reklama
reklama

Albo polska szkoła albo brak "800+". Ilu młodych Ukraińców jest w płockich szkołach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Albo polska szkoła albo brak "800+". Ilu młodych Ukraińców jest w płockich szkołach? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo agresji Rosji z Ukrainy uciekły miliony obywateli, a wielu z nich osiedliło się w Polsce. Większość uciekających stanowiły kobiety i dzieci. W tym roku doszło do fundamentalnej zmiany w tym zakresie - rząd uzależnił wypłacanie świadczenia "800+" od uczęszczania młodych Ukraińców do polskich szkół. Nikt jednak nie wiedział, ile takich dzieci naprawdę jest.
reklama

Od ponad 2 lat do polskich szkół chodzą dziesiątki tysiący młodych Ukraińców. Nikt tak naprawdę jednak nie wie ile dzieci powinno uczęszczać do polskich szkół - uczniowie z Ukrainy mogli brać także udział w zajęciach zdalnych. Teraz nadal nie ma przymusu chodzenia do polskiej szkoły, ale tylko w ten sposób rodzice mogą pobierać świadczenie "800+". Rząd niejako przymusił więc Ukraińców do posyłania dzieci do polskich szkół.

Sęk w tym, że... nikt tak naprawdę nie wie ile takich dzieci jest. Duża część młodych Ukraińców już od dawna chodzi do polskich szkół, ale nikt nie potrafi określić dodatkowego napływu. Nie wiedziało tego ani Ministerstwo Edukacji Narodowej ani stroina ukraińska. 1 września Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, w Polsat News zapowiadała, że to będzie od 20 do 40 tys. dzieci w całym systemie. Wcześniej szacowano, że "nowych" dzieci może być nawet 100 tys. 

reklama

2 września, w dniu inauguracji roku szkolnego 2024/25, nadal nie mamy dokładnej liczby dzieci w Płocku.

- Nie mamy dokładnych danych porównawczych. W poprzednim roku do płockich placówek oświatowych uczęszczało przeszło 480 młodych obywateli Ukrainy. Teraz szczegółowych danych jeszcze nie mamy - mówił nam ok. godz. 9.00 Łukasz Jankowski, zastępca prezydenta ds. społecznych. - Przed rozpoczęciem uroczystości rozmawiałem z panią dyrektor. Powiedziała, że nie obserwuje tendencji wzrostowej związane z tym obowiązkiem. 

W większości płockich szkół podstawowych są dzieci z Ukrainy - to wynika z obwodowości szkół. Jankowski zapewnia jednak, że w całym mieście są wolne miejsca. 

Co jeśli "nowi" uczniowie z Ukrainy nie będą znali języka? Może to stwarzać duże problemy dla nauczycieli.

reklama

- Te dzieci mają przyznane dodatkowe lekcje języka polskiego. Okazuje się jednak, że bardzo rzadko z tego korzystają. Starsze dzieci tego praktycznie w ogóle nie potrzebują. Tutaj, w SP22, są 2 nauczycielki które biegle mówią po rosyjsku. W razie bardziej skomplikowanej sytuacji służą pomocą - mówi wiceprezydent.

MEN rano ocenił, że do szkół podstawowych w Polsce pójdzie ok. 421 tys. dzieci do I klasy.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama