reklama

Szklarnia ogrodowa - co warto wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szklarnia ogrodowa - co warto wybrać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościKażdy właściciel ogrodu wcześniej czy później zdecyduje się na zakup własnej szklarni ogrodowej. Dzięki temu znacznie dłużej będzie się mógł cieszyć zdrowymi warzywami własnej uprawy. Zdrowe, bez nawozów znacząco poprawią zdrowie całej rodziny.

Zalety szklarni ogrodowej

Mimo ocieplenia klimatu warzywa i owoce w naszej strefie klimatycznej można uprawiać od kwietnia do października, kiedy ich wegetacji nie zagrażają przymrozki. Nawet w nieogrzewanej szklarni okres ten wydłuża się od lutego do listopada. Szklarnia ogrzewana pozwala cieszyć się własnymi pomidorami przez cały rok. W szklarni ogrzewanej można także uprawiać rośliny tropikalne, które lubią wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza.

Szklarnia ogrodowa zapewnia nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim gradem, ulewnymi deszczami oraz silnymi wiatrami. Te ostatnie występują u nas coraz częściej.

Rodzaje szklarni ogrodowych

Szklarnie różnią się nie tylko wielkością, ale przede wszystkim konstrukcją i jej wypełnieniem. Oczywiście mogą one występować w różnych konfiguracjach.

Ramy najczęściej wykonywane są z:

  • drewna,
  • stali,
  • aluminium.

Ramy drewniane mogą stanowić dodatkowy element aranżacji ogrodu, w ofertach można znaleźć szklarnie przypominające altanki ogrodowe. Wymagają jednak dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, jak impregnowanie oraz malowanie. Konstrukcja drewniana jest lekka, więc powinna być posadowiona na podmurówce lub stopach fundamentowych, dzięki temu stanie się w pełni stabilna.

Konstrukcja stalowa wykonana jest z profili ze stali ocynkowanej, dzięki temu odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, a pod wpływem wilgoci nie rdzewieje. Ciężar profili stalowych zapewnia stabilność całej konstrukcji, bez konieczności wykonania podmurówki, wystarczy wbić je tylko w ziemię. Nie są jednak na tyle ciężkie, by szklarni nie było można przenieść w inne miejsce ogrodu. To ważne w przypadku, kiedy chcemy zmienić aranżację ogrodu. Warto także co kilka lat przenieść szklarnię w inne miejsce i dać ziemi czas na regenerację.

Konstrukcje aluminiowe są bardzo lekkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, ale dla uzyskania pełnej stabilności należy montować je na podmurówce.

Wypełnienie szklarni może być wykonane ze szkła, poliwęglanu lub folii. Szkło to najbardziej tradycyjne wypełnienie szklarni. Niestety to niehartowane nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, duży grad może zniszczyć całą szklarnię. Szkło hartowane jest dużo bardziej odporne. Szklane szklarnie nie zabezpieczają roślin przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Tafle poliwęglanowe to nowoczesne wypełnienie szklarni ogrodowych. Poliwęglan zapewnia roślinom prawidłowy wzrost, nie przepuszcza promieni UV. Jest bardzo lekki, ale równocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymały. Szklarnia ogrodnicza wykonana z poliwęglanu bez problemu wytrzyma nawet huraganowe wiatry.

Folia jest najmniej odpornym wypełnieniem szklarni, łatwo ulega uszkodzeniu podczas gradu lub silnych wiatrów. Jej niewątpliwą zaletą jest niewątpliwie niska cena. Folią najczęściej pokrywane są tunele, które służą do hodowania różnego rodzaju sadzonek i rozsad.

Jak wybrać szklarnię ogrodową?

Szklarnia ogrodowa o powierzchni do 35 m2 nie wymaga dopełnienia żadnych formalności administracyjnych, nie trzeba zgłaszać jej w żadnym urzędzie.

Wybierając szklarnię ogrodową przede wszystkim trzeba dopasować ją do wielkości miejsca, które jest do dyspozycji. Nawet mała szklarnia ogrodowa o powierzchni 10 m2 w zupełności wystarczy do zaspokojenia bieżących potrzeb rodziny.

szklarnie-strzalka

Szklarnia ogrodowa Strzałka - Sklep.ArlenTeam.pl

Szklarnia powinna być umieszczona w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej by jej dłuższy bok ustawiony był od wschodu w kierunku zachodnim. Wtedy rośliny będą najlepiej doświetlone.

Optymalnym wyborem jest szklarnia z konstrukcją stalową oraz wypełnieniem z poliwęglanu. Montaż takiej szklarni jest bardzo łatwy, a w razie potrzeby można łatwo przenieść ją w inne miejsce. Nie wymaga demontażu na okres zimowy. Wytrzyma nawet bardzo duże opady śniegu, jej wytrzymałość na obciążenia to nawet ponad 100 kg/m2.

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nie tylko światła i nawodnienia, ale także przepływu powietrza. Wybierając szklarnię ogrodową należy zwrócić uwagę, czy posiada otwory wentylacyjne. Bardzo praktyczne są szklarnie z drzwiami umieszczonymi na obu jej końcach oraz otwieranymi oknami. W czasie upałów bardzo łatwo jest przewietrzyć taką szklarnię. Wybierając szklarnię warto postawić na konstrukcje ze spadzistymi dachami, nie będzie wtedy problemu z zalegającą wodą lub śniegiem.

W niektórych modelach szklarni można dodatkowo zamontować ogrzewanie oraz system zraszania, najlepiej wykorzystujący wodę deszczową.

Szklarnia ogrodowa to zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wiedzieć co jedzą. Warzywa, owoce i zioła własnoręcznie uprawiane pozbawione są środków chemicznych szkodliwych dla zdrowia. Dodatkowo plony uzyskane z własnej szklarni przynoszą dużą satysfakcję.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy