Reklama

26 milionów potrzeb, do rozdania było tylko 6. Ile dostał Płock?

Opublikowano:
Autor:

26 milionów potrzeb, do rozdania było tylko 6. Ile dostał Płock? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Potrzeby remontowe tylko płockiej katedry to dziesiątki milionów złotych. Samorząd województwa rozdzielił 6 milionów złotych, a na remonty płockich i okolicznych zabytków powędruje 900 tys. złotych. Jak mówił marszałek Adam Struzik, w ramach konkursu uzbierało się wniosków, które opiewały na łączną kwotę ponad 26 mln złotych.

Potrzeby remontowe tylko płockiej katedry to dziesiątki milionów złotych. Samorząd województwa rozdzielił 6 milionów złotych, a na remonty płockich i okolicznych zabytków powędruje 900 tys. złotych. Jak mówił marszałek Adam Struzik, w ramach konkursu uzbierało się wniosków, które opiewały na łączną kwotę ponad 26 mln złotych. 

Na certyfikaty i dofinansowanie ze środków samorządu województwa w tej puli może liczyć 14 zabytków z Płocka i okolic. W większości są obiekty sakralne, ale na liście znalazły się też kamienice, m.in. ta przy Kolegialnej 8 czy "Dom pod Opatrznością". Maksymalnie można było dostać 200 tys. złotych, w większości kwoty dofinansowania w subregionie płockim wahają się między 40 a 90 tys. złotych. 

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jak mówił marszałek Adam Struzik, wpłynęły 172 wnioski i gdyby samorząd chciał zrealizować wszystkie prośby, wydałby ponad 26 mln złotych. Do rozdysponowania było zaledwie 6 mln złotych. 

- Większość zabytków to obiekty sakralne, ale nie zwalnia nas to z obowiązku wspierania prac restauratorskich. Chcemy zachować to dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń - mówił Struzik. - Wnioski na 26 mln złotych pokazują, jak wielkie są potrzeby. 

Rzeczywiście, wsparcie jest duże, ale po rozdzieleniu na kilkadziesiąt, w tym wypadku 83 zabytki, jest symboliczne. Jak mówił w rozmowie z nami Ks. Kan. mgr Stefan Cegłowski, proboszcz katedry, tylko w jego parafii potrzeba dużo, dużo więcej pieniędzy. 

- To są miliony lub dziesiątki milionów złotych - nie ukrywa Cegłowski. - Nasz roczny budżet na cele remontowe to 70 tys. złotych, więc tylko ta jedna dotacja jest wyższa, niż nasz roczny budżet. Jestem za to wdzięczny, bo środki z ministerstwa, konserwatora zabytku czy urzędu miasta umożliwiają nam prowadzenie remontów. W tym momencie robimy Kaplicę Sierpskich [czyli Kaplicę Świętej Rodziny - przyp. autora], kaplicę św. Zygmunta. 

W tym konkursie katedrze przyznano 80 tys. złotych na nowe ławki. Jak przypomina proboszcz, katedra służy nie tylko jako kościół, ale odbywają się tu też liczne koncerty. 

- Solidne ławki, które dają oparcie są niezbędne, dlatego cieszę się, że w tym roku będziemy mogli to realizować - uśmiecha się proboszcz katedry. 

W najbliższym czasie w katedrze będą prowadzone różne prace. Remont czeka instalacje elektryczne i przeciwpożarową, a z bardziej widocznych dla oka to restauracja polichromii, choć to zadanie rozłożone na lata. Jak dodaje Cegłowski, konserwacji wymaga także m.in. kopuła, a jak mówi proboszcz katedry, w świątyni  czekają ukryte XVII-wieczne nagrobki. 

Lista inwestycji z subregionu płockiego, które dostały dofinansowanie:

 • remont konstrukcji budynku kościoła parafialnego w Trzepowie - etap II (40 tys. zł);
 • remont dachu budynku przy ul. Kolegialna 8 w Płocku - dawny Hotel Polski (80 tys. zł);
 • prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym stanowiącym wyposażenie zabytkowego kościoła w Płocku - Radziwiu - etap II (60 tys. zł);
 • remont ścian budynku kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Wyszogrodzie (70 tys. zł);
 • prace konserwatorskie i restauratorskie przy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej "Domu pod Opatrznością", siedziby Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego w Płocku (50 tys. zł);
 • remont konstrukcji więźby, wymiana pokrycia dachu dzwonnic i wieży oraz wykonanie instalacji odgromowej i odprowadzenia wody deszczowej budynku kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Sobowie (70 tys.);
 • konserwacja dekoracji malarskich i renowacja wypraw tynkarskich wnętrza kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie – etap I (60 tys. zł);
 • prace konserwatorskie i restauratorskie drewnianego wyposażenia bazyliki katedralnej w Płocku: ławki (80 tys. zł);
 • prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy wzmocnieniu historycznej konstrukcji ścian i więźby dachowej Kościoła Parafialnego z 1775 r. w Dobrzykowie (60 tys. zł);
 • remont dachu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Rębowie (70 tys. zł);
 • remont elewacji kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu z badaniami konserwatorskimi - etap I  Remont elewacji wschodniej – prezbiterium z zakrystią (70 tys. zł);
 • zabezpieczenie zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Trójcy w Sikorzu przed wpływem opadów atmosferycznych na dach, mury i osiadanie fundamentów – II etap (60 tys. zł);
 • remont kamienicy położonej w Płocku przy ul. Kościuszki 1 (90 tys. zł);
 • prace konserwatorskie i restauratorskie przy nagrobku Stanisława, Małgorzaty i Piotra Kryskich (1609 – 1613) w kościele pw. św. Stanisława w Drobinie – etap II (30 tys. zł).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE