Reklama

15 sierpnia w Płocku. Andrzej Nowakowski: Możemy być dumni, że płocczanie zapisali piękną kartę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

15 sierpnia w Płocku. Andrzej Nowakowski: Możemy być dumni, że płocczanie zapisali piękną kartę [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 sierpnia tradycyjnie obchodzimy święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnym punktem była msza święta w katedrze, a koniec przypadał przed odwachem.

15 sierpnia tradycyjnie obchodzimy święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnym punktem była msza święta w katedrze, a koniec przypadał przed odwachem. 

Kilka minut po 9:00 poczty sztandarowe zgromadził się pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. Następnie przemaszerowano do Katedry, gdzie odprawiona została msza święta za ojczyznę, a ok. 11:30 rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Chwilę później do płocczan przemówił prezydent Andrzej Nowakowski. 

- Odzyskana po I wojnie światowej wolność okazała się bardzo krucha - mówił prezydent. - W niecałe dwa lata później granice Rzeczpospolitej przekroczyły wojska sowieckie. To zagrożenie ze strony potężnego sąsiada było tym większe, że na bagnetach Armia Czerwona niosła zbrodniczą ideologię. Ideologię, która miała podzielić i skłócić Polaków.

Chwilę wcześniej przypomniano, dlaczego święto Wojska Polskiego obchodzimy właśnie 15 sierpnia. W 1920 roku Wojsko Polskie w Bitwie Warszawskiej zatrzymało pochód bolszewików. W 1992 roku parlament ustanowił więc święto, a datę wybrano nieprzypadkowo. W nocy 15 sierpnia rozpoczęła się kontrofensywa, która skutkowała wielkim zwycięstwem. 

- Polacy w 1920 roku ocalili swoją wolność. W  tej wyjątkowej chwili także Płock i płocczanie mają swoją piękną kartę - kartę obrony Płocka 1920 roku. Dzisiaj spotykamy się tu, by oddać im hołd. W dzień Wojska Polskiego oddajemy hołd żołnierzom Rzeczpospolitej, który bronili granic, stoczyli walkę w bitwie pod Warszawą, ale bronili też Płocka. Oddajemy też hołd harcerzom i mieszkańcom naszej ojczyzny. Dziś możemy czuć dumę, że płocczanie w tej wyjątkowej w dziejach świata bitwie zapisali swoją kartę - podkreślił Nowakowski. 

Następnie kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty. Wieniec w imieniu mieszkańców Płocka złożyli prezydent Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski oraz Artur Jaroszewski - przewodniczący rady miasta. Kwiaty składali też posłowie i senatorowie, przedstawiciele samorządu terytorialnego, szkoły, uczelnie czy stowarzyszenia. Uroczystości zakończyły się z dosłownie z hukiem, a to za sprawą krótkiego pokazu rusznic. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE