Cebula z nasion krok po kroku
Krok pierwszy: wybór nasion
Wysiew cebuli wymaga wyboru najlepszych gatunkowo nasion. Wartościowe będą bowiem gwarancją uprawy i zapewnią obfite zbiory – również amatorom. Oryginalne nasiona cebuli przybierają kształt trójgraniasty, są niewielkie, jednolicie czarne i mocno pomarszczone. Mimo że najwięcej ich rodzajów w ofercie sklepów stacjonarnych pojawia się zwykle w połowie lutego, w sklepach online nasiona warzyw są sprzedawane przez cały rok. Zaopatrując się w nie w sprawdzonych miejscach, zyskasz dostęp do wielu gatunków, w tym sygnowanych symbolem F1. Tzw. odmiany heterozyjne (plenni mieszańcy) wyróżniają się znakomitą jakością i wyraźnie wyższą odpornością na choroby.
Warto pamiętać, że wybór nasion dotyczy również wyboru gatunku. Jeśli zależy Ci na możliwości długiego przechowywania cebulek, zdecyduj się na cebulę późną – Wolską, cebulę Centro lub cebulę Hypark F1. Do upraw wyłącznie na szczypiorek odpowiednia będzie cebula Siedmiolatka Parade, do bezpośredniej konsumpcji zaś – cebula Tosca. Doskonały i łagodny smak proponuje także cebula Red Baron, charakteryzująca się fioletową barwą łuski.
Krok drugi: wysiew cebuli
Nasiona cebuli można wysiewać do gruntu i na rozsadę. Bez względu na wybraną metodę, konieczna jest wiedza o tym, jak robić to prawidłowo. O ile bowiem siew do gruntu wymaga odpowiedniego czasu i przygotowania gleby, rozsady są mniej wymagające.
Wysiew cebuli do gruntu jest możliwy najwcześniej na przełomie marca i kwietnia. Należy zachować rzędy oddalone od siebie o co najmniej 30-40 cm od siebie, a nasiona umieszczać na głębokości około 1 cm.
Przygotowanie rozsady warto rozpocząć nieco wcześniej – już w kwietniu będzie bowiem można przesadzić ją do gruntu. W tym celu nasiona należy wysiać do niewielkich pojemników, następnie zaś – przepikować do większych doniczek. Warto wiedzieć, że uprawa cebuli z rozsady pozwala uzyskać wcześniejsze i bardziej okazałe plony.
Krok trzeci: kiełkowanie cebuli
Nasiona cebuli, bez względu na gatunek, do wykiełkowania potrzebują zaledwie 2 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że z wysiewem do gruntu należy się spieszyć – system korzeniowy cebuli najlepiej rozwija się bowiem w temperaturze 10-16 stopni Celsjusza, a okres kiełkowania trwa najczęściej od 15 do maksymalnie 25 dni.
Do siewu bezpośredniego w początkowych miesiącach roku nadają się wyłącznie odmiany wczesne, np. cebula Prelesco. Odmiany późne i średnio-późne zdecydowanie lepiej pozyskiwać z rozsady. Mimo że jej przygotowanie zajmuje średnio osiem tygodni, ilość i jakość uzyskanych w ten sposób plonów zdecydowanie jest tego warta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.