Reklama

Będą się bili na projekty. Głosować może nawet dziecko

Opublikowano:
Autor:

Będą się bili na projekty. Głosować może nawet dziecko - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 100 osób wzięło udział w środowym spotkaniu informacyjnym na temat pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do wzięcia jest 25 mln zł.

Ponad 100 osób wzięło udział w środowym spotkaniu informacyjnym na temat pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do wzięcia jest 25 mln zł.

Województwo mazowieckie po raz pierwszy zdecydowało o przeznaczeniu pieniędzy na realizację pomysłów mieszkańców, jak to jest np. w wielu miastach, także w Płocku. Do podziału jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty wojewódzkie. W puli regionalnej 1 mln 943 tys. zł przeznaczono na projekty z subregionu płockiego (Płock oraz powiaty: płocki, sierpecki i gostyniński).

- To duża szansa i dodatkowy atut dla mieszkańców województwa, społeczników, samorządowców - mówił podczas środowego spotkania w Małachowiance Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego. - Zainteresowani będą bić się na pomysły, oczywiście w pozytywnym sensie. 

Górna wartość projektów inwestycyjnych to 1 mln zł, a nieinwestycyjnych - 200 tys. zł. Pomysły muszą dotyczyć zadań własnych województwa. 

- Bardzo ważny będzie opis projektu, bo będzie widoczny dla głosujących - podkreślają organizatorzy projektu.

Warto się pospieszyć z przelaniem pomysłu na papier, bo nabór projektów rusza już 1 marca, potrwa do końca marca. Pomysłodawca - lub grupa - musi zebrać 50 głosów poparcia, by projekt mógł być poddany dalszej ocenie. W dniach  20 lipca-16 sierpnia zaplanowano głosowanie internetowe, wyniki poznamy do 31 sierpnia 2020 r. Co ciekawe, głosować mogą wszyscy mieszkańcy Mazowsza, więc teoretycznie nawet 2-3-letnie dzieci lub osoby choćby z Pomorza, przebywające na Mazowszu np. od kilku miesięcy.

- Wybrane projekty będą realizowane w 2021 roku - zaznaczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Zebrani w auli Małachowianki mieli sporo pytań. Okazało się, że projekty inwestycyjne mogą być realizowane wyłącznie na terenie, należącym do województwa mazowieckiego, wykluczone jest np. budowanie czegokolwiek na terenie gminy. 

Jeden z uczestników spotkania zasugerował, że górna wartość projektu inwestycyjnego, czyli 2 mln zł może sprawić, że wygrają nieliczne, ale drogie pomysły, a np. kilkadziesiąt drobnych, ale cennych projektów, przepadnie.

- Identyczną uwagę mieliśmy wczoraj w Żyrardowie - przyznali organizatorzy spotkania. - To pierwsza edycja BOM, uczymy się, wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, będziemy je analizować. 

Organizatorzy zapowiedzieli też kontrole na różnych etapach BOM. 

- Ale tylko po to, by być pewnym, że mieszkańcy Mazowsza są praworządnymi obywatelami i nie oszukują urzędu - podkreślali.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE