Reklama

Reklama

Akcja "zima" w Płocku. Sprawdź, które ulice mają priorytet

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Akcja "zima" w Płocku. Sprawdź, które ulice mają priorytet - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy wielu miasta, także Płocka, skarżą się na tempo odśnieżania ulic i chodników. Drogowcy nie mają jednak łatwego życia, bo do utrzymania w Płocku mają dokładnie 299,9 kilometrów ulic.

Reklama

Jedni go kochają, inni nienawidzą, a dla innych jego odgarnianie jest po prostu kolejnym obowiązkiem. Mowa oczywiście o śniegu, który po intensywnych opadach zalega na ulicach, chodnikach, dachach, podjazdach. I z każdego miejsca trzeba go usunąć. 

Z intensywnymi opadami śniegu mamy do czynienia od około tygodnia i póki co zapowiada się, że biały puch z nami zostanie na dłużej. Śnieg pada choćby w chwili pisania tego tekstu. Kierowcy narzekają, że oni swoje auta odśnieżać muszą, a jeśli tego nie zrobią, to grożą im wysokie mandaty, zaś drogi w Płocku są odśnieżane powoli. Jak co roku tłumaczymy "akcję zima" w mieście. 

Zacznijmy najpierw od prostego podziału: za utrzymanie dróg odpowiada Miejski Zarząd Dróg - w jego imieniu robi to Zakład Usług Miejskich MUNISERWIS. Z kolei utrzymanie chodników, tych należących do miasta, to zadanie Wydziału Spraw Komunalnych urzędu miasta. 

Uwaga: miasto odpowiada za chodniki zgodnie z zapisami ustawowymi, a te wskazują, że za chodniki i drogi należące do prywatnych właścicieli, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych odpowiadają właśnie te podmioty. Wróćmy jednak do zimowego utrzymania dróg. 

Akcja zima 2022/2023 w Płocku

Siły zmechanizowane miasta to: 

  • 6 pługopiaskarek,
  • 10 pługosolanek,
  • 3 pługi ciągnikowe.

MUNISERWIS zabepiezczył też 350 ton soli drogowej i 500 ton piasku. Ma to wystarczyć do utrzymania dróg w Płocku przez okres zimy. MZD odpowiada za utrzymanie 299 kilometrów dróg, podzielonych na IV kategorie. 

Najwięcej, bo aż 122,4 km dróg należy I kategorii. To najważniejsze arterie i główne ulice miasta: al. Armii Krajowej, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kilińskiego, Aleje Jachowicza i Kobylińskiego, ulice Grabówka, Gościniec, Borowicka, Harcerska, Wyszogrodzka, Kolegialna, Kolejowa, Sienkiewicza, Kostrogaj, Kutnowska, Kwiatka, Lachamana, Łukasiewicza, Medyczna, Mickiewicza, Miodowa, Mostowa, Narodowych Sił Zbrojnych, Otolińska, Obrońców Westerplatte, Przemysłowa czy oba mosty. Szczegółówą rozpiskę można znaleźć TUTAJ

Pozostałe drogi należą do niższych kategorii - II kategorią oznaczono 41,7 km dróg, III kategorią 30,6 km dróg, a IV 103,2 km dróg. Ma to duże znaczenie ze względu na czas, jaki drogowcy mają na uprzątnięcie śniegu czy pozbycie się gołoledzi. Czas ten reguluje rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 25 października 1994 roku. 

Przyjmowanie zgłoszeń interwencyjnych oraz informacja o bieżącym stanie utrzymania dróg:

(24) 364 01 49 - telefon - dyspozytor MUNISERWIS

(24) 364 01 34 – telefon czynny w godz. 8.00-15.00 – koordynator akcji ZIMA w MZD

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy