Reklama

Reklama

Będzie płocki akcent na Elbrusie?

Opublikowano: czw, 18 kwi 2013 15:32
Autor:

Będzie płocki akcent na Elbrusie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Studiująca na PWSZ Aleksandra Baranowska zamierza wziąć udział w Elbrus Scouts Expedition 2013. Celem projektu jest zdobycie Elbrusu, najwyższego szczytu na Kaukazie.

Reklama

Studiująca na PWSZ Aleksandra Baranowska zamierza wziąć udział w Elbrus Scouts Expedition 2013. Celem projektu jest zdobycie Elbrusu, najwyższego szczytu na Kaukazie.

Aleksandra jest studentką trzeciego roku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z arteterapią. Weźmie udział w wyprawie organizowanej przez grupę instruktorów harcerskich oraz przyjaciół harcerstwa z Kutna. Elbrus, który stanowi cel wyprawy, znajduje się w Kabardyno-Bałkari-Kaukaskim regionie Rosji.

Wygasły wulkan, którego ostatnia aktywność notowana jest na połowę I wieku naszej ery, ma 5642 metry wysokości. Szczyt jest około 1,5 kilometra wyższy od najwyższych wierzchołków znajdujących się w jego okolicy. Większość ekspedycji zdobywa Elbrus od jego południowej strony.

Uczestnicy ekspedycji mają za sobą wyprawy w Tatry, Beskidy, Pieniny, Bieszczady, Gorce, Karkonosze i Góry Świętokrzyskie. W trakcie tych wypraw brali udział w zajęciach z zakresu ratownictwa lawinowego, zasad poruszania się w terenie zagrożonym lawinami, w górach wysokich i w osprzęcie wysokogórskim.

Część z nich to kwalifikowani ratownicy pierwszej pomocy. Jako najwyższa góra w obrębie kontynentu europejskiego Elbrus jest dla nich symbolem, a jednocześnie poważnym wyzwaniem. Najpoważniejsze trudności, z jakimi przyjdzie zmierzyć się Aleksandrze Baranowskiej i jej towarzyszom, to porywiste wiatry, szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, nieodległe lodowce, biwaki pod namiotami i choroba wysokościowa.

Ekspedycja, która została zaplanowana na sierpień 2013 roku, będzie miała charakter międzynarodowy. Harcerze zamierzają bowiem nawiązać kontakt z rosyjskimi skautami.

Fot. Archiwum PWSZ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.