Reklama

15 radnych, w tym jeden nowy i jeden radny PiS poparło prezydenta Płocka

Opublikowano:
Autor:

15 radnych, w tym jeden nowy i jeden radny PiS poparło prezydenta Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, kiedy przyszło zagłosować za Raportem o stanie miasta bądź udzielić prezydentowi Płocka absolutorium. Jeden radny PiS zagłosował za raportem i udzielił absolutorium Andrzejowi Nowakowskiemu. Jednak nie to było największym zaskoczeniem dzisiejszej sesji.

10 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, kiedy przyszło zagłosować za Raportem o stanie miasta bądź udzielić prezydentowi Płocka wotum zaufania. Jeden radny PiS zagłosował za raportem i udzielił absolutorium Andrzejowi Nowakowskiemu. Jednak nie to było największym zaskoczeniem dzisiejszej sesji.

Była to wyjątkowa sesja, kolejna odbędzie się po wakacyjnej przewie. A wyjątkowa dlatego, że po raz pierwszy od dawna na sali było spokojnie, bez większych słownych utarczek, dłuższych dyskusji, co zresztą zauważył pod koniec obrad przewodniczący Artur Jaroszewski. Dłuższą dyskusję wywołał dopiero apel Arkadiusza Gmurczyka z partii Zieloni.

[ZT]22757[/ZT]

Wiadomo było, że podczas sesji prezydent spędzi sporo czasu przy mównicy z racji podsumowań wszystkich podjętych działań w 2018 r. Był to wyjątkowy rok z rekordowym budżetem i inwestycjami, ale też rok wyborczy, w którym urzędujący prezydent poddał się pod ocenę mieszkańców. Dziś też podkreślał nie tylko on, że to decyzja mieszkańców ma tu największe znaczenie, a jedna z radnych zaznaczyła, że głosowanie jest czysto technicznym zabiegiem, formalnością. Sam prezydent przy mównicy, poza wypunktowaniem inwestycji z 2018 roku, wskazywał także na wyzwania (a także m.in. na pozyskanie środków na umocnienie skarpy z programu osuwiskowego). To budowa sali koncertowej. Dodajmy, że podczas sesji radni zgodzili się na kwotę 6,8  mln zł na zakup budynku Antypodkowy, co otwiera zupełnie inne możliwości na aranżację tej części miasta. O tym, że tak się stanie stanie, informowaliśmy kiedy te informacje były nieoficjalne i zanim został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie Nowego Rynku.

[ZT]22630[/ZT]

[ZT]22669[/ZT]

Drugim wyzwaniem wskazanym przez prezydenta była współpraca miasta z PKN Orlen. Włodarz miasta zaznaczył, że odbywa się ona chociażby poprzez wspólną płaszczyznę, jaką jest Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny (ostatnio prezesem PPPT została była już miejska radna, Joanna Olejnik, dlatego podczas sesji zaprzysiężono nowego radnego Platformy Obywatelskiej, Łukasza Pietrzaka) czy Funduszu Grantowego dla Płocka. - To dobra albo bardzo dobra współpraca - dodał. - Idealnie byłoby gdyby koncern zaangażował się w budowę stadionu, jak to zrobił chociażby KGHM, współfinansując stadion Zagłębia Lubin.

Spółka chwali się, że to największa ich inwestycja poza biznesem podstawowym.

- Cierpliwie czekam. Jeśli okaże się, że jedyna oferta złożona w przetargu na powstanie stadionu jest poprawna, a przed nami decyzja skąd wziąć środki zewnętrzne czy środki zwrotne w postaci obligacji czy kredytu, ponownie zwrócę się do różnych firm z prośbą o zaangażowanie w ten ważny dla rozwoju miasta projekt.

W dyskusji dotyczącej Raportu o stanie miasta wzięło udział kilkoro radnych, w tym Mariusz Pogonowski, który przyznał, że sam miał wątpliwości odnośnie budowy tak dużego stadionu. Teraz jednak uważa, że nowy stadion stanowi element rozwoju miasta. Nurtowało go wiele innych spraw po przeczytaniu raportu.

- Jesteśmy bombardowani informacjami, w tym o zmieniający się klimacie, kolejnymi fake newsami, które mają za zadanie wprawić w strach. A może to prawda? Może przesadzamy z tym tempem rozwoju miasta? Płocczanie deklarują, że w 80 proc. segregujemy śmieci, a okazuje się, że nie do końca. Po swoich pieskach nie sprzątamy. Mamy wiedzę, ale z realizacją jest inaczej. Zawodzi człowiek. On nie sprząta, nie segreguje, to on spala opony w piecu, nie dba o to środowisko. Do niego trzeba dotrzeć. Może trzeba go edukować albo przestraszyć, aby był efekt? Ciężko jest uporać się z dzikimi wysypiskami śmieci. Aby złapać tych śmieciarzy zakupiono fotopułapki. W Płocku mieszkańcy są starsi od tych w Warszawie, Ostrołęce czy Radomiu. Jesteśmy miastem ludzi starszych, doświadczonych, którzy chcą wygodnie żyć. Jest także Orlen, taka wielka firma z wpływami w całym kraju. Przecież tu chodzi o transport paliwa. Oni potrzebują drogi. Nie wiem dlaczego przez tyle lat nie udaje się zaprzyjaźnić z nikim w rządzie, aby powstała droga do Płocka.

[ZT]22556[/ZT]

[ZT]22744[/ZT]

Ostatecznie uznał, iż Płock jest pięknym miastem, które dynamicznie się rozwija. - Chyba nigdy nie dokończymy dzieła…

Radny PiS, Jerzy Seweryniak apelował do prezydenta w sprawie mieszkańców z Ciechomic.

- Mieszkańcy proszą i błagają. Jak długo mają mieć wodę w piwnicach? A ja, jako reprezentant osiedla, chciałbym im pomóc. Pan prezydent wspomniał o domu seniora. Napisałem interpelację o budynku, który niszczeje, a po odrestaurowaniu nadawałby się na dom seniora. Niech pan nie zapomina o tych terenach - apelował.

Radna Wioletta Kulpa dopytywała m.in. o pustostany, możliwą rozbiórkę przy ul. Bukowej i blok przy ul. Otolińskiej 23. Prezydent wyjaśniał, że w przypadku ul. Bukowej przygotowano koncepcję podobną jak dla osiedla Miodowa-Jar, czyli zastąpienie starego budownictwa nowym. Najpierw jednak trzeba zapewnić środki finansowe. Odnośnie bloku przy ul. Otolińskiej, zrezygnowano z ochrony na rzecz monitoringu, co pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów.

Ostatecznie Raport o stanie miasta poparło 15 radnych (w tym radni PO, PSL, radny PiS, Jerzy Seweryniak), udzielając włodarzowi Płocka wotum zaufania, 10 radnych PiS wstrzymało się od głosu. W dyskusji o udzieleniu absolutorium radny Tomasz Kominek przypomniał wynik wyborczy prezydenta.

- Zdobył już najważniejsze wotum zaufania. Szanując wolę mieszkańców Płocka, należy zagłosować za udzieleniem absolutorium. Cieszymy się, że zaufano także nam, radnym, współtworzącym rozwój Płocka. Zobowiązaliśmy się 22 listopada 2018 do dobrej współpracy w ramach koalicji służącej mieszkańcom. Poruszając się po mieście, widzimy te nowe inwestycje wsparte także z samorządu Mazowsza. Poruszamy się m.in. trasą północno-zachodnią, potocznie nazywaną w jednym kierunku trasą PO Podolszyce-Orlen, nasz klub nie ma też nic przeciwko, aby trasę w przeciwnym kierunku nazwać PSL, pomiędzy stadionem a Leroy Merlin.

Przypominał, że w spółce Inwestycje Miejskie leży projekt modernizacji "szklanki", czyli basenu przy al. Kobylińskiego, czasem też małe rzeczy na osiedlach w sposób znaczący mogą zmienić życie mieszkańców. Dodał również, że z budżetu województwa Płock otrzyma 4 mln zł na ul. Kolejową i Krakówka.

Wysoki poziom realizacji wyjątków majątkowych, czyli tych na inwestycje, chwaliła z kolei radna Iwona Krajewska.

- W 2018 r. udało się zrealizować inwestycje, na które czekaliśmy latami. To nowa siedziba dla Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki i prace na nabrzeżu. Skarbnikowi gratuluję prowadzenia tak dobrej polityki finansowej. Dzisiejsze głosowanie jest zabiegiem czysto technicznym. Z obserwacji widzę, że płocczanie oczekują takiego stylu sprawowania władzy, czego wyrazem był ponowny wybór Andrzeja Nowakowskiego na trzecią kadencję.

Radna Teresa Kijek (PiS) przyznała, że cieszą ją zrealizowane bądź zapowiedziane inwestycje na lewobrzeżnej części miasta, odnosząc się do ul. Strażackiej, Okopowej, ul. Kolejowej, termomodernizacji szkoły czy powstania filii bibliotecznej.

- Dziękuję radnej Kulpie za szczególne zaangażowanie w znalezieniu środków na remont przeprawy mostowej. Cieszy mnie ta współpraca z rządem. Martwi mnie natomiast sprawa gazyfikacji lewobrzeżnej części miasta.

Radną Wiolettę Kulpę (PiS) zdziwiła kwota przeznaczona m.in. na Disco nad Wisłą, a także przesunięcie 42 tys. zł na promocję miasta (dowiedziała się, że chodzi o balony czy banery z nazwą miasta).

- Pochwalmy się kwotą 7,5 mln zł z tytułu podatku CIT, którzy otrzymujemy od rządu. Dzięki temu, że więcej środków wpływa od rządu do budżetu miasta, możemy więcej wydatkować.

Miejski skarbnik odpowiadał:

- Rzeczywiście Disco nad Wisłą nie było w pierwotnym planie. Nie są to pieniądze z CIT-u. A te 7,5 mln zł rozdysponowaliśmy na wydatki majątkowe.

Radni udzielili absolutorium prezydentowi Płocka. Ponownie 10 radnych PiS wstrzymało się od głosu. Działania prezydenta i jego współpracowników poparło 15 radnych, w tym radni z koalicji PO-PSL i Jerzy Seweryniak z PiS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE