Reklama

Będą mieszkania na starówce [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Będą mieszkania na starówce [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości MZGM czeka na oferty na projekt remontu XIX-wiecznego domu przy Kazimierza Wielkiego, dosłownie kilka kroków od ratusza. Po przebudowie zrujnowanego budynku znajdzie się tam sześć mieszkań komunalnych.

MZGM czeka na oferty na projekt remontu XIX-wiecznego domu przy Kazimierza Wielkiego, dosłownie kilka kroków od ratusza. Po przebudowie zrujnowanego budynku znajdzie się tam sześć mieszkań komunalnych.

Niewysoki i nieduży, ze spadzistym dachem, należy do typu tzw. pruskich domów urzędniczych sprzed ponad 200 lat. Neoklasycystyczny zabytek wzniesiony przed 1803 r. przy Kazimierza Wielkiego 6  od wielu lat czeka na przywrócenie dawnej świetności. Teraz wreszcie się doczekał - Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS zbiera oferty na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i uzyskanie pozwolenia na budowę przebudowy budynku.

Dziś budynek przy Kazimierza Wielkiego to kompletna ruina, choć na ścianach i wewnątrz pomieszczeń widać ślady dawnych lokatorów - w jednym z pokoi błyszczą przyklejone do ścian płyty CD, gdzieniegdzie zostały stare meble. Najstarsi byli lokatorzy pamiętają pewnie nawet bombę, która podczas bombardowania w czasie II wojny światowej uszkodziła budynek.

Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stąd w 2012 r., choć budynek jest wyłączony z użytkowania od października 2010 r. z powodu zagrożenia możliwością zarwania się stropu i spowodowania katastrofy budowlanej na podstawie ekspertyzy technicznej dr inż. Krzysztofa Kamińskiego z 2005 r.

Jak większość budynków na starówce, kamienica przy Kazimierza Wielkiego jest objęta nadzorem konserwatora zabytków (do rejestru zabytków został wpisany w 1975 r.). W zeszłym roku miejski konserwator zabytków nakazał miastu remont budynku w ciągu trzech lat, więc MZGM-TBS rozpoczął przygotowania do przebudowy. Zgodnie z dokumentacją przetargową, projekt kapitalnego remontu wraz z zagospodarowaniem podwórka, w tym niewielkiego utworzenie parkingu, ma być gotowy do 29 sierpnia br., a oferty można składać jeszcze przez niecały tydzień - do 17 marca.

W budynku ma być sześć mieszkań komunalnych. Największe będzie miało 47,89 m kw. , najmniejsze - 27,59 m kw. Łącznie będą miały prawie 228 m kw. powierzchni. Będą ogrzewane z sieci miejskiej Fortum. Na podstawie zdjęć archiwalnych ma zostać odtworzona elewacja wraz z kolorystyką, obok domu powstaną nowe chodniki, altanka śmietnikowa i niewielki parking.fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE