Reklama

Reklama

Będzie rekordowa dywidenda? Jest rekomendacja zarządu PKN ORLEN

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Będzie rekordowa dywidenda? Jest rekomendacja zarządu PKN ORLEN - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet 6,4 miliarda złotych może wypłacić PKN ORLEN swoim akcjonariuszom. Zarząd zarekomendował rekordową dywidendę.

Reklama

W 2020 roku (wypłata za 2019 rok) PKN ORLEN wypłacił akcjonariuszom po złotówce za akcję. Rok później stawka urosła do 3,5 złotego za akcję i taka stawka utrzymana została także w kolejnym roku. Wszystko wskazuje na to, że dywidenda będzie historycznie wysoka - zarząd koncernu zarekomendował wypłatę 5,5 złotego za akcję. Jeśli Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zaakceptuje ten pomysł, do kieszeni inwestorów popłnie blisko 6,4 mld złotych. 

– Jako połączony, silniejszy i w pełni zdywersyfikowany koncern chcemy dzielić się zyskiem z naszymi Akcjonariuszami. Dlatego podtrzymujemy wstępne deklaracje i utrzymujemy rekomendację dla Walnego Zgromadzenia, aby wypłacić dywidendę na historycznie wysokim poziomie 5,5 zł na akcję. To efekt przede wszystkim skutecznie zrealizowanych procesów konsolidacji i ważnych inwestycji, które umożliwiły wzmocnienie kondycji finansowej całej Grupy ORLEN. Bardzo mocna, stabilna pozycja daje nam nie tylko możliwość realizacji coraz atrakcyjniejszej polityki dywidendowej, ale pozwala także na dalszy dynamiczny rozwój Grupy ORLEN – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN wskazuje, że nowa polityka dywidendowa zakłada coroczną wypłatę dywidendy w wysokości 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych, nie mniej jednak niż dywidenda gwarantowana.

- Wynosi ona 4 zł na akcję za 2022 roku i będzie rosnąć w tempie 0,15 zł rocznie do poziomu 5,20 zł w 2030 roku. Zarekomendowany przez Zarząd PKN ORLEN poziom dywidendy z zysku za 2022 rok, w wysokości 5,50 zł na akcję, jest zgodny z tymi założeniami - wskazuje biuro prasowe koncernu. 

Jeśli Walne Zgromadzenie zaakceptuje poziom dywidendny, wypłata nastąpi 31 sierpnia 2023 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy