Reklama

Reklama

ANWIL wznawia produkcję nawozów. To w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe w kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe/ ANWIL

ANWIL wznawia produkcję nawozów. To w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe w kraju - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe/ ANWIL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ANWIL wznawia produkcję nawozów oraz dostawy surowego CO2. Jak poinformował koncern, to w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju oraz ochronę zdrowia Polaków. - Podejmujemy tę decyzję pomimo trudnych warunków makroekonomicznych - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Reklama

Pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych w ANWIL z Grupy Orlen podjęto decyzję, by wznowić i nie przerywać dostaw surowców, wykorzystywanych m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym.

Zgodnie z deklaracjami, ANWIL na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, która uwzględniają biznesową i społeczną odpowiedzialność firmy.

 - Bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN.

Jak przypominają w koncernie, ANWIL nie jest dystrybutorem CO2, jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Mając jednak na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu. 

Celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

Cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie w spółce czekają na stabilizację sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy