Reklama

Tatuaże, czy to obecna moda czy sztuka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tatuaże, czy to obecna moda czy sztuka? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Ludzie z tatuażami są często uważani za wyjątkowych, choć często również w znaczeniu negatywnym. Serce na przedramieniu czy motyw kwiatowy na plecach może zmienić postrzeganie danej osoby przez innych. Zastanawiające jest to, dlaczego w ogóle robią sobie tatuaże.

Tatuaże to aktualny trend w modzie. Starsi ludzie często oceniają ten sposób wyrażania siebie za taki który „nie przystoi”, tatuaż budzi u nich złe skojarzenia. Zazwyczaj potrzeba wykonania tatuażu polega na uwiecznieniu jakiegoś ważnego dla nas wydarzenia lub podkreślenia uczucia do bliskiej osoby. Tatuaż oznacza często więcej niż tylko wyraz artystyczny, cytat czy wzór, który powstał w przypływie emocji. Wykonywanie tatuaży na ciele to swoistego rodzaju duchowe doświadczenie, które istnieje od zamierzchłych czasów.


Starożytne cywilizacje Greków czy Egipcjan tworzyły tatuaże na ciele. Ludzie z tamtych epok zdobili swoje ciało, władcy i monarchowie również. Samo słowo „Tatuaż" pochodzi od polinezyjskiego słowa „tatau”, które oznaczało „zostawiać ślad”. Dzięki tatuażom ludzie określali swoją przynależność do grup religijnych czy etnicznych. Tatuaże pełniły niekiedy również funkcje związane z powszechnymi rytuałami. W Japonii do tej pory istnieje mafijna organizacja znana jako Yakuza. Jej członkowie mają niekiedy całe ciało pokryte malunkami. Skojarzenie tatuaże ze światem przestępczym może powodować, że wiele osób postrzegają tatuaż jako coś negatywnego. Jednakże sztuka tatuażu staje się coraz bardziej powszechna, postrzeganie jej zmienia się na pozytywne. Powstały nawet badania naukowe, które dowodzą, że osoby posiadające na ciele tatuaż są odbierane jako osoby bardziej atrakcyjne fizycznie. Dodatkowo, tatuaż może niekiedy zwiększać poczucie własnej atrakcyjności.

W obecnych czasach tatuaż nie jest już tak nacechowany symboliką tak jak kiedyś. Rysunek na ciele staje się modą i pożądanym elementem image’u wśród wielu influencerek w mediach społecznościowych. Wiele osób ze świata artystycznego posiada tatuaż albo planuje jego wykonanie w niedalekiej przyszłości.


Czy tatuaż to chwilowa moda czy może sztuka?

Według niektórych rysunki na ciele to jedynie ozdoba. Tak samo jak kolczyki czy ubranie. W każdej dziedzinie możemy znaleźć artystów tworzących zwykłe ozdoby oraz takich, którzy wynoszą dany fach na poziom artyzmu. I dokładnie tak samo jest w przypadku sztuki tatuażu. Świadczą o tym chociażby organizowane coraz częściej zloty fanów tatuażu (tzw. konwencje) na których prezentują swoje umiejętności artyści z całego świata. Jak mówi Dominik ze Studio Tatuażu Juniorink z Warszawy: „Artyści, których widujemy na konwencjach przyciągają tłumy ludzi ciekawskich a ich grafik pracy bywa zapełniony na kilka miesięcy lub lat do przodu. Nie jest łatwo się umówić na sesję z dnia na dzień.”

Tatuaże od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Były obecne już w starożytności, jednak wtedy nie każdy mógł pozwolić sobie je wykonać. Tatuaże przez długi okres symbolizowały wojowników, a potem oznaczano nimi niewolników. W obecnych czasach to jeden ze sposobów na wyrażenie siebie i każdy, kto ma taką ochotę, może się na tatuaż zdecydować. Pamiętajmy, że wykonanie tatuażu to duża odpowiedzialność, zarówno ze strony wykonawcy jak i właściciela. Rysunek na naszym ciele zostaje z nami do końca naszych dni.


Tekst powstał przy współpracy ze Studio Tatuażu Juniorink - https://juniorink.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE