Reklama

Automatyzacja produkcji – jakie są jej zalety dla firmy przemysłowej?

Opublikowano:
Autor:

Automatyzacja produkcji – jakie są jej zalety dla firmy przemysłowej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O automatyzacji produkcji wiele się mówi oraz pisze w kręgach z nią związanych. Niektórzy zauważają jej złe skutki związane ze zwiększającym się bezrobociem (na co jednoznacznych dowodów jednak nie ma), inni wolą skupiać się na zaletach robotyzacji zarówno w kontekście firm stosujących takie rozwiązania, jak i w kontekście całej gospodarki kraju. W dzisiejszym artykule spróbujemy przybliżyć zalety automatyzacji produkcji dla firmy przemysłowej.

O automatyzacji produkcji wiele się mówi oraz pisze w kręgach z nią związanych. Niektórzy zauważają jej złe skutki związane ze zwiększającym się bezrobociem (na co jednoznacznych dowodów jednak nie ma), inni wolą skupiać się na zaletach robotyzacji zarówno w kontekście firm stosujących takie rozwiązania, jak i w kontekście całej gospodarki kraju. W dzisiejszym artykule spróbujemy przybliżyć zalety automatyzacji produkcji dla firmy przemysłowej.

Nie da się ukryć, że robotyzacja zaczęła obejmować spore obszary gospodarek światowych. Z roku na rok odsetek robotów pracujących w fabrykach zwiększa się – również w Europie Środkowo-Wschodniej, a więc w Polsce czy Czechach. Przedsiębiorcy decydujący się na to rozwiązanie zauważają różnorodne jego zalety.

Roboty przemysłowe firmy Fanuc

Minimalizacja błędów

Dzięki temu, że automatyzacja produkcji polega na wdrażaniu do pracy robotów przemysłowych, które są odpowiednio programowane co do sposobu działania i efektów, jakie mają zostać osiągnięte, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów spada do minimum. Sprawia to, że produkowane dobra bardzo rzadko uznawane są za wadliwe czy nieudane. Dodatkowo świetnym przykładem na pełne zastosowanie materiałów potrzebnych do produkcji jest o wiele mniejsza ilość odpadów i niewykorzystanych elementów produkcyjnych. Warto również wspomnieć o możliwości przejścia w produkcje masową – roboty wykonują pracę szybciej niż ludzie, dając efekty produktów identycznych do siebie. To duża oszczędność czasu i sił przerobowych.

Bezpieczeństwo człowieka w fabryce

Zdecydowanie najbardziej proludzką zaletą automatyzacji produkcji jest zwiększenie bezpieczeństwa człowieka w miejscu pracy. Jak wiadomo – w fabrykach istnieje wciąż wiele stanowisk pracy, które stanowią ryzyko dla pracowników. Mowa tu o pracy przy prasach hydraulicznych, w pomieszczeniach o bardzo wysokiej temperaturze czy też tam, gdzie ulatniają się szkodliwe dymy czy opary. Maszyny są na te i inne niebezpieczeństwa odporne. Dzięki temu znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa pracy w fabrykach i na liniach produkcyjnych.

Duża stopa zwrotu z inwestycji

Jak powszechnie wiadomo – roboty przemysłowe nie należą do najtańszych. Często do ich zakupienia potrzebny jest kredyt inwestycyjny lub leasing na kwotę kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że inwestycja ta po pewnym czasie się zwróci. Wszystko to dzięki zaoszczędzonemu czasowi, a także ograniczeniu ilości kosztownych miejsc pracy. Dodatkowo warto pamiętać – co już zostało przytoczone – że roboty przemysłowe pozwalają na wyprodukowanie większej ilości dóbr o lepszej jakości i identycznych cechach fizycznych. Produkcja masowa pozwala natomiast na zwiększenie zysków firmy, a co za tym idzie – przyspiesza zwrot z inwestycji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE