Reklama

Aż 360 pożarów w roku w Płocku i okolicach

Opublikowano:
Autor:

Aż 360 pożarów w roku w Płocku i okolicach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W zeszłym roku z powodu nieodpowiedzialnego wypalania traw na Mazowszu doszło do ponad 12 tysięcy pożarów. W Płocku i okolicach strażacy walczyli z ogniem ponad 360 razy. Chociaż zima w pełni, są już sygnały o pierwszych w tym roku pożarach spowodowanych wypalaniem traw.

W zeszłym roku z powodu nieodpowiedzialnego wypalania traw na Mazowszu doszło do ponad 12 tysięcy pożarów. W Płocku i okolicach strażacy walczyli z ogniem ponad 360 razy. Chociaż zima w pełni, są już sygnały o pierwszych w tym roku pożarach spowodowanych wypalaniem traw.

Chociaż zima, przynajmniej na razie, nie odpuszcza, ruszyła społeczna kampania, której celem jest walka z wypalaniem traw. – Ten proceder jest niebezpieczny, nielegalny, nieopłacalny i szkodliwy – mówiła rzeczniczka wojewody mazowieciego Ivetta Biały podczas spotkania inaugurującego kampanię społeczną „Nie! dla wypalania traw na Mazowszu”, której organizatorami są wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej.

Na 12188 pożarów wywołanych przez wypalanie traw, aż 7112 miało miejsce w marcu. Nic więc dziwnego, że właśnie teraz w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Płocku reprezentująca wojewodę mazowieckiego jego rzeczniczka dyskutowała ze strażakami, leśnikami i przedstawicielami lokalnych mediów, co zrobić, aby z programem walki z wypalaniem traw trafić do jak najszerszego kręgu odbiorców: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich, Lasy Państwowe i samorządowców. – Nasze działania nie są odkrywaniem Ameryki czy wymyślaniem prochu. O niewypalanie traw apelują już chyba wszelkie możliwe instytucje. Niestety, wciąż bezskutecznie – mówiła Ivetta Biały. – Musimy wspólnymi siłami stawić czoła temu problemowi, ponieważ statystyki pożarów traw w naszym województwie są bardzo niepokojące.

Jednym z elementów kampanii społecznej „Nie! dla wypalania traw na Mazowszu” mają być lekcje prowadzone w gimnazjach i szkołach średnich prowadzone przez strażaków (zawodowych i ochotników), pracowników Lasów Państwowych i policjantów. Zainteresowane placówki oświatowe mogą kontaktować się z komendą straży pożarnej w Płocku. Materiały informacyjne będą dostępne na stronach internetowych www.mazowieckie.pl (baner „STOP! Wypalaniu traw”) oraz www.swiadomizagrozenia.pl. W kampanii zostaną wykorzystane ulotki, broszury, plakaty i filmy.
W szkoleniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wezmą udział strażacy-ochotnicy oraz zawodowcy. Rolnicy podczas warsztatów organizowanych przez MODR będą mogli dowiedzieć się nie tylko, jakie negatywne skutki niesie wypalanie traw, ale również jakie sankcje za to grożą.

Na niezwykle istotny aspekt związany z pożarami traw zwrócił uwagę szef płockich strażaków. – Aby opanować pożar nieużytków, angażuje się znaczną liczbę ludzi i sprzętu. W tym samym czasie strażacy mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia w innym miejscu – powiedział st. bryg. Krzysztof Frączkowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. – Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie zdążą z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE