Reklama

Orlen Cup trafił do światowego kalendarza

Opublikowano:
Autor:

Orlen Cup trafił do światowego kalendarza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Już w środę 4 czerwca na Starym Rynku w Płocku rywalizować będą, podobnie jak przed rokiem, czołowi kulomioci świata. Obok nich pojawią się również specjalistki skoku wzwyż.

Już w środę 4 czerwca na Starym Rynku w Płocku rywalizować będą, podobnie jak przed rokiem, czołowi kulomioci świata. Obok nich pojawią się również specjalistki skoku wzwyż.

Ubiegłoroczny debiut Międzynarodowego Mityngu Orlen Cup wypadł bardzo okazale. W kategorii Special Premium czyli mityngów lekkoatletycznych z ograniczonym programem zajął bardzo wysokie, czternaste miejsce na świecie (a drugie w Polsce). Rankingi oparte są na punktowych wartościach, które oblicza się na podstawie wyników sportowych, jakie uzyskali startujący w imprezie zawodnicy.

Dzięki temu tegoroczny Orlen Cup wpisany został do kalendarza Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki w kategorii Special Premium. – W tym roku Orlen Cup pod względem sportowym zapowiada się równie obiecująco, co przed rokiem – powiedział dyrektor mityngu, prezes MUKS Płock Jacek Koziński.

Twarzą imprezy będzie, podobnie jak przed rokiem, Tomasz Majewski – jedyny zawodnik, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych Igrzyskach (Pekin, Londyn). –Żeby zapewnić wysoki poziom konkursu kulomiotów, nasz mistrz musi mieć godnych rywali – przyznał Jacek
Koziński. – Rozmowy w tej sprawie są w toku.

Czesław Zapała, odpowiedzialny za personalną obsadę imprezy, potwierdził, że 4 czerwca na płockim Starym Rynku podziwiać będziemy srebrnego medalistę Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie i srebrnego medalistę z Londynu Dawida Storla. Niemiecki kulomiot, który jest również aktualnym mistrzem świata, może pochwalić się rekordem życiowym 21,86 metra.

Wciąż trwają negocjacje z zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych, którzy w ubiegłym roku nie mogli pojawić się w Sopocie, startując w Mistrzostwach USA. Być może w naszym mieście pojawi się złoty medalista Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie Ryan Whiting .

Udział w konkursie skoku wzwyż kobiet (zastąpi ubiegłoroczną rywalizację mężczyzn w skoku o tyczce) potwierdziła jako pierwsza Rosjanka Jelena Slesarenko, złota medalistka olimpijska z Aten. Jej rekord życiowy (206 cm) to piąty wynik w historii tej konkurencji. Obok niej pojawi się również Justyna Kasprzycka (rekord życiowy 197 cm) – ubiegłoroczna mistrzyni Polski, czwarta zawodniczka Halowych Mistrzostw Świata z Sopotu. Pozostałe uczestniczki tej rywalizacji to na razie niespodzianka. Można jednak być pewnym, że smukłe, filigranowe zawodniczki okażą się doskonałą przeciwwagą dla „gladiatorów” miotających kulę o wadze 7,26 kg z koła o średnicy 2.135 m.

Zanim w środę 4 czerwca o 17 na Starym Rynku pojawią się gwiazdy światowej lekkoatletyki, będziemy mogli podziwiać młodzież rywalizującą w drugiej edycji Otwartych Mistrzostw Płocka w skoku wzwyż szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizację dzieci i młodzieży poprowadzi dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż Artur Partyka.

– Tegoroczne zawody odbywają się w szczególny dzień. Jest to 25. rocznica pierwszych wolnych, demokratycznych wyborów – powiedział Jacek Koziński. – Pragniemy uczcić ten dzień i zaakcentować naszą demokratyczną postawę najlepiej jak potrafimy. Na sportowo. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „25 lat wolności”. Niech nasze zawody będą hołdem dla wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

Zgłoszenia i zapisy dzieci i młodzieży należy przesyłać na adres e-mail: zgłoszenia@muksplock.pl do 2 czerwca. Po tym terminie zgłoszenia będą przyjmowane, o ile nie zostanie przekroczony limit 14 startujących.

Fot. Piotr Mieszkowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE