Reklama

Będzie nowy minipark w centrum [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Będzie nowy minipark w centrum [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do jesieni przy Jachowicza powstanie nowy skwerek zieleni. Mieszkańcy osiedla Kolegialna od dawna starali się przekonać, że w centrum Płocka przydałby im się choćby niewielki zielony zakątek.

Do jesieni przy Jachowicza powstanie nowy skwerek zieleni. Mieszkańcy osiedla Kolegialna od dawna starali się przekonać, że w centrum Płocka przydałby im się choćby niewielki zielony zakątek.

Budowa skweru parkowego zaniedbanym placyku na rogu Jachowicza i 11 Listopada, który powstał po wyburzeniu starych budynków, była jednym z projektów zgłoszonych w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. O takie zielone miejsce, w którym można by odpocząć od betonowej przestrzeni śródmieścia, zabiegała rada osiedla Kolegialna. Jak w imieniu mieszkańców przekonywali radni, skwerek będzie świetnym miejscem do wypoczynku, rekreacji, ale także zacieśniania więzów społecznych między sąsiadami. Chodziło o to, by stworzyć zielony kącik w centrum miasta, w którym będą odpoczywać i starsi mieszkańcy osiedla, których w centrum nie brakuje, i młodzi rodzice z dziećmi. 
- Bo aktualnie w ciepłe, wiosenne czy letnie dni, mają do dyspozycji jedynie własne balkony czy podwórka - na osiedlu próżno szukać choćby ławki - mówi płocczanin Krzysztof Wiśniewski.

Projekt nie wygrał, ale mieszkańcy zaproponowali urządzenie takiego skweru w ramach zadań zgłaszanych przez rady osiedla. - Udało się - skwer powstanie w tym roku - cieszy się Andrzej Sobótka, przewodniczący rady osiedla. -  Prezydent pozytywnie podszedł do sprawy, zgadzając się, że na naszym osiedlu bardzo brakuje zieleni. Chcemy, by na tym niedużym skwerku były ławeczki, alejki, miejsce dla wypoczynku dla mam z dziećmi i przede wszystkim dużo wysokich drzew dających cień w upalne dni.

Jak dowiedzieliśmy się od Konrada Kozłowskiego z biura prasowego Urzędu Miasta, urządzaniem skweru zajmie się - podobnie jak w przypadku skweru gier miejskich na rogu Tysiąclecia i Łukasiewicza - ratuszowy Wydział Kształtowania Środowiska. - Do zagospodarowania jest plac o powierzchni 2710 m kw. - informuje Konrad Kozłowski. - Powstaną tam alejki spacerowe, rewitalizacji zostanie poddana istniejąca zieleń i zostaną wykonane nowe nasadzenia, powstanie tam także plac zabaw dla dzieci. Skwer zostanie oświetlony, w planach jest również  doprowadzenie wody i  wykonanie instalacji nawadniającej zieleń.

Na razie róg Jachowicza i 11 Listopada wygląda delikatnie mówiąc mało atrakcyjnie - pomiędzy suchymi badylami wysokich traw walają się sterty śmieci i odpady budowlane.  Jak długo trzeba będzie czekać na skwerek? - Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji związanej z przetargiem, który powinien zostać ogłoszony na przełomie marca i kwietnia - zapowiada Ratusz. -  Skwer powinien być gotowy w trzecim kwartale tego roku, czyli na jesieni - prawdpodobnie na przełomie września i października.

Ile będzie kosztował minipark? Konkretna suma będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu wykonawcy. Rada osiedla szacowała, że jego urządzenie pochłonie ok. 400 tys. zł i można oceniać, że to dość realna kwota. Raczej na pewno skwerek nie będzie kosztował więcej niż pół miliona, bo zgodnie z deklaracjami prezydenta, właśnie po 500 tys. zł miały dostać na swoje zadania rady osiedli.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

Czytaj też:

Znikają dwa budynki w centrum [FOTO]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE