Reklama

A gdyby trzeba było bronić miasta? Kryptonim akcji JESIEŃ 2018

Opublikowano:
Autor:

A gdyby trzeba było bronić miasta? Kryptonim akcji JESIEŃ 2018 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak obronić miasto, gdyby miało dojść do wojny lub w razie innego zagrożenia zewnętrznego? W Ratuszu mają zamiar sprawdzić, czy wszystkie procedury działają jak należy. Dwudniowe ćwiczenie m.in. z udziałem prezesów miejskich spółek, komendanta municypalnych, policji, Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odbędą się pod dowództwem prezydenta Płocka. Jego zastępcą zostanie sekretarz, Krzysztof Krakowski.

Jak obronić miasto, gdyby miało dojść do wojny lub w razie innego zagrożenia zewnętrznego? W Ratuszu mają zamiar sprawdzić, czy wszystkie procedury działają jak należy. Dwudniowe ćwiczenie m.in. z udziałem prezesów miejskich spółek, komendanta municypalnych, policji, Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odbędą się pod dowództwem prezydenta Płocka. Jego zastępcą zostanie sekretarz, Krzysztof Krakowski.

Ćwiczeniu obronnemu w dniach 9-10 października (z pełną gotowością dzień wcześniej do godz. 15.00) nadano kryptonim „JESIEŃ 2018”. W ten sposób mają zostać sprawdzić w praktycznym działaniu zdolności w zakresie planowania, koordynowania i realizacji zadań w sytuacji podwyższonej gotowości obronnej. Innymi słowy trzeba sprawdzić, jak będzie z obsadą stałych dyżurów prezydenta, kierowników miejskich jednostek organizacyjnych i spółek realizujących zadania obronne. Między wojewodą, prezydentem, kierownikami miejskich jednostek, spółek, jednostkami powiatowej administracji zespolonej musi być zapewniona stała łączność. We współdziałaniu z Wojskowym Komendantem Uzupełnień zostanie również sprawdzony stan gotowości systemu mobilizacyjnego poprzez "rozwinięcie Sił Zbrojnych w ramach Akcji Kurierskiej".

Uczestnicy zorientują się, jak w praktyce uda się zrealizować rozwiązania ujęte w „Planie Operacyjnego Funkcjonowania Miasta Płocka w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny” zwłaszcza w odniesieniu do wyboru Zapasowego Miejsca Pracy. Przy tego rodzaju zagrożeniu trzeba się bowiem liczyć z koniecznością funkcjonowania Urzędu Miasta Płocka w innej lokalizacji. Do sprawdzenia jest także stan przygotowania do tego rodzaju sytuacji kadry kierowniczej i pracowników Ratusza wykonujących zadania obronne, inspekcji, straży, zoo, miejskiego Zarządu Dróg, Muniserwisu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Jednostek Oświatowych, czy  Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To również doskonalenie przygotowania do takiej sytuacji członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w koordynacji realizowanych działań.

Prezydent – na mocy zarządzenia – powołał już Zespół Autorski Ćwiczenia, aby przygotował koncepcję przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń do 14 września, plan do 1 października.  W dokumentach ma się znaleźć zestawienie epizodów praktycznych (z wykorzystaniem planów i map) w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Jeden z epizodów przygotują komendanci policji i Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

Koszty ćwiczenia oszacowano na 7 tys. zł.

Orlen, Basell Orlen Polyolefins i PERN figurują w wykazie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie jako zakłady o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej na terenie województwa mazowieckiego. Dlaczego więc przy rozbudowanej liście uczestników, nie ma przedstawicieli zakładów podwyższonego ryzyka, jakim jest PERN czy Orlen, które mogą stać się celami w pierwszej kolejności?

– Ćwiczenie obronne miasta Płocka, które odbędzie się 9 - 10 października 2018 r., przeprowadzone zostanie w oparciu o Wytyczne Wojewody Mazowieckiego z dnia 17 stycznia 2018 roku do szkolenia obronnego realizowanego w 2018 roku przez marszałka Województwa Mazowieckiego, starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przedsiębiorców wykonujących zadania obronne – odpowiadają w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w płockim Ratuszu. – Powyższe wytyczne określają m. in. cele szkoleniowe, które należy osiągnąć, organizując w bieżącym roku tego typu ćwiczenia. Do ich realizacji nie jest konieczne angażowanie innych podmiotów, poza wymienionymi w Zarządzeniu Nr 4475/2018 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 16 sierpnia 2018 r. - twierdzą w Urzędzie Miasta Płocka.

W ćwiczeniu wezmą udział:

1) Główni ćwiczący:

a) Prezydent Miasta Płocka,

b) Prezes Wodociągów Płockich Sp. z o.o.,

c) Prezes Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o.,

d) Prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.,

e) Prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock Sp. z o.o.,

f) Komendant Straży Miejskiej,

g) Dyrektor Zakładu Usług Miejskich ,,Muniserwis” Zakład Budżetowy,

h) Dyrektor Zarządu Jednostek Oświatowych Jednostka Budżetowa

i) Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg,

j) Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,

k) Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego;

2) Powiatowe służby, inspekcje i straże:

a) Komendant Miejski Policji,

b) Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej,

c) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Płocku – mieście na prawach powiatu,

d) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,

e) Powiatowy Lekarz Weterynarii;

3) Członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego;

4) Komendanci oraz wybrane elementy struktur organizacyjnych obrony cywilnej:

a) formacji porządkowo – ochronnej utworzonej przez Straż Miejską w Płocku,

b) formacji ratownictwa medycznego utworzonej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku;

5) Obsada osobowa Stałego Dyżuru Prezydenta Miasta Płocka oraz pozostałych jednostek organizacyjnych wymienionych w ppkt. 1 i 2;

6) Pracownicy Urzędu Miasta Płocka przeznaczeni w ramach świadczeń osobistych na rzecz obrony do udziału w akcji kurierskiej;

7) W ramach współdziałania:

a) Wojskowy Komendant Uzupełnień w Płocku,

b) Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 12 w Płocku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE