Reklama

Przyjdź na mecz wcześniej. Będzie...

Opublikowano:
Autor:

Przyjdź na mecz wcześniej. Będzie... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Mecz Wisła Płock – Vardar Skopje to gwarantowana dawka ogromnych emocji. Ale również doskonała okazja, aby przeprowadzić akcję rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz rozpocząć zbiórkę nakrętek, które mają pomóc w zakupie implantu dla dziewięcioletniej Mai Kokoszczyńskiej.

Mecz Wisła Płock – Vardar Skopje to gwarantowana dawka ogromnych emocji. Ale również doskonała okazja, aby przeprowadzić akcję rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz rozpocząć zbiórkę nakrętek, które mają pomóc w zakupie implantu dla dziewięcioletniej Mai Kokoszczyńskiej.

– Każdy z kibiców SPR Wisły Płock głęboko wierzy, że po zbliżającym się wielkimi krokami meczu z Vardarem Skopje o zawodnikach jego ulubionego klubu będzie mógł powiedzieć „bohaterowie”. Oczywiście, sport jest niezwykle ważny w naszym życiu, jednak zdecydowanie ważniejsze jest samo życie. Życie, które i TY, drogi kibicu, możesz uratować, stając się dzięki temu prawdziwym bohaterem – apelują władze SPR Wisła Płock.

W Polsce poszukiwaniem osób, które mogłyby stać się tzw. niespokrewnionymi dawcami szpiku (inaczej mówiąc – „genetycznymi bliźniakami”) zajmuje się przede wszystkim Fundacja DKMS, która w swojej bazie ma już ponad 640 tysięcy osób. To jednak wciąż stanowczo zbyt mało w stosunku do potrzeb. Dlatego właśnie Fundacja DKMS szuka wszelkich możliwych sposobów do zwiększenia liczby potencjalnych dawców. Tym razem  do akcji włączyły się władze Sekcji Piłki Ręcznej Wisły Płock.

Akcja odbędzie się przy okazji meczu Ligi Mistrzów Wisła Płock – Vardar Skopje. Wolontariusze Fundacji DKMS czekać będą na wszystkich potencjalnych dawców szpiku w holu Orlen Areny od 19.15. Każda osoba, która zechce się zarejestrować, musi mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Zarejestrować może się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia, ale nie skończyła 55 lat, waży przynajmniej 50 kilogramów i nie ma dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, ze wstępnego wywiadu medycznego oraz wypełnienia formularza z danymi osobowymi.

Pobrana próbka zbadana będzie pod względem cech zgodności antygenowej. Przeszczep jest możliwy, jeżeli genetyczny kod dawcy zgadza się będzie z kodem genetycznym chorego. Kto nie zdoła zarejestrować w sobotni wieczór w Orlen Arenie, będzie mógł zamówić pakiet rejestracyjny, korzystając z internetowej strony www.dkms.pl.

Mecz z Vardarem Skopje to również początek akcji organizowanej przez Płockie Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Ręcznej przy współpracy z SPR Wisła Płock. Jej celem jest zebranie ośmiu ton plastikowych nakrętek po płynach, napojach itp. Tylko w ten sposób można pomóc dziewięcioletniej Mai Kokoszczyńskiej.

Dziewczynka, która jest sympatykiem płockiego klubu, cierpi od urodzenia na mózgowe porażenie dziecięce oraz głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. W ostatnich latach mogła funkcjonować lepiej dzięki wszczepionemu implantowi. Niestety, urządzenie uległo awarii, a na nowe trzeba czekać aż cztery lata.

Okazało się jednak, że dziewczynka może liczyć na pomoc wcześniej – właśnie dzięki plastikowym nakrętkom. Aby zebrać ich 8 tysięcy kilogramów potrzebne jest jednak „pospolite ruszenie” płockiego środowiska kibicowskiego. Dlatego już przed meczem Ligi Mistrzów z Vardarem Skopje w pobliżu wejścia K2 ustawione zostaną specjalne pojemniki, do których każdy kibic będzie mógł wrzucać zebrane przez siebie plastikowe nakrętki. Akcja trwać będzie do zakończenia sezonu 2015/2016. Mamy nadzieję, że zakończy się powodzeniem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE