Reklama

Będą opłaty za korzystanie z przystanków

Opublikowano:
Autor:

Będą opłaty za korzystanie z przystanków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz chce wprowadzić opłaty za korzystanie z miejskich przystanków. Sęk w tym, że najwięcej zapłaci... Komunikacja Miejska. Rocznie to nawet pół miliona złotych.

Ratusz chce wprowadzić opłaty za korzystanie z miejskich przystanków. Sęk w tym, że najwięcej zapłaci... Komunikacja Miejska. Rocznie to nawet pół miliona złotych.

Na najbliższej sesji radni pochylą się nad proponowanymi przez Ratusz stawkami opłat za korzystanie z przystanków, których właścicielem jest miasto.

Do tej pory takich opłat nie pobierano, ale że to na barkach miasta spoczywają dziś wszystkie zadania związane z budową, remontami i utrzymaniem, a także sprzątaniem przystanków i wiat, nic dziwnego, że skoro istnieje możliwość podzielenia się kosztami, urzędnicy postanowili z niej skorzystać. Zwłaszcza że wydatków było ostatnio sporo, przede wszystkim dlatego, że w ostatnich latach wymieniono na nowe wiaty na 60 spośród 100 przystanków. Część jest bardzo nowoczesna - mają monitoring, podświetlenie, elektroniczne tablice informacyjne...  To wszystko kosztuje nie tylko zakup urządzeń i ich montaż, ale ich utrzymanie (np. na sam prąd w ub. roku wydano  37,5 tys. zł do przystanków, na konserwację systemu elektronicznego - 18 tys. zł, za sprzątanie - 57 tys. zł).

Przewoźnicy zapłacą 4 albo 5 groszy

Możliwość nałożenia opłat na przewoźników, którzy korzystają z przystanków,  dała samorządom nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Pełnomocnik ds. transportu publicznego i inżynierii ruchu drogowego, Jacek Ambroziak, który w Ratuszu zajmuje się przystankami, chce, by za jedno skorzystanie z przystanku miejskiego przewoźnicy płacili maksymalną stawkę, czyli 5 groszy  (jeśli zatrzymuje się na nim autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 23 osób łącznie z kierowcą) albo 4 grosze - dla pojazdów, które przewożą do 23 osób.

Pół miliona złotych od Komunikacji Miejskiej

Szkopuł  w tym, że uchwała będzie obowiązywała wszystkich operatorów i przewoźników, w tym również Komunikację Miejską. W Ratuszu szacują, że w ten sposób rocznie z budżetu spółki trafi do kasy miasta ok. 480 tys. zł.  

To dość zaskakujące rozwiązanie - oto spółka miejska będzie płaciła miastu, które przecież rokrocznie dokłada do jej funkcjonowania.  Wygląda to na błędne koło - pieniądze ze spółki, które ma z miasta, trafią do miasta, po to by dać je spółce na owe opłaty. Gdzie sens tego posunięcia?

- Poradzimy sobie - uspokaja Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza. - To posunięcie ma sens - dzięki niemu możemy nałożyć opłaty za korzystanie z przystanków również na pozostałych przewoźników. Z systemu opłat nie moglibyśmy wyłączyć Komunikacji Miejskiej.

Ostatecznie o tym, czy opłaty zostaną nałożone czy nie, zadecydują radni na najbliższej sesji rady miasta. jeśli się zgodzą, za korzystanie z przystanków przewoźnicy będą musieli płacić od 1 maja.

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE