Reklama

Adam Bielan mobilizował: - Wybory mogą się rozstrzygnąć niewielką różnicą

Opublikowano:
Autor:

Adam Bielan mobilizował: - Wybory mogą się rozstrzygnąć niewielką różnicą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zjednoczona Prawica w poniedziałek zorganizowała spotkanie z kandydatami na europosłów. W Centrum Edukacji można było posłuchać i zadać pytanie Adamowi Bielanowi, Marii Koc i Agnieszce Krzętowskiej. Wszyscy troje znajdują się na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu mazowieckim.

Zjednoczona Prawica w poniedziałek zorganizowała spotkanie z kandydatami na europosłów. W Centrum Edukacji można było posłuchać i zadać pytanie Adamowi Bielanowi, Marii Koc i Agnieszce Krzętowskiej. Wszyscy troje znajdują się na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu mazowieckim. 

Do wyborów zostały niespełna trzy tygodnie, a kampania wyborcza wkracza w kulminacyjną fazę. 26 maja Polacy wybiorą 51, a w przypadku faktycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 52 europosłów. Adam Bielan, Maria Koc i Agnieszka Krzętowska przekonywali, że warto głosować na Prawo i Sprawiedliwość. W auli Centrum Edukacji zgromadziło się kilkudziesięciu sympatyków i działaczy partii, wśród nich radni miasta Płocka czy Mirosław Milewski, były prezydent Płocka. 

Politycy przekonywali, że wynik majowych wyborów będzie kluczowy w perspektywie jesiennych wyborów parlamentarnych, ale nie tylko. - To najważniejsze wybory odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej - przekonywał Bielan. - Wybory mogą rozstrzygnąć się niewielką różnicą, nawet 25 tys. głosów w skali kraju. Naszym największym wyzwaniem jest zwiększenie frekwencji. Ostatnio było 24%. W naszym okręgu 20%, są gminy, gdzie było to 16%. Jeśli pójdą tylko duże miasta, przewaga może się rozpłynąć. Walczymy o dwa mandaty na Mazowszu. Przy dużej frekwencji mamy na to szansę. 

Wicemarszałek senatu mówił o kryzysach Unii Europejskiej i potrzebie reform. Jednym z nich ma być wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Brytyjczycy są pionierami, bo dotąd żaden z krajów nie opuścił Unii. Wyspiarze są trzecią największą gospodarką na Starym Kontynencie, jak wyliczał Bielan, większą niż 19 najbiedniejszych z 28 krajów. Jak podkreślał, to potężny cios dla Polski. Ekonomiczny, bo to drugi największy po Niemczech importer towarów znad Wisły, ale też polityczny. 

- Na Wielką Brytanię zawsze można było liczyć, zawsze byli asertywni wobec Rosji - mówił. - Trzeba się zastanowić, dlaczego taki kraj chciał wyjść z Unii. Opisywano to przez pryzmat imigrantów, m.in. z Polski. Moim zdaniem głównym argumentem było to, że większość decyzji w Brukseli podejmują ludzie, którzy nie mają mandatu demokratycznego. Dla Brytyjczyków to nie do pomyślenia. 

Przekonywał też, że Unia Europejska nie powinna ingerować w sprawy wewnętrzne Polski, bo każdy kraj ma prawo kształtować swój  ustrój. Sporo czasu poświęcił też kryzysowi imigracyjnemu. Falę uchodźców z 2014/15 roku udało się zatrzymać, ale zdaniem Bielana niedługo będzie kolejna. 

- Uciekający przed wojną Syryjczycy byli uchodźcami w Turcji. Idąc dalej do krajów z największą pomocą socjalną stali się imigrantami. Oni chcieli po prostu lepiej żyć. Mogą tak myśleć ze swojej perspektywy, ale według socjologów w Afryce jest ok. 300 mln osób, które chciałoby uciec do Europy. Czy jesteśmy w stanie ich wszystkich wchłonąć? Oczywiście, że nie - mówił wicemarszałek senatu. - W wielu krajach padły rządy, ze względu na samobójczą politykę imigracyjną. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia Francuzów czy Belgów - ci ludzie w drugim i trzecim pokoleniu się nie asymilują. Są dzielnice, sam często mijam jedną w Brukseli, do której policja nie wchodzi. Mieli cichą umowę, że dopóki nie robicie zamachów, my nie przeszkadzamy. 

Oberwało się też Koalicji Europejskiej, czyli Platformie Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i Zielonym. Przekonywał, że polityków tych ugrupowań łączy tylko nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości, a wewnątrz nie ma zgody choćby co do przyjęcia euro czy kwestii światopoglądowych. 

- To od nas zależy decyzja o przyjęciu euro. Strefa euro jest bardzo zła dla naszej gospodarki i dla obywateli, bo musi oznaczać wzrost cen. Kto nie wierzy, niech pojedzie na tereny przygraniczne Litwy czy Słowacji i zobaczy, dlaczego obywatele tych krajów wolą kupować w Polsce. Jest po prostu taniej. Być może kiedyś będzie dobry moment, kiedy pensje Polaków dobiją do średniej Unijnej, ale na pewno nie teraz. A co na to Koalicja? PSL jest przeciwko, Nowoczesna chce jak najszybciej, Platforma kluczy. Wiedzą, że większości Polaków się to nie podoba. KE wystawia kandydatów, którzy zasilą cztery różne frakcje!  PO i PSL w chadeckiej. Nowoczesna w liberalnej, SLD w socjalistycznej, Zieloni w Green. To oznacza, że oni po wyborach będą głosować na cztery różne sposoby! Oni idą tam tylko po to, żeby nas odsunąć od władzy. 

Odniósł się też do problemu z Płocka związanych z odpływem mieszkańców do bogatszej Warszawy. 

- Mimo 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej i miliardów wydawanych na fundusze strukturalne i wyrównywanie szans nie tylko pomiędzy krajami, ale też regionami, różnice w zarobkach między mieszkańcami Warszawy a Płocka zwiększyły się blisko dwukrotnie. Te nożyce się rozszerzają - mówił. 

Głos zabrała też Agnieszka Krzętowska, jedyna płocczanka na liście PiS w okręgu mazowieckim. Mówiła o braku solidarności pomiędzy krajami Unii. 

- Rzeczywiście, przechodzimy bramkami bez sprawdzania dokumentów, ale z solidarnością nie jest do końca tak, jak miało być. Rządzi tak naprawdę duet Niemcy-Francja. Rurociąg Nordstream 2 - gdzie tu jest solidarność? Wszyscy wiemy, że to projekt szkodliwy dla Polski. Pani kanclerz Merkel mówi, że to projekt gospodarczy i ona nic do tego nie ma, co nie przeszkadza kolejnym kanclerzom bywać na otwarciach kolejnych etapów tej inwestycji - mówiła. - Drugi przykład to pracownicy delegowani. Te kraje bronią swoich interesów i tu też nie widzimy solidarności. 

Po przemówieniach kandydatów był czas na zadawanie pytań. Spotkanie trwało ponad 2,5 godziny. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE