Fatalna seria Wisły trwa. Nafciarze przegrali z mistrzami Polski

Fatalna seria Wisły trwa. Nafciarze przegrali z mistrzami Polski  - Zdjęcie główne

SportRadosław Sobolewski ma o czym myśleć po oficjalnym debiucie w roli szkoleniowca Wisły Płock w Ekstraklasie. Jego podopieczni zagrali słabe spotkanie, choć z mistrzem Polski przegrali minimalnie. Z dorobkiem jednego punktu Nafciarze zamykają ligową tabelę.

Wisła Płock przez ostatnie dwa tygodnie mogła skupić się na treningu. Zespół udał się na krótkie zgrupowanie, rozegrał też sparing z cypryjskim Pafos FC. Nafciarze wygrali 4:0, a trzy bramki zdobył Grzegorz Kuświk. Był to jednak tylko mecz towarzyski z zespołem w wakacyjnej formie. W Gliwicach Wisłę czekało o wiele trudniejsze zadanie, choć borykający się z problemami kadrowymi Piast Gliwice wydawał się drużyną do ugryzienia. Waldemar Fornalik nie mógł skorzystać z usług chociażby Jakuba Czerwińskiego, Patryka Dziczka czy Martina Konczkowskiego. W dodatku z klubem pożegnali się Aleksandar Sedlar i Joel Valencia, a do Legii Warszawa wrócił Tomasz Jodłowiec. Zespołowi, który kilka tygodni temu sensacyjnie zdobył mistrzostwo Polski wyrwano zęby trzonowe.

Nafciarze potrzebowali przełamania, bo póki co są najsłabszym zespołem w stawce. Nie porywa gra, nie ma też punktów. Radosław Sobolewski nie zdecydował się na rewolucję w składzie i postawił na te same nazwiska. Na szpicy Oskar Zawada, ofensywę dopełnili Mateusz Szwoch, Ricardinho i Giorgi Merebaszwili, a na lewej obronie po raz kolejny zagrał Damian Michalski, który jeszcze kilka tygodni temu grał na pozycji stopera w II-ligowym. 21-latek miał problemy w meczu z Lechią Gdańsk, miał też dziś na stadionie przy Okrzei. Większość groźnych akcji Piasta szło właśnie prawą stroną boiska, a ze strony Merebaszwilego brakowało asekuracji. Piotr Parzyszek niepokoił Thomasa Dahne od początku spotkania, a szczęścia blisko był już w 14. minucie, ale piłka zatrzepotała w sieci dopiero 20 minut później. Wybijana z szesnastki piłka trafiła do Merebaszwilego, ale Gruzin dał ją sobie odebrać Rymaniakowi. Były gracz Korony Kielce podał do napastnika, a Parzyszek precyzyjnym strzałem otworzył wynik spotkania.

W pierwszej połowie spotkania Wisła grała nieporadnie. Nafciarze starali się cierpliwie rozgrywać futbolówkę od tyłu, krążyła ona przeważnie między obrońcami. Brakowało przyspieszenia, wyjścia na pozycję. Oskar Zawada nie przypominał już zawodnika z końcówki sezonu - napastnik był zagubiony na boisku, podejmował złe wybory, a kiedy już udało mu się zgrać długą piłkę, za jego plecami nie było partnerów.  Skrzydła nie funkcjonowały w zasadzie wcale, a jedynym pozytywem duetu Merebaszwili-Ricardinho była akcja z 25. minuty, kiedy to Brazylijczyk zacentrował, a mający sporo miejsca Gruzin uderzył z pierwszej piłki, choć wydawało się, że mógł przyjmować to podanie. Kilka stałych fragmentów gry wykonywał Dominik Furman, a raz bliski pokonania Placha był Alan Uryga. To jednak tylko przebłyski. Optyczna przewaga należała do Wisły, ale to Piast był konkretniejszy, potrafił kilkoma podaniami stworzyć okazję do zdobycia bramki i przede wszystkim to zawodnicy Waldemara Fornalika prowadzili.

Radosław Sobolewski w przerwie dokonał zmiany, a na Zawadę zmienił Grzegorz Kuświk. Gry swojego zespołu jednak nie odmienił, bo po zmianie stron gospodarze nadal przeważali i wyraźnie dążyli do zdobycia drugiej bramki i kilka okazji do podwyższenia rezultatu mieli. Wiślacy rozruszali się nieco po wejściu Suada Sahitiego - piłka wpadła nawet do bramki Piasta, ale Tomasz Musiał odgwizdał pozycję spaloną Merebaszwilego. Szczęścia sprzed pola karnego spróbował też Damian Rasak, a Plach wypluł piłkę przed siebie. Dopadł do niej Szwoch, ale Słowak błyskawicznie się pozbierał i skończyło się tylko na rzucie rożnym.

Wisła nie w starciu z Piastem nie miała zbyt wielu argumentów. Radosław Sobolewski ma nad czym myśleć, bo jego zespół nie kreuje okazji do zdobycia goli z akcji. Strzelanie bramek w tym sezonie przychodzi Nafciarzom z ogromnym problemem - w czterech kolejkach zdobyli zaledwie dwie, obie autorstwa Dominika Furmana ze stałych fragmentów gry.

W 6. kolejce Wisłę Płock czeka wyjazd do Szczecina. Mecz z Pogonią w poniedziałek 26 sierpnia o 18:00.

Piast Gliwice - Wisła Płock 1:0 (1:0)