Reklama

Wuefista, który wykorzystuje orlika [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wuefista, który wykorzystuje orlika [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Łukasz Rakowski, wuefista z Maszewa, chciał wyciągnąć dzieci sprzed komputerów. Tak powstała Maszewiada.

Łukasz Rakowski, wuefista z Maszewa, chciał wyciągnąć dzieci sprzed komputerów. Tak powstała Maszewiada.

W Polsce od 2012 roku powstało ponad 2,6 tysiąca orlików. Większość z nich to zwykłe ośrodki rekreacyjne, z których mogą skorzystać mieszkańcy. Mało kto wie, że pod Płockiem prowadzony jest kompleks, którego animator został wyróżniony przez Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej za propagowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Orlik w Maszewie Dużym od trzech lat organizuje w wakacje cykl zawodów nazwanych Maszewiadą. Uczestnicy rywalizują ze sobą w takich dyscyplinach sportowych jak piłka nożna, siatkówka czy tenis ziemny. Za całą organizację i zachęcanie mieszkańców do ruchu odpowiada animator całego kompleksu - Łukasz Rakowski, na co dzień nauczyciel w-f w sąsiadującej w szkole. W orlik wkłada pracy co niemiara!

Jego oczkiem w głowie jest właśnie Maszewiada. Łukasz sam w wolnym czasie rozmawiał z przedstawicielami gminy Stara Biała, aby zyskać ich przychylność do projektu. Udało się i początkowo pieniądze na nagrody szły właśnie od niej, a w ostatnim roku pojawili się sponsorzy, którzy wyłożyli gotówkę na granty dla uczestników Maszewiady. Wszystkie sprawy związane z organizacją tych małych igrzysk sportowych zostały załatwione przez jedną osobę.

Portal Płock: Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Łukasz Rakowski: W Polsce istnieje Fundacja Kultury fizycznej, która zarządza orlikami i mobilizuje do pracy animatorów na tych kompleksach. Pomyślałem, że można by było stworzyć coś na orliku w Maszewie Dużym, zwłaszcza że wakacje to czas, w którym kiedy ośrodki sportowe mocno zwalniają tempo.

Maszewiada brała udział w ogólnopolskim konkursie na tego typu projekty.

- Tak, zgłosiłem nasz cykl zawodów to takiego konkursu, udało się zyskać wyróżnienie, które dostało tylko kilka orlików w Polsce.

Projekt, którego jesteś pomysłodawcą, zyskał wielu sponsorów. Ciężko było ich pozyskać?

- Dużo jeździłem, pytałem potencjalnych przedsiębiorców i udało się pozyskać kilka firm, które pomogły w zakupie nagród dla uczestników. Bardzo pomogli nam radni i wójt Starej Białej.

Masz jakiś pomysł na rozszerzenie działalności orlika poza tym, co jest teraz?

- Jako że największym zainteresowaniem cieszył się w turniej w piłkę nożną, mamy w planach stworzenie ligi orlikowej. Będzie ona trwała dwa sezony, pierwsza tura - przed wakacjami, druga po.

Co możesz powiedzieć o zainteresowaniu mieszkańców gminy i Płocka Maszwiadą?

- Samych miejsc w zawodach było dokładnie 176, dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Zainteresowanie mocno przerosło moje oczekiwania, udało się pozyskać nowych sponsorów. Firmy, które wspierały nas rok temu, zostały, a te nowe dołożyły cegiełkę do zorganizowania naszych zawodów.

Która dyscyplina okazała się największym sukcesem?

- Myślę, że każda. Najwięcej osób zgłosiło się na turniej piłki nożnej ze względu na liczebność drużyn. Z kolei najwyższy poziom gry mogliśmy oglądać na tenisie ziemnym, stołowym i oczywiście piłce nożnej.

Jak wyglądała organizacja zawodów?

- Jak wiadomo, Maszewiada trwa prawie całe wakacje. Przed te dwa miesiące stworzyliśmy pięć tematycznych tygodni. Co dwa tygodnie zmieniana była dyscyplina. Jeśli chodzi o typy zawodów, to był to turniej w siatkówkę, piłkę nożną, tenisa ziemnego i stołowego oraz coś dla młodszych bywalców orlika - gry i zabawy ogrodowe.

Na czym zależało Ci najbardziej, gdy powstawała Maszewiada?

- Na wyciągnięciu dzieci sprzed komputerów. Zresztą taki był temat mojej pracy magisterskiej - problem młodzieży spędzającej za dużo czasu przed monitorem.

Na zdjęciach: Łukasz Rakowski i uczestnicy Maszewiady, fot. Szymon Łabiński / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE