Reklama

Reklama

Adam i Ewa oraz cenne wykopaliska. Nowe eksponaty w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Opublikowano: śr, 25 lis 2020 14:17
Autor:

Adam i Ewa oraz cenne wykopaliska. Nowe eksponaty w Muzeum Mazowieckim w Płocku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe eksponaty w płockim Muzeum Mazowieckim. Do placówki trafiły pierwsze zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych. Muzeum kupiło też ciekawą pracę, której autorką jest Tamara Łempicka.

Reklama

 

Mowa o obrazie "Adam i Ewa", który namalowany został w 1931 roku przez polską mistrzynię art deco. Jak podaje Muzeum Mazowieckie w Płocku, kupiono poświadczoną przez córkę Tamary Łempickiej serigrafię słynnego obrazu.

- Będzie ona jednym z eksponatów przygotowywanej przez nas wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco" - zdradzają w muzeum. - Będzie ją można oglądać już w przyszłym roku w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Rzecz jasna obok naszej perły, skarbu i dumy - oryginalnej "Martwej natury" Tamary Łempickiej - dodają.

To jednak nie jedyne nowe eksponaty, które trafiły do placówki przy ul. Tumskiej. Do muzeum wróciły także zabytki pozyskane podczas prac archeologicznych w Płocku. Te prowadzone były na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku, położonym  przy ul. Kolegialnej i 1 Maja. Ich dawny blask przywrócił im konserwator Jarosław Strobin.

- Badania archeologiczne na cmentarzysku prowadzone są pod kierunkiem dr. Tomasza Kordali i mgr. Zbigniewa Miecznikowskiego z Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 2019 roku - wspominają w Muzuem Mazowieckim. - Szczególnie owocny był tegoroczny sezon wykopaliskowy, Odkryto 222 obiekty, z czego 198 to wczesnośredniowieczne groby dawnych mieszkańców Płocka. Zdecydowana większość pochówków posiadała wyposażenie w postaci ozdób (kolie z paciorków szklanych, bursztynowych i kamieni półszlachetnych, pierścionki, kabłączki skroniowe) i przedmiotów codziennego użytku (nożyki, krzesiwa) - wymieniają.

Bez wątpienia unikatowym znaleziskiem była wykonana z brązu misa, pozostałości okuć jednej z trumien oraz metalowe obręcze wiadra klepkowego.

- Obecny sezon badawczy przy ulicy Kolegialnej 9, będzie nadal kontynuowany w postaci nadzoru archeologicznego prowadzonego w związku z rozbudową Urzędu Stanu Cywilnego - zapowiadają w muzeum przy ul. Tumskiej. - Objęte nim zostaną wszystkie prace ziemne prowadzone w ramach tej inwestycji. O wynikach prac będziemy jak zawsze informować na bieżąco - zapewniają.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.