reklama
reklama

Stokrotki - wdzięczne kwiaty wciąż na topie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stokrotki - wdzięczne kwiaty wciąż na topie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Stokrotka pospolita (Bellis perennis) jest byliną z rodziny astrowatych, którą można spotkać na terenach całego kraju. Jest rośliną mało wymagającą. Doskonale nadaje się do uprawy w gruncie i dekoracyjnych pojemnikach. Charakterystyczne kwiaty stokrotek znane są większości z nas z sympatycznych „bukiecików randkowych” i wianków wyplatanych na spacerach po łące. Urocze stokrotki to kwiaty, które ponadczasowe.
reklama

Charakterystyka i zastosowanie stokrotki

Rozetki  stokrotek są dość rozłożyste. Odwrotnie jajowate, zielone listki zawieszone na cienkiej łodyżce nie przekraczają zazwyczaj 20 cm. Kwiatów pojawiających się już w marcu- kwietniu trudno nie rozpoznać. Koszyczki barwy białej, różowej i czerwonej złożone są z kwiatów języczkowych popularnie nazywanych płatkami i żółtego środka kwiatów rurkowych. U odmian uprawnych spotykane są formy półpełne i pełne. Niestety są też mniej wytrzymałe na niskie temperatury i krócej kwitną (średnio do lipca). Stokrotki łąkowe, występujące naturalnie mają malutkie kwiatuszki. Odmiany uzyskane na drodze hodowli  są w stanie wydawać kwiaty ok. 5 cm. Stokrotki symbolizujące niewinność to zachwycający element drobnych obwódek rabat, niskiej łąki kwietnej, klombu na trawniku. Śliczne stokrotki to idealna, wiosenna dekoracja w pojemnikach, którą wykorzystuje się na balkonach i tarasach. Kwiaty można ciąć na małe bukieciki. Kwiaty stokrotek są jadalne, służą do dekorowania potraw i deserów. W medycynie ludowej stokrotki używa się do zawalczenia chorób  skóry, regulowania ciśnienia krwi i zaburzeniach przemiany materii. Herbatki ze stokrotek mają leczyć nieżyt układu pokarmowego i wspierać pracę wątroby. Stokrotki można z powodzeniem uprawiać z nasion: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-stokrotki

Wymagania stokrotek

Rośliny te preferują gleby bogate w substancje organiczne, dobrze przepuszczalne, wilgotne. Nie tolerują suszy, więc dobrze je podlewaj. Tolerują różne rodzaje gleby, w tym gleby piaszczyste, gliniaste i piaszczysto-gliniaste o pH od 5,5 do 6,5. Jest polecana na stanowiska słoneczne, ale spokojnie rośnie też w półcieniu. Stokrotki pozyskuje się gównie z siewu, pamiętajmy jednak, że jest gatunek dwuletni – kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku uprawy. Są dwie możliwości  wysiewu - nasiona umieszcza się bezpośrednio w gruncie albo produkuje rozsadę. Siew do gruntu wykonuje się w czerwcu- lipcu. Rozsady w doniczkach i skrzynkach zasiewa się w tym samym terminie, a sadzonki przenosi się na miejsce stałe w sierpniu. Stokrotki bardzo łatwo rozsiewają się same, przez co w ciągu kilku lat mogą opanować najbliższy teren. Ich stanowisko nie wymaga okrywania, kwiaty doskonale zimują w gruncie.

Najładniejsze odmiany stokrotek

Stokrotki to wciąż modne, zawsze obecne w ogrodach kwiaty. W centrach ogrodniczych i branżowych sklepach internetowych dostaniemy nasiona takich odmian jak:

Ave - o kwitach białych, pełnych. Odmiana bardzo wytrzymała i tolerancyjna na delikatne uchybienia w uprawie.

Pomponette – o pięknych, półkulistych kwiatach z setami igiełkowych płatków. Paleta barw obejmuje biel, czerwień i wszelkie odcienie różu. Idealna do skrzynek i doniczek, a także do cięcia.

Monstrosa- na rabaty i kwietniki. Półpełne i pełne kwiaty w tradycyjnej kolorystyce gatunku są wdzięczną ozdobą wiosennego ogrodu.

Ponadto często polecane są odmiany Maria (kwiaty różowe, pełne) i Gracja (kwiaty czerwone, pełne).

Stokrotki to kwiaty bardzo dziewczęce. Ich naturalny urok i prostota to ich wielki atut. Skorzystajmy ze słodkich kolorów i wdzięku tego gatunku i siejmy je w ogrodach i pojemnikach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama