Audyt Obywatelski to popularny kanał na YouTubie. Założeniem jest pokazywanie obywatelom na czym polegają ich prawa, m.in. względem interwencji policji. Tak było też w przypadku policji w Płocku i Orlen Ochrony. Materiały z jesieni 2023 roku obejrzano łącznie blisko 1,5 miliona razy.
Policja zdecydowała się skierować sprawę do sądu - obwiniała autora o fotografowanie i nagrywanie budynku ważnego dla bezpieczeństwa państwa oraz niestosowanie się do poleceń umundurowanego funkcjonariusza policji, poprzez nieschowanie telefonu w czasie interwencji.
Sąd Rejonowy w Płocku w czerwcu 2024 r. uniewinnił autora od obu zarzucanych mu czynów, a kosztami procesu obarczył Skarb Państwa. Sąd podzielił argumentację autora nagrania w kwestii nagrywania budynków. Wskazał, że nie ma rozporządzenia, które regulowałoby sposoby oznaczania budynków i ich listę. Mówiąc krótko: nie ma rozporządzenia, czyli przepisów wykonawczych, więc autor miał prawo nagrywać ten obiekt. Dziś nadal ma takie prawo, bo przepisów wciąż nie ma.
Sąd uznał także, że autor nie wyczerpiał znamion przepisu i nie uniemożliwiał przeprowadzenie interwencji, poprzez jej filmowanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.