Reklama

Reklama

Awaria "Czajki". Rozpoczęto wodowanie elementów mostu pontonowego

Opublikowano: 31 sierpnia 2019 21:23
Autor:

Awaria "Czajki". Rozpoczęto wodowanie elementów mostu pontonowego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły. Rozpoczęto wodowanie elementów mostu pontonowego, na którym powstanie alternatywy rurociąg.

Reklama

Trwa akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły. Rozpoczęto wodowanie elementów mostu pontonowego, na którym powstanie alternatywy rurociąg.

Sprzęt zgromadzono na wysokości dzielnicy Bielany. Za pomocą łodzi inspekcyjnej Wód Polskich skanowano dno Wisły, aby wyznaczyć drogę spławiania pontonów, które będą łączone w elastyczny most. W działaniach pomaga wojsko.

- W Warszawie są już 94 jego części, czyli 75 procent całej konstrukcji i 7 kutrów. Most zostanie ukończony we wtorek do godz. 14.00. Jednocześnie testowane są pompy oraz przygotowywane do transportu rury. We wtorek po południu rozpocznie się montaż tzw. bypassu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią wprost do oczyszczalni „Czajka” - poinformowały Wody Polskie.

Montaż rur miałby zostać ukończony do końca przyszłego tygodnia, tak by ścieki przestały trafiać do Wisły najpóźniej w niedzielę 8 września. Nie brakuje jednak obaw, czy konstrukcja wytrzyma. 

Aby ograniczyć skutki awarii w sobotę rozpoczęto ozonowania ścieków tuż przed wpuszczeniem ich do rzeki.

- Oznacza to, że ścieki trafiające do Wisły są znacznie mniej szkodliwe, bo ozon zabija większość bakterii, natychmiast zamieniając się w tlen, a dodatkowa dawka tlenu pomoże rzece w samooczyszczaniu. Technologia jest innowacyjna i w całości wymyślona przez polskich naukowców - powiadomił z kolei prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. - Cały czas trwa proces ustalania przyczyn awarii oraz przygotowania do naprawy właściwego rurociągu pod dnem rzeki.

Przypomnijmy, że we wtorek i środę doszło do awarii dwóch kolektorów przesyłających ścieki. Z powodu awarii zdecydowano się na zrzut nieczystości do Wisły.

Fot. Wody Polskie / Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.