Reklama

Będą zmiany. Wojewoda i radni wśród nowych posłów

Opublikowano:
Autor:

Będą zmiany. Wojewoda i radni wśród nowych posłów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy już wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Mandat radnego województwa mazowieckiego na mandat posła zamieni 6 osób, które startowało z list Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, a także Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Znamy już wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Mandat radnego województwa mazowieckiego na mandat posła zamieni 6 osób, które startowało z list Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, a także Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmiany obejmą także funkcję wojewody mazowieckiego.

Do Sejmu RP wybranych zostało sześcioro radnych województwa mazowieckiego.

Z list wyborczych Prawo i Sprawiedliwość posłami zostali wybrani radni:

– Radosław Aleksander Fogiel (w okręgu nr 17. Radom, 26 707 głosów);

– Agnieszka Beata Górska (w okręgu nr 17. Radom, 9134 głosy);

– Maciej Górski (w okręgu nr 18. Siedlce, 5206 głosów);

– Dominika Chorosińska (w okręgu nr 20. Warszawa 2, 9596 głosów).

Z listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej PO, N, IP, Zieloni posłem wybrany został radny Maciej Grzegorz Lasek (w okręgu nr 20. Warszawa 2, 15 804 głosy).

Z kolei z listy wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego posłanką została radna Bożena Żelazowska (w okręgu nr 20. Warszawa 2, 8665 głosów).

We wtorek, 15 października, zaraz po rozpoczęciu obrad XII sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego, sześcioro radnych województwa mazowieckiego – nowo wybranych posłów – odebrało gratulacje i podziękowania za pracę od przewodniczącego sejmiku Ludwika Rakowskiego, prezydium sejmiku i wszystkich obecnych radnych.

Kto ich zastąpi? Oczywiście, jeśli zgodzi się przyjąć mandat radnego. Miejsca zajmą osoby, które startowały w ubiegłorocznych wyborach samorządowych z tych samych list, co ustępujący właśnie kandydaci. Będzie to zapewne Dorota Stalińska (PSL), a także Anna Brzezińska (KO) oraz - z PiS - Łukasz Kudlicki, Jan Rejczak, Anna Wolszczak, Krzysztof Winiarski.

Kto za Jacka Ozdobę?

Zmiana będzie także w warszawskiej radzie obejmującej Pragę Północ i Białołękę. Jacka Ozdobę, który startował w wyborach parlamentarnych z okręgu płocko-ciechanowskiego, zastąpi zapewne Sebastian Kędzierski. Gdyby nie wyraził zgody, kolejną osobą, która może zostać radną, będzie Katarzyna Jasińska.

Wojewoda chciał do Sejmu

Dotychczasowy wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera startował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 20 (obejmującym obszar ośmiu podwarszawskich powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego), Zdobył 8 131 głosów, co dało mu mandat posła. A ponieważ nie może łączyć funkcji wojewody z mandatem parlamentarzysty, musi dokonać wyboru. Jeśli wkrótce ustąpi z funkcji wojewody mazowieckiego, wówczas następcę - na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji - powoła premier.

Do momentu wskazania przez premiera nowej osoby na stanowisko nowego wojewody, obowiązki może przejąć dotychczasowy pierwszy zastępca – Sylwester Dąbrowski.

Fot. UMWM, Karolina Burzyńska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE