Reklama

Apel do uczniów: Walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli

Opublikowano:
Autor:

Apel do uczniów: Walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stało się, pracownicy oświaty przystąpili do strajku. Pytanie, jak długo potrwa protest, którego termin zbiega się z zaplanowanymi egzaminami zewnętrznymi, bowiem 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

Stało się, pracownicy oświaty przystąpili do strajku. Pytanie, jak długo potrwa protest, którego termin zbiega się z zaplanowanymi egzaminami zewnętrznymi, bowiem 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

Dopóki obie strony - rządowa i związkowcy - nie znajdą wyjścia z tej sytuacji, protest będzie trwał. Obecnie w szkołach prowadzonych przez miasto mamy 1053 uczniów w trzech klasach gimnazjów oraz 1237 uczniów w klasach ósmych szkół podstawowych, czyli niemal 2,3 tys. uczniów, którym za moment powinniśmy życzyć powodzenia na egzaminach.

[ZT]22038[/ZT]

Kuratorium Oświaty – na wypadek trudności powołaniem zespołów egzaminacyjnych i nadzorujących spośród nauczycieli uczących w danej szkole – rozpoczęło poszukiwania chętnych nauczycieli, osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne, którzy chcieliby pomóc uczniom podczas egzaminów. Jednocześnie opublikowano informację dla rodziców, iż strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolach i szkołach.

– Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu.

W razie niewystarczającej informacji od dyrektora o tym, że przedszkole czy szkoła nie zapewnią opieki w czasie strajku, rodzic może ten fakt zgłosić do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty - taki komunikat zamieszczono 8 kwietnia na stronie Kuratorium Oświaty.

Zaniechajcie strajku podczas egzaminów

Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej zaapelował do nauczycieli, wychowawców i katechetów, aby "w najbliższych dniach nie ucierpiało nasze zaufanie do nich, a przede wszystkim dobro naszych dzieci i młodzieży". Apel zamieszczono na stronie Diecezji Płockiej:

– Wśród wielu zawodów, otaczanych powszechnym szacunkiem społecznym, jest szczytne powołanie nauczycieli i wychowawców, którzy dzięki zdobytemu wykształceniu i umiejętnościom pedagogicznym podejmują odpowiedzialną rolę współpracowników z rodzicami, Kościołem i państwem oraz innymi instytucjami dla dobra dzieci i młodzieży. Wyrażamy uznanie i szacunek dla polskich nauczycieli, którzy wierni swojemu powołaniu, realizują wzniosłe dzieło niesienia „kaganka oświaty”. Opierając się na wskazaniach katolickiej nauki społecznej, nie można kwestionować prawa nauczycieli do podjęcia strajku. Jednak apelujemy do nich, aby czynili to z poszanowaniem roztropności, zasad etycznych oraz troski o dzieci i młodzież, którzy im zostali powierzeni. Ośmielamy się odwołać do sumień nauczycieli, wychowawców i katechetów, aby pamiętając o etosie nauczyciela, budowanego na pięknym przykładzie życia i pracy tysięcy polskich nauczycieli obecnie i w przeszłości, zaniechali organizowania strajku podczas trwania egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasistów i maturalnych w szkołach.

Posłanka proponuje: Zaliczmy egzaminy odgórnie

Pomysł "odgórnego zaliczenia egzaminu" wysunęła na Twitterze posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz.

– Pani Minister ANNO ZALEWSKA Wobec anty-uczniowskiego bojkotu przez nauczycieli egzaminacyjnej pracy ich uczniów i wychowanków, nieetycznego, politycznego szantażowania uczniów, rodziców i części nauczycieli – PROSZĘ rozważyć ODGÓRNE ZALICZENIE WSZYSTKIM uczniom tych EGZAMINÓW.

Z powodu strajku krótsze wakacje?

Rodzice pytają się, czy strajkowe dni trzeba będzie odrabiać, program musi być zrealizowany, bo jeśli tak, wakacje będą krótsze.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej – kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Niestety w razie potrzeby zajęcia mogą odbywać się po lekcjach ujętych w planie, a nawet w weekend.

ZNP: Apel do Uczennic i Uczniów: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość!

W apelu nauczyciele, którzy zdecydowali się strajkować, proszą uczniów o zrozumienie.

– Macie prawo, by uczył Was dobrze wykształcony nauczyciel, człowiek z pasją, który ma dla Was czas, a nie musi dorabiać po godzinach. Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie! Jesteśmy świadomi, że nasz protest może budzić Wasze obawy i spowodować pewne trudności. Prosimy Was o zrozumienie, bo walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia. Potraktujcie ten czas jako lekcję, jak ubiegać się o prawa swoje i innych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE