Reklama

Andrzej Nowakowski: przeprowadzenie wyborów jest praktycznie niemożliwe

Opublikowano:
Autor:

Andrzej Nowakowski: przeprowadzenie wyborów jest praktycznie niemożliwe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 maja Polacy powinni wybrać prezydenta. Od kilkunastu dni mnożą się jednak pytania: czy Polacy powinni złamać zalecenia niewychodzenia z domu i udać się na głosowanie?

10 maja Polacy powinni wybrać prezydenta. Od kilkunastu dni mnożą się jednak pytania: czy Polacy powinni złamać zalecenia niewychodzenia z domu i udać się na głosowanie? 

Niemal cały świat stanął do walki z pandemią koronawirusa. Zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest już ponad 740 tys. ludzi w ponad 100 krajach, na niemal wszystkich kontynentach. 

Polska do walki stanęła na poważnie 11 marca, kiedy to rząd zamknął placówki oświatowe. W kolejnych dniach wprowadzono kolejne obostrzenia - zamknięto galerie handlowe, granice, zakazano zgromadzeń powyżej dwóch osób. Zaczęło pojawiać się więc pytanie: czy zbliżające wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja? 

15 marca I turę wyborów samorządowych przeprowadzono we Francji. Frekwencja była wyjątkowo niska, a po wyborach okazało się, że wielu członków komisji zostało zarażonych wirusem SARS-CoV-2. II tury już nie przeprowadzono. 

Przeprowadzenie wyborów jest w gestii samorządów. To do obowiązków Prezydenta Miasta Płocka należy organizacja komisji wyborczych, zapewnienie lokali do głosowania. Kilka liczb z ostatnich wyborów parlamentarnych: 

  • 70 komisji (w tym trzy zamknięte: w szpitalach i więzieniu),
  • w komisji zasiada od 5 do 13 osób, zazwyczaj jest to 9-11 osób,
  • 670 osób - tylu członków komisji pracowało przy wyborach.

Problemem byłoby zapewne znalezienie 670 osób - składy muszą być znane do 19 kwietnia. Innym jest też ich przeszkolenie. W ratuszu przyznają, że to bardzo duży problem. Komisje do tej pory szkolono w sali, gdzie odbywają się posiedzenia komisji. Jednorazowo szkolono składy czterech komisji, ale żeby zachować wymogi bezpieczeństwa, teraz mogłaby to być tylko jedna komisja. Szkolenie trwa ok. 30 minut.

Prezydent Andrzej Nowakowski napisał list do Edyty Dzielińskiej, Komisarza Wyborczego w Płocku, w którym stwierdza, że przeprowadzenie wyborów w tym terminie jest praktycznie niemożliwe. 

- W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką niesie za sobą, informuję, że nie będzie możliwe zorganizowanie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta Płocka - wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych i pracowników, którzy biorą udział przy organizacji wyborów. W naszej ocenie zadania wynikające z kalendarza wyborczego, w sytuacji minimalizowania zarażania się wirusem, nie będą możliwe do zrealizowania.

Jak tłumaczy prezydent, problematyczne jest także przygotowanie lokali wyborczych, które zazwyczaj mieszczą się w szkołach czy przedszkolach.

- Ponadto jak mogłyby pracować obwodowe komisje wyborcze zachowując procedury i wskazówki odnośnie higieny i odległości od drugiej osoby, wykonując z kolei wszystkie swoje czynności określone w prawie wyborczym oraz związane z ochroną danych osobowych - pisze Andrzej Nowakowski. - Działając w sposób odpowiedzialny oceniam, że przy tym stopniu zagrożenia, które nie zakończy się 11 kwietnia 2020 r. i informacjach o prognozach, przygotowanie organizacyjne, logistyczne i ludzkie miasta Płocka do przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie, jest praktycznie niemożliwe. 

Zgadzacie się z prezydentem? 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE