Reklama

Reklama

57 tysięcy ton odpadów do przerobienia. Podpisano list intencyjny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

57 tysięcy ton odpadów do przerobienia. Podpisano list intencyjny  - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Toniemy w śmieciach - to nie publicystyczny chwyt, a zwykłe stwierdzenie faktu. Z roku na rok Polacy wytwarzają coraz więcej śmieci, choć nadal jesteśmy poniżej średniej europejskiej. Pytanie jednak co z nimi zrobić. Miasto i PKN ORLEN podpisały list intencyjny w sprawie budowy instalacji, która pozwoli przetworzyć odpady komunalne bez szkody dla środowiska w produkty i półprodukty petrochemiczne.

Reklama

Jak wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku Polacy wytwarzali średnio 342 kg. Daleko nam do unijnej średniej (ok. 500 kg), ale trend jest wyraźnie wzrostowy. W 2010 wytwarzaliśmy średnio 263 kg śmieci. 

PKN ORLEN podpisał z miastem i Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami list intencyjny w sprawie budowy instalacji recyklingu, która będzie przetwarzać odpady. 

- Europejskie regulacje w zakresie ochrony środowiska traktujemy jako szansę, którą w pełni chcemy wykorzystać. Dlatego konsekwentnie realizujemy strategię ORLEN2030, która odpowiada na te wyzwania, jednocześnie wytyczając nam drogę do nowoczesnego, zrównoważonego biznesu. Jednym z jej podstawowych założeń jest realizacja projektów recyklingu odpadów i wdrażanie w ten sposób zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Dynamiczny rozwój tego obszaru naszej działalności znacząco przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie, a także istotnie wpłynie na wzrost konkurencyjności i efektywności ekologicznej polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Koncern analizuje możliwość budowy instalacji, która mogłaby przetwarzać odpady komunalne na m.in. poliolefin, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie. Miasto "dostarczy" 57 tys. ton odpadów nadających się do dalszego zagospodarowania, które rocznie produkują mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego. Podpisanie porozumienia to pierwszy krok.

- Jesteśmy nowoczesnym miastem, które stawia na rozwiązania przyjazne środowisku. Mam satysfakcję, że inicjatywna, którą jako samorząd podejmujemy wspólnie z PKN ORLEN, będzie mieć pozytywne znaczenie dla środowiska naturalnego i przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom Płocka oraz regionu, jak i PKN ORLEN – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

- Realizacja projektu wspólnie z PKN ORLEN i Miastem Płock zagwarantuje nam w przyszłości odbiór resztkowych odpadów kalorycznych, które zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być składowane, a tym samym zmniejszy koszty, które obecnie w związku z tym ponosimy - mówi Stefan Kotlewski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.

W instalacji, której budowę analizuje PKN ORLEN, jednym z produktów przetwarzania odpadów byłby wodór. Dlatego projekt ten jest częścią flagowego przedsięwzięcia wodorowego PKN ORLEN - Hydrogen Eagle. Zakłada ono budowę  hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji dla transportu zasilanego odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. Projekt Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI i obecnie znajduje się na etapie notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy