Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet - odpowiada za 23% wszystkich zachorowań i 14% zgonów. Tak samo jest z nowotworem prostaty od mężczyzn - odpowiada za blisko 20% wszystkich zachorowań u panów. W leczeniu nowotworów najważniejsze jest wczesne wykrycie. Miasto Płock sfinansowało badania profilaktyczne dla kobiet w wieku 30-44 lat oraz panów w wieku 40+.
- Realizatorem badań USG piersi jest Praktyka Lekarska Numer 1 Jarosław Lipczyński. Badania są wykonywane w Pracowni USG w Płocku przy ul. Warszawskiej 4. Rejestracja na badania odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod numerem telefonu: 732 957 514. W ramach zadania planowana jest realizacja 635 badań USG piersi. Badania będą wykonywane do 30.09.2024r. lub do wyczerpania limitu świadczeń - podaje biuro prasowe ratusza.
Ogólnopolski program wczesnej diagnostyki jest dedykowany kobietom w wieku 45-74 lata, dlatego miasto zdecydowało się objąć programem młodsze panie.
Rak piersi może rozwijać się bezobjawowo, dlatego kluczowa jest profilaktyka. Ważnym elementem jest samobadanie piersi. Kobiety powinny wykonywać je przynajmniej raz w miesiącu, od 3 do 5 dni po miesiączce.
Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi:
- płeć – większość przypadków raka piersi występuje wśród kobiet. Rak piersi w populacji mężczyzn to zaledwie 1% wszystkich zachorowań na ten rodzaj nowotworu,
- wiek – najwięcej zachorowań występuje wśród kobiet po 50 roku życia,
- obciążenie genetyczne – zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi związane jest zwykle z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Występują one u około 3-5% kobiet,
- czynniki hormonalne: wieloletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w przebiegu menopauzy,
- nadwaga i otyłość,
- mała aktywność fizyczna,
- regularne i częste spożywanie alkoholu,
- częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone.
Panowie mogą skorzystać z badania prostaty. Bezpłatną profilaktyką zostali objęci panowie w wieku 40+.
- W ramach tego programu panowie mają zapewnione badanie PSA oraz USG prostaty z konsultacją urologiczną. Nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie w przychodni Lux-Medica przy ul. Zgliczyńskiego 6/1 pod numerami 24 366 03 25 lub 24 366 03 20 wew. 2. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17 - podaje biuro prasowe ratusza.
Z badań może skorzystać 635 pań i 365 panów. Badania są prowadzone do końca września.
Program kosztuje 127 750 zł, 100 tys. złotych pochodzi z dofinansowania "Mazowsze dla zdrowia 2024".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.