Reklama

500 plus, amfiteatr, wywóz śmieci. Radni o budżecie za 2016 rok

Opublikowano:
Autor:

500 plus, amfiteatr, wywóz śmieci. Radni o budżecie za 2016 rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak duży był przychód z wynajmu amfiteatru? Jaką kwotę wydano na 500 plus? Czy urzędnicy mieli podwyżki? Co z zadłużeniem miasta? We wtorek radni mieli dyskutować o wykonaniu budżetu za 2016 rok, jednak była to głównie wymiana zdań między jedną radną a miejskim skarbnikiem.

Jak duży był przychód z wynajmu amfiteatru? Jaką kwotę wydano na 500 plus? Czy urzędnicy mieli podwyżki? Co z zadłużeniem miasta? We wtorek radni mieli dyskutować o wykonaniu budżetu za 2016 rok, jednak była to głównie wymiana zdań między jedną radną a miejskim skarbnikiem.

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie wszystkich komisji w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego i wykonania budżetu za 2016 rok, a także z wykonania planów finansowych instytucji kultury. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię. Pytania miała wyłącznie radna Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa. Nie omieszkała wspomnieć o kwocie z programu 500 plus, o czym mówił wcześniej skarbnik miasta.

- To 44 mln zł, które trafiają do kieszeni mieszkańców Płocka – podkreślała radna.

Interesowała ją m.in. kwota 600 tys. zł przeznaczona na działalność municypalnych.

- Nastąpił wzrost etatyzacji w związku z przejęciem ochrony Urzędu Miasta Płocka – potwierdzał skarbnik, Wojciech Ostrowski.

O ile w 2015 roku na gospodarkę odpadami wydano z budżetu 21 mln zł, o tyle już w 2016 roku o ponad 5 mln zł więcej. - Ile płacimy firmom, które w każdym sektorze sprzątają teren i odprowadzają odpady? - chciała wiedzieć radna. Skarbnik odpowiadał: - Osobne umowy dotyczą składowania i wywozu śmieci. Około 1 mln zł to koszty obsługi w mieście, około 14 mln zł przypada firmom zewnętrznym, ponad 10 mln zł Przedsiębiorstwu Gospodarowania Odpadami w zakresie składowania odpadów.

- Co roku obniżacie stawki kalkulacyjne dla firm startujących w przetargu, a te firmy zgłaszają wyższe –przypominała Wioletta Kulpa.- Zakładamy kwoty, w jakich sądzimy, że przetarg się rozstrzygnie - twierdził skarbnik. - Jeszcze nie znamy wyniku kolejnego przetargu na wywóz śmieci.

Radną zaskoczyła kwota 325 mln zł w 2016 roku (w 2015 roku było 317 mln zł) na wynagrodzenia. - Z czego wynika ta wyższa kwota, skoro podwyżek w Urzędzie Miasta Płocka nie było? - dociekała przewodnicząca klubu PiS w radzie miasta. Wojciech Ostrowski tłumaczył: - W Ratuszu nie, ale w jednostkach organizacyjnych były podwyżki, np. w miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Kultura

W wydatkach związanych z kulturą jedynie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wydał większą kwotę niż założono w planie (plan: 12 mln.164 tys. zł, wykonanie 12 mln 328 tys. zł). Z imprez kameralnych (cykl koncertów Alterstacja, recitale autorskie, spektakle teatralne – w 2016 roku odbyło się takich imprez 59) i biletów do kina uzyskano 37,9 tys. zł. W samym Kinie za Rogiem 4 tys. 242 widzów uczestniczyło w 243 seansach, podczas których pokazano 297 filmów.

W 2016 roku POKiS był organizatorem lub współorganizatorem takich imprez, jak Płockie Kolędowanie, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Orszak Trzech Króli, Festiwal Muzyki Jednogłosowej, Płocka Noc Kabaretowa, Jarmark Tumski, Piknik Europejski, Majunia, Rock Tower, Wieczór Romski, Dni Wisły/Wianki, Fame Dance Festiwal, Światowe Dni Młodzieży, Dni Historii Płocka, Reggaeland, Audioriver, Polish Hip Hop Festival, Rynek Sztuki, Vistula Folk Festival, Disco nad Wisłą, Summer Fall Festival, Festiwal Themersonów, Wigilia przed Ratuszem oraz Sylwester przed Ratuszem. Wydano 5,5 mln zł. Przychody uzyskane w 2016 roku w kwocie 597,6 tys. zł pochodziły ze sprzedaży biletów za wstęp na niektóre z imprez, a także od sponsorów, z promocji i reklamy firm zewnętrznych podczas organizowanych wydarzeń.

Radna Wioletta Kulpa zwracała uwagę na niskie przychody związane z tytułu wynajmu amfiteatru na poziomie 19,3 tys. zł. Dopytywała o sprawę dyrektora POKiS-u Radosława Malinowskiego.

- Amfiteatr był wynajęty na trzy lub cztery imprezy komercyjne w sezonie letnim.

W takim razie radna skwitowała, że może oferta jest za słaba. Koszty utrzymania amfiteatru obliczono na 1,4 mln zł. Wydatki dotyczyły: zakupu energii elektrycznej, wody i środków czystości, usług alpinistycznych w zakresie oczyszczania dachu obiektu, bieżącej jego konserwacji oraz całodobowej ochrony, wywozu odpadów, opłat administracyjnych (w zakresie podatku od nieruchomości).

Pozostałe instytucje kultury zmieściły się w planach finansowych: Książnica Płocka (7,7 mln zł), Płocka Galeria Sztuki (1,2 mln zł), chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses (1,3 mln zł), Płocka Orkiestra Symfoniczna (3,7 mln zł).

Miejsca pamięci narodowej

Wykonanie było na poziomie 46 proc. - Wiele osób zwraca na stan miejsc pamięci narodowej, aby godnie uczcić rocznice, a my przeznaczamy pieniądze w budżecie i ich nie wydajemy – dziwiła się radna. Odpowiedzi się nie doczekała.

Zadłużenie

Zadłużenie miasta na dzień 31 grudnia 2016 wyniosło 479 mln 241 tys. zł (rok wcześniej 499 mln 865 tys. zł), w tym z tytułu zaciągniętych kredytów 325,8 mln zł, pożyczek 0,5 mln zł i wyemitowanych obligacji 152,8 mln zł.

Budżet 2016

Zaplanowano dochody na poziomie 839 mln 716 tys. zł, wykonano 842 mln 94 tys. zł. Wydano mniej niż zakładano, ostatecznie wydatki nie wyniosły 834 mln 311 tys. zł, tylko 817 mln 825 tys. zł. Miejski skarbnik poinformował o nadwyżce wynoszącej ponad 24 mln zł (chociaż spodziewano się około 5,5 mln zł), a więc najwyższej od 17 lat. Gorzej prezentowały się wydatki majątkowe, czyli te na inwestycje. W 2015 roku przeznaczono 125,6 mln zł, rok później już 87,7 mln zł. Głównie z powodu konkursów unijnych. Nie było oczekiwanych rozstrzygnięć, a więc nie wpłynęły środki.

Wśród dochodów budżetowych najwyższe wpływy osiągnięto z podatków i opłat lokalnych (253,2 mln zł), głównie z podatku od nieruchomości 215,1 mln zł (wzrost o 12,5 mln zł). Przede wszystkim dzięki Orlenowi. Udziały w podatkach z budżetu państwa wyniosły 189,4 mln zł (CIT - 23 mln zł, PIT – 166,2 mln zł), dotacje celowe w budżetu państwa – 128,9 mln zł, z budżetu Unii Europejskiej – 8,7 mln zł,

Przejdźmy do wydatków, największe dotyczyły oświaty (296,6 mln zł), następnie polityki i pomocy społecznej (148,8 mln zł, wzrost dzięki 500 plus), funkcjonowania administracji publicznej (59,8 mln zł), gospodarki komunalnej, ochrony środowiska, kultury fizycznej, obsługi długu publicznego. Mniej wydano na kulturę i dziedzictwo narodowe (2015 – 28,7 mln zł, 2016 – 25,7 mln zł). Zapłaciliśmy 20,4 mln zł janosikowego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE