Co roku kierowcy żartują w ten sam sposób: zima zaskoczyła drogowców. Od dawna nie jest to prawda, bo służby śledzą prognozy pogody i zdarza się, że reaguję prewencyjnie.
Jak do zimy 2021/2022 przygotowany jest Płock? Na początek kilka liczb. Muniserwis ma kilkanaście pojazdów, które pomogą w odśnieżaniu dróg i chodników. Składa się na to:
- 7 pługopiaskarek,
- 9 pługosolanek,
- 2 pługi ciągnikowe.
Do utrzymania dróg i chodników potrzebny jest nie tylko sprzęt, ale też sól i piasek. Muniserwis zabezpieczył 300 ton soli i 1000 ton piasku.
- To zapasy "na teraz". Jeśli środki będą zużywane, to na bieżąco są uzupełniane w magazynie Muniserwis - zapewnia Konrad Kozłowski z zespołu prasowego urzędu miasta.
Jak wygląda schemat działań drogowców? Od lat się nie zmienia. W Płocku jest blisko 300 km dróg, które zimą trzeba odśnieżać. Drogi są podzielone na 4 kategorie.
Blisko 125 km dróg należy do kategorii I - to one są odśnieżane w pierwszej kolejności. To m.in. główne arterie miasta - Wyszogrodzka, al. Piłsudskiego, al. Jachowicza, Trasa ks. Jerzego Popiełuszki, Łukasiewicza, Otolińska, Przemysłowa czy Tysiąclecia, ale wiele innych, ważnych ulic osiedlowych.
Ulice II kategorii to m.in. 11 Listopada, Chemików, 3 Maja, Górna, Filtrowa, Jesienna, Kazimierza Wielkiego czy Kochanowskiego. III i IV kategoria ulic to niewielkie ulice osiedlowe. Do jakiej ulicy należy poszczególna ulica? Wszystko można sprawdzić tutaj.
Im kategoria wyższa, tym wyższy priorytet przy utrzymaniu. Na drogach I kategorii luźny śnieg może zalegać do 4 godzin, na tych IV kategorii nawet 24 godziny. Tempo prac drogowców naturalnie zależy od intensywności, gwałtownosci i czasu trwania zjawiska.
zimowy informator MZD
- Przepisy dopuszczają pewien czas, jaki służby mają na zniwelowanie niekorzystnych warunków - podkreśla Kozłowski. - Otrzymujemy prognozy pogody i jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że np. jutro rano będzie gołoledź. Jeśli wilgotność i temperatura potwierdzają prognozę, dyspozytor wysyła prewencyjnie samochody i ludzi. Są jednak takie dni w roku, że prognozy nie ma albo zjawisko przychodzi bardzo gwałtownie. Ludzie, którzy obsługują sprzęt, po prostu potrzebują czasu na jego przygotowanie. Muszą wsiąść do samochodu, podjechać, koparka musi zapakować sól. Samochód musi wyjechać w teren do swojego rejonu - tłumaczy.
W mediach społecznościowych nietrudno znaleźć komentarze internautów, którzy dziwią się, że pług jedzie przez miasto i nie sypie. Dlaczego?
- Miasto jest podzielone na rejony. Jeśli samochód ma dotrzeć z Kostogaju do ulicy I kategorii np. na Podolszyce czy Borowiczki, to nie może sypać po drodze, bo po dojechaniu na miejsce nie będzie miał już czym sypać - wyjaśnia Kozłowski.
Co mogą zrobić mieszkańcy? Warto pamiętać o zmianie opon na zimowe. W Polsce takiego obowiązku nie ma, ale może nam to w zimowych warunkach. Opony powinno zmieniać się już przy temperaturze 7 stopni Celsjusza.
Jeśli już pada śnieg albo na jezdniach jest gołoledź, można też powiadomić dyspozytora Miejskiego Zarządu Dróg i konieczności interwencji, np. na małych uliczkach osiedlowych. Warto jednak wiedzieć, że po kilkudniowych opadach śniegu usuwanie skutków może trwać.
(24) 364 01 49 - telefon - dyspozytor MUNISERWIS
(24) 364 01 34 – telefon czynny w godz. 8.00-15.00 – koordynator akcji ZIMA w MZD
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.