe są bolączki - nieszczególnie wysoka frekwencja w ostatecznym głosowaniu na projekty, które pozytywnie przeszły pierwszy etap, czyli ocenę formalną. Drugi problem odnosi się do postępów w realizacji - kiedy ogłaszana jest nowa edycja budżetu, bardzo często mamy niezrealizowane projekty jeszcze z poprzednich edycji. Przykładem może być tu chociażby tężnia na osiedlu Winiary.

[ZT]21530[/ZT]

Płocka radna uważa, że powinny zostać przeprowadzone konsultacje społeczne celem wypracowania regulaminu budżetu obywatelskiego. - Będzie to odpowiedzią na obywatelski charakter tego narzędzia, uwzględniając głos mieszkańców w tej sprawie - napisała w interpelacji, dodając propozycje zmian - w oparciu o wnioski płynące od mieszkańców - jak wprowadzenie tematycznych bloków budżetu obywatelskiego, np. cześć środków przeznaczone tylko dla projektów ekologicznych, rewitalizacyjnych, zdrowotnych itp. Sugerowała również zmniejszenie kwoty (ustalenie mniejszego limitu kwotowego) przeznaczonej na projekty ogólnomiejskie celem zwiększenia liczby realizowanych projektów. - Bardzo ważnym jest wprowadzenie wymogu realizacji projektów, które uzyskały akceptację w drodze głosowania - dodała. Warta rozważenia, jej zdaniem, jest zmiana harmonogramu realizacji budżetu obywatelskiego na początek roku.

Droga odwoławcza (na etapie oceny formalnej) od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania celem zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych rzeczywiście ma się znaleźć w nowym regulaminie budżetu obywatelskiego, gdyż to wynika z ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Akurat Marta Krasuska proponowała drogę odwoławczą z udziałem czynnika społecznego  w postaci Rady Pożytku Publicznego Miasta Płocka.

Udzielający odpowiedzi wiceprezydent Jacek Terebus zapewniał ją, że przez te kilka lat wielokrotnie przeprowadzano ewaluację.

- Przed rozpoczęciem każdej edycji budżetu obywatelskiego Płocka staramy się udoskonalać procedury, szukamy wspólnie z mieszkańcami rozwiązań, które sprawią, że decyzje podejmowane w ramach budżetów obywatelskich będą skuteczniejsze.

Radna wspomniała również o mechanizmie zapobiegania nadużyciom dotyczącym zgłaszania projektów i głosowania, gdzie tworzą się „spółdzielnie”, czyli zorganizowane grupy skupione wokół instytucji czy też podmiotów, które dominują głosowania i tym samym blokują inne projekty. W tej kwestii wiceprezydent stwierdził, że każdy mieszkaniec ma prawo uczestniczyć w tym procesie, a więc także grupy mieszkańców i płocczanie działający w stowarzyszeniach.

Marta Krasuska pytała o możliwość zniesienia wymogu realizacji wybranych projektów w jednym roku. W tym przypadku Jacek Terebus powołał się na interpretację Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, a więc "budżet powinien dotyczyć zadań rocznych, z tytułu których wydatki zostaną zaplanowane do poniesienia w danym roku budżetowym".

A co z propozycją podziału tematycznego i podziałem pieniędzy? - Dotychczas płocczanie zgłaszali propozycje o różnym charakterze i dotyczyły zadań własnych gminy - odpisał wiceprezydent. - Były to m.in. projekty inwestycyjne, projekty sportowe, jak również projekty dotyczące ochrony środowiska czy zazielenienia miasta. Analizujemy również podział kwot przeznaczonych na realizację projektów.

I edycja 2012/2013

8 projektów do realizacji, w tym 6 zrealizowanych, wstrzymano powstanie przystani miejskiej wzorowanej na historycznym dworcu wodnym "Płock" (do czasu pozyskania środków), wycofano rewitalizację barki "Sandomierki"

II edycja, 2013

2 projekty zrealizowane

III edycja 2014

19 projektów, w tym 17 zrealizowanych

IV edycja 2015

15 projektów, w 12 zrealizowanych

V edycja 2016

12 projektów, w tym 8 zrealizowanych

VI edycja 2017

17 projektów, 9 zrealizowanych

VII edycja 2018

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE